یادی از سیلویا کریستل، بازیگر فیلم اروتیک امانوئل

به روز شده:  11:10 گرينويچ - شنبه 20 اکتبر 2012 - 29 مهر 1391

سیلویا کریستل در فستیوال فیلم کن در سال ۱۹۷۷، هیجان زیادی به پا کرد

سیلویا کریستل، بازیگر هلندی که در فیلم فرانسوی «امانوئل» محصول سال ۱۹۷۴ نقش آفرینی کرده بود، در ۶۰ سالگی درگذشته است.

این بازیگر که از بیماری سرطان رنج می برد، در ماه ژوییه و پس از یک حمله قلبی در بیمارستان بستری شده بود.

فیلم «امانوئل» داستان زندگی جنسی زن خانه دار هوس بازیست که بعدتر چندین دنباله نیز برایش ساخته شد، این فیلم به مدت ۱۱ سال در سینمایی در خیابان شانزه لیزه پاریس به نمایش درمی آمد.

«امانوئل» که در سال ۱۹۷۴ توزیع و پخش شد، یک فیلم اروتیک ملایم و یکی از نخستین فیلم های اروتیکی بود که در سینماهای عادی به نمایش درآمد.

خود سیلویا کریستل، موفقیت این فیلم را به تغییر قوانین سانسور در آن زمان ربط می داد.

او در این زمینه گفته بود: «در بسیاری از کشورها این فیلم بدعتی تازه گذاشت و همین امر در موفقیت فیلم بسیار نقش داشت.»

با این حال در بریتانیا این فیلم نهایتا دستخوش ممیزی شد و درجه نمایش «ایکس» گرفت و بخش های زیادی از آن سانسور شد. نسخه ادیت نشده این فیلم تا سال ۲۰۰۷ اجازه نمایش در بریتانیا نداشت.

کریستل خیلی تصادفی سر از امتحان انتخاب هنرپیشه برای فیلم امانوئل درآورد

پس از این فیلم سیلویا کریستل در چند فیلم دیگر که دنباله امانوئل به شمار می رفت، و به بازی در چندین فیلم سینمایی روز نیز دعوت شد که البته بسیاری از آن ها فیلم هایی نظیر «عاشق لیدی چترلی» و «ماتاهاری» بودند که بر شهرت او به عنوان ستاره فیلم های اروتیک تکیه داشتند.

کریستل در سال ۱۹۵۲ در شهر اوترخت در کشور هلند به دنیا آمد و همراه با خواهر کوچکش، ماریان، در اتاق شماره ۲۱ هتل «د کمرس» زندگی می کرد. هتلی که پدر و مادرش صاحب آن بودند.

کریستل که در یک مدرسه شبانه روزی وابسته به کلیسا تحصیل می کرد، در نوجوانی از آموزش‌های سفت و سخت کالوینیستی گریخت و به آمستردام رفت و پیش از آغاز حرفه اش به عنوان مدل، منشیگری و خدمتکاری را تجربه کرد.

در ۲۱ سالگی برنده دو جایزه ملکه زیبایی شد: ملکه زیبای تلویزیون هلند و ملکه زیبایی تلویزیون اروپا. و اندکی بعد، دوست پسر بلژیکی اش، هیوگو کلاوس، او را تشویق کرد تا به دنبال حرفه هنرپیشگی برود.

سیلویا کریستل که پیشتر در فیلم «به خاطر گربه ها» برهنه مقابل دوربین ظاهر شده بود، خیلی تصادفی سر از امتحان انتخاب هنرپیشه برای نقش امانوئل درآورد. او را فرستاده بودند تا در استودیویی که در مجاورت استودیوی امانوئل بود، برای یک آگهی بازرگانی درباره صابون تست بدهد.

کریستل در مصاحبه اش با روزنامه ایونینگ استاندارد در سال ۱۹۹۴ می گوید که برایش کار مشکلی نبوده که کارگردان امانوئل، «ژوست ژاکین» را قانع کند که او برای این نقش مناسب است.

نقد معاصر درباره فیلم امانوئل

فیلم هایی بوده اند که تحت تاثیر فیلم های دیگر ساخته شده اند و کارگردانانی که از کارگردانان دیگر تاثیر پذیرفته اند. اما امانوئل ممکن است نخستین فیلمی باشد که تحت تاثیر پوسترهای دوصفحه ای وسط مجله ها ساخته شده است.

آن چه این فیلم را دیدنی می کند، بازی سیلویا کریستل است... او نوعی آسیب پذیری از خود نشان می دهد که سبب می شود برخی از صحنه ها دیدنی شوند.

دلیل تاثیر بازی سیلویا کریستل در فیلم امانوئل این است که او یک جور آسیب پذیری را بازتاب می دهد که سبب می شود خیلی از صحنه ها موفق از آب دربیاید.

بازیگران اکثر فیلم های اروتیک عاری از هرگونه نقاط ضعف زمینی به نظر می رسند، آنها در مقابل دیوانه وار ترین تجربیات جنسی چنان بی اعتنا رفتار می کنند که در نهایت شخصیت هایشان کاریکاتوری می شود. اما کریستل حقیقتا در فیلم حضور دارد و همان قدر جذب رمزگشایی داستان می شود که ما می شویم.

راجر ابرت، شیکاگو سان تایمز، ژانویه ۱۹۷۵

می گوید «از من خواست تا لباسم را دربیاورم و خوشبختانه لباسی که تنم بود به راحتی درمی آمد.»

«پیراهنم روی سرشانه به دو بند باریک وصل بود که من هم فقط آن ها را به پایین سر دادم و کل لباس درآمد. بعد در حالی که برهنه بودم به حرف زدن و سیگار کشیدن ادامه دادم. اصلا هول نشده بودم و کاملا به وضعیت تسلط داشتم. قبل از آن در حرفه ام به عنوان مدل، برهنه شده بودم و کارگردان هم فکر کرد که من برای این کار برازنده و مناسبم.»

این فیلم که داستانش در تایلند می گذرد بر اساس کتابی نوشته امانوئل آرسان ساخته شده است. قصه این فیلم قصه زنی است که همراه با شوهر دیپلماتش به آسیا می رود و وقتش را با گذاشتن قرارهای عاشقانه پر می کند.

روشن است که این فیلم پس از توزیع و پخش مشاجرات بسیاری برانگیخت. قرار بود اولین نمایش فیلم در پاریس باشد و شش ماه روی پرده باقی بماند، با این همه نمایش فیلم را در این شهر ممنوع کردند. اما روی دیگر این اتفاقات هم این بود که کریستل را بدل به ستاره کرد.

سیلویا کریستل راهی هالیوود شد و هفت سال در آن جا زندگی کرد و در فیلم هایی چون «کنکورد: فرودگاه ۷۹» و «کلاس های خصوصی» ظاهر شد.

با این همه هنرپیشه ای که پدر و مادرش هم هر دو الکلی بودند، کم کم به الکل و مواد مخدر رو آورد.

کریستل از ظاهر شدن در نقش امانوئل پشیمان نبود. در سال ۲۰۰۱ می گوید: «دشوار است که نقشی به خوبی آن نقش پیدا کرد.»

می گوید: «بعضی وقت ها پیش از آن که صحنه ای را فیلمبرداری کنیم، نیاز داشتم که جرعه ای بنوشم. آرامم می کرد و بهم دل و جرئت می داد. بعد کم کم متوجه شدم که بدون نوشیدن اصلا نمی توانم روزم را شروع کنم.»

در این زمان بود که به خاطر یک هنرپیشه انگلیسی به نام ای ین مک شین، رابطه طولانی مدتش با هیوگو کلاوس را تمام کرد. او از کلاوس یک فرزند پسر داشت. رابطه اش با مک شین گذرا بود و دیری نپایید. آنگونه که خودش در خاطراتش می نویسد، تجربه ای «بد و مهیب» بوده است. «او شوخ طبع و جذاب بود، اما زیادی شبیه به هم بودیم.»

او روابط دیگری آغاز کرد. با میلیونر آمریکایی، الن ترنر ازدواج کرد. اما بعد از ۵ ماه، ترنر به ازدواجش با او خاتمه داد و گفت که مرتکب خطایی وحشتناک شده.

دومین ازدواجش با فیلیپ بلات بود. مردی که می خواست کارگردان شود و کریستل را راضی کرد تا در فیلمهایش سرمایه گذاری کند. این فیلم ها با شکستی مفتضحانه در گیشه همراه بود.

کریستل در این باره گفته بود که زندگی اش با فیلیپ وقتی تنها ۴۰۰ دلار ته جیبش مانده بود تمام شد.

او در سال ۱۹۹۳ در مصاحبه ای با روزنامه دیلی میل گفت: «اگر این چیزی که الان می دانم را آن زمان می دانستم، به جز رابطه ام با هیوگو احتمالا دنبال هیچ کدام از آن روابط دیگر نمی رفتم.»

سیلوی کریستل در در دهه هشتاد میلادی دیگر عریان مقابل دوربین ظاهر نمی شود. او این کار را به خاطر پسرش، آرتور، می کند تا دیگر هم مدرسه هایش او را اذیت نکنند. اما در سال ۱۹۹۴، به سریال امانوئل بازمی گردد. این سریال مستقیما برای پخش در شبکه نمایش خانگی تهیه می شد. کریستل در این سریال، لباس پوشیده ظاهر می شود و داستان هایی از روابط اش در جوانی را به یاد می آورد.

پس از ترک آمریکا، مجددا به جنوب فرانسه بازگشت و در آن جا مشغول به نقاشی شد. تخصص اش در کشیدن پرتره از زن ها و گل رز بود. در سال های ابتدای قرن ۲۱ام، تشخیص داده شده که مبتلا به سرطان ریه و گلو است. سیلویا کریستل تقریبا تمامی این یک دهه را با این دو سرطان جنگید.

کارگزار او در جواب این سئوال که آیا کریستل در خانه مرد یا در بیمارستان پاسخی نمی دهد، اما می گوید که مراسم خاکسپاری اش به شکلی محرمانه برگزار خواهد شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.