تقدیر از جعفر پناهی در جشنواره سینمای نوی مونترال

به روز شده:  20:02 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
فیلم تابور

فیلم تابور ساخته وحید وکیلی فر

چهل و یکمین جشنواره جهانی سینمای نوی مونترال از ۱۰ تا ۲۱ اکتبر در این شهر برگزار شد. در جشنواره امسال نزدیک سیصد فیلم داستانی، مستند، تجربی و ویدئو آرت از پنجاه و دو کشور جهان به نمایش درآمد. برنامه‌های بزرگداشت، سخنرانی و کارگاه‌های آموزش فیلم‌سازی بخش دیگری از فعالیت‌های جنبی جشنواره سینمای نو بود.

از ایران فیلم‌های یک خانواده محترم ساخته مسعود بخشی در بخش مسابقه جشنواره حضور داشت، ناتور اثر وحید وکیلی فر نیز در بخش پانورامای جهان به نمایش درآمد. فصل کرگدن ساخته بهمن قبادی دیگر فیلمساز ایرانی با بازی بهروز وثوقی و بازیگران بین المللی سومین ساخته سینماگران ایرانی بود که در بخش نمایش ویژه به روی پرده رفت و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت. حضور موفق و هنرمندانه بهروز وثوقی و بازی درخشان و زیر پوستی او بعد از سه دهه دوری از پرده سینما یکی از دلایل استقبال از این فیلم و پیشفروش شدن همه بلیت‌های آن چند روز قبل از نمایش بود.

در جشنواره سینمای نو امسال آثار کرگردان‌های سرشناسی چون فرانسوا اوزون، الن رُنه، پاتریس لوکنت، نبیل عیوش، دیپا مهتا، کریستیان مونجیو و تاکشی کیتانو در بخش‌های مختلف به نمایش درآمد.

در بخش بزرگداشت آثاری از تاریخ سینمای ژاپن، فیلم‌های فیلیپ گراندریو سینماگر فرانسوی با حضور و شرکت او در گارگاه‌های آموزش فیلم‌سازی و مستندهای کریس مارکر، دیگر فیلم‌ساز صاحب‌نام فرانسوی که ماه ژوئن گذشته در سالروز تولدش درگذشت به نمایش درآمد.

پروژه پناهی

"مارسل ژان مدیر پروژه پناهی می‌‌گوید به منظور آزادی جعفر پناهی برای ساختن فیلم و حضور در جشنواره های جهانی از دو گروه فیلمسازهای انیمیشن و تجربی دعوت کرده تا آثار کوتاهی درباره آزادی بیان بسازند. دوازده فیلم ساز تاکنون به گفته آقای ژان به این دعوت پاسخ داده اند."

در بخش دیگری از برنامه‌های بزرگداشت زیر عنوان پروژه جعفر پناهی با نمایش فیلم‌های کوتاه انیمیشن از یک تا سه دقیقه‌ای توسط هنرمندان بین المللی از کارگردان ایرانی تقدیر شد. مارسل ژان مدیر پروژه پناهی می‌‌گوید به منظور آزادی جعفر پناهی برای ساختن فیلم و حضور در جشنواره های جهانی از دو گروه فیلمسازهای انیمیشن و تجربی دعوت کرده تا آثار کوتاهی درباره آزادی بیان بسازند. دوازده فیلم ساز تاکنون به گفته آقای ژان به این دعوت پاسخ داده اند. چهار اثر به نمایش گذاشته شده نخستین ساخته های این مجموعه هستند.

مسابقه بین المللی

فیلم «اینجا و آنجا» نخستین کار بلند آنتونیو مندز اسپارزا، محصول مشترک آمریکا، اسپانیا و مکزیک که پیش از این در هفته منتقدان جشنواره کن درخشیده بود جایزه گرگ طلایی جشنواره امسال سینمای نو را به دست آورد. یک خانواده محترم ساخته مسعود بخشی محصول مشترک ایران و فرانسه هم که نخستین حضور جشنواره‌ای خود را در هفته کارگردان های کن تجربه کرده بود در کنار شانزده فیلم دیگر از کشورهای بلژیک، فرانسه، آلمان، اتریش، برزیل، یونان، سوییس در همین بخش به نمایش درآمد. فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره سینمای نو به طور معمول دست‌چینی از آثار اول و دوم و سوم سینماگرانی‌ست که طی سال در جشنواره های مختلف برلین، کن، لوکارنو، ونیز، روتردام و تورنتو مطرح شده‌اند.

پسری که غذای پرنده می خورد

پسری که غذای پرنده می خورد

«اینجا و آنجا» داستان زندگی مردی مکزیکی است که برای تأمین زندگی خانواده‌اش به تنهایی راهی آمریکای شمالی شده است. وقتی پس از غیبتی طولانی به خانه برمی‌گردد با همسری مواجه می شود که با همان لبخند همیشگی از او استقبال می‌کند، اما دو دخترش بزرگ شده اند و از نظر فکری و اخلاقی از پدر فاصله گرفته اند.

فیلم یک خانواده محترم هم از قضا همین مضمون را با یک استاد دانشگاه مطرح می‌کند که بعد از بیست و دو سال برای تدریس به کشورش برگشته، اما مشکلات او با خانواده‌اش بر حسب شغلی که دارد سیاسی و امنیتی می‌شود.

پسری که غذای پرنده می‌خورد، ساخته اکتوراس لیجیزوس، از یونان فیلم دیگری بود که در بخش مسابقه جشنواره به نمایش درآمد و مورد تحسین بسیار منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. لیجیزوس فیلم ساز جوان یونانی هم در این فیلم به مشکلات اقتصادی یونان سال های اخیر می پردازد. فیلم نگاهی به غایت انسانی به رابطه مرد جوان تنها و تنگدستی دارد که با یک قناری زندگی می کند. مرد با وجودی که سرانجام حتی سرپناهش را هم از دست می دهد حاضر نیست پرنده کوچک بی پناه را به دست سرنوشت بسپارد. ساخته اکتوراس لیجیزوس جایزه بهترین فیلم انجمن منتقدان کبک را از آن خود کرد.

پانورامای جهان

در این بخش مجموعاً هفده فیلم برگزیده به نمایش درآمد. تابور ساخته وحید وکیلی‌فر، فیلمی خوش ساخت با ضرباهنگ شاعرانه و موسیقی زیبای کیهان کلهر سهم سینمای ایران از بخش پانورامای جهان بود. فیلم متأسفانه به علت یک نقص فنی در حدود سی دقیقه نخست خود را بدون گفتار و گفتگوهای شخصیت ها گذراند. فضای استعاری و شاعرانه فیلم همراه با جلوه‌های صوتی سنجیده طوری بود که تا زمانی که مسئولان مشکل صدا را اعلام نکردند، بسیاری از تماشاگران مسحور متوجه کمبود فیلم نشدند. مشکل فنی اما تا زمان نمایش دوم فیلم هم برطرف نشد و نمایش ظاهراً به همین سبب لغو شد و جای خود را به نمایش دیگری از فیلم سادوئست ساخته ادواردو نانز داد که جایزه دوم انجمن منتقدان کبک را از آن خود کرد.

فهرست کامل جوایز

ایننجا و آنجا

اینجا و آنجا برنده جایزه اصلی جشنواره

تندیس گرگ طلا و پانزده هزار دلار جایزه نقدی انستیتو رسانه‌های کبک به فیلم: اینجا و آنجا، ساخته آنتونیو مندز اسپارزا، محصول مشترک آمریکا، اسپانیا و مکزیک

جایزه بهترین بازیگر: آلیس دو لنکسنگز برای فیلم، نخستین سر، ساخته آملی وان المبت، محصول مشترک بلژیک و فرانسه

جایزه بهترین فیلم به انتخاب انجمن منتقدان کبک: پسری که غذای پرنده می‌خورد، ساخته اکتوراس لیجیزوس، از یونان و
سودوئست، ساخته ادواردو نانز، از برزیل

جایزه زمان، محبوب ترین فیلم تماشاگران: بچه‌های گرگ، ساخته هامورو هوسودا، از ژاپن

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.