هانس ورنر هنتسه، آهنگساز بیزار از فاشیسم درگذشت

به روز شده:  10:41 گرينويچ - دوشنبه 29 اکتبر 2012 - 08 آبان 1391

هنتسه برای رویال باله که رقصندگانی چون مارگوت هفونتین و رودولف نوریف در آن حضور داشتند، آهنگ می ساخت

هانس ورنر هنتسه، آهنگساز برجسته آلمانی، امروز در ۸۶ سالگی در آلمان درگذشت.

ناشر او، اسکات موزیک، در بیانیه‌ای که امروز در سایت خود منتشر کرده نوشته است: "آقای هنتسه یکی از جامع‌ترین و تاثیرگذارترین آهنگسازان عصر ما بود."

بنا به این بیانیه، او امروز شنبه در شهر درسدن درگذشت.

هانس ورنز هنتسه که یکی از تاثیرگذارترین آهنگسازان اواخر قرن بیستم به شمار می رفت، ۱۰ سمفونی نوشت و شهرتش بیش از هر چیز به ساخت قطعه‌هایی برای موسیقی تئاترها، اپرا و باله مربوط می‌شد. دیدگاه سیاسی او در آثاری که تولید می‌کرد مشهود بود. او از جمله قطعه‌هایی در بزرگداشت چه گوارا و هوشی مینه نوشت.

هانس ورنز هنتسه در اول ژوئیه سال ۱۹۲۶ در آلمان به دنیا آمد، او فرزند یک معلم مدرسه بود، و ابتدا با دیدگاهی سوسیالیستی پرورش یافت.

هنتسه سالهای زیادی را در ایتالیا گذراند

ولی پس از به قدرت حزب نازی در سال ۱۹۳۳ زندگی دوگانه‌ای را آغاز کرد. در حالی که از روی وظیفه، به آموزش دروس رسمی مدرسه می‌پرداخت، در مهمانی خانه یک خانواده یهودی، موسیقی می‌نواخت و خود را با ادبیات اشباع می‌کرد.

علاقه وافر او به موسیقی، که بزرگترین عشق زندگیش به شمار می‌رفت، از شنیدن باخ و موتزارت و نواختن ویولن سل ناشی شده بود.

پدر هنتسه در جنگ کشته شد و هنتسه در سال ۱۹۴۴ به ارتش فراخوانده شد. او در پایان جنگ، در اردوگاه زندانیان جنگی بریتانیا بود.

فشارهای ناشی از کار و اعتراض‌ها به همجنسگرایی او، سبب شد که در سال ۱۹۵۳ آلمان را به مقصد ایتالیا ترک کند و در ناپل اقامت گزیند.

تجربه‌های زندگی، هنتسه را از نفرتی مادام العمر از فاشیسم پر کرده بود.

او در گفت و گویی با بی‌بی‌سی گفته بود: "هرچیزی که مورد تنفر و آزار فاشیست‌ها باشد، برای من زیباست."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.