'تاریخ، آینده است'؛ عصرانه‌ای با ای. ام. هومز

به روز شده:  19:28 گرينويچ - چهارشنبه 31 اکتبر 2012 - 10 آبان 1391

هومز اکنون در حال نوشتن کتابی غیرداستانی درباره بیمارستان‌هاست و به تازگی به تماشای یک عمل جراحی مغز رفته است

"این کتاب جان شما را نجات می‌دهد" و "چیزهایی که باید بدانید". اینها کتاب‌های خودآموز روانشناسانه نیستند. عنوان رمان و مجموعه داستان‌هایی‌اند از ای. ام. هومز، نویسنده زن آمریکایی که البته ترجیح می‌دهد دسته‌بندی زن و مرد از میان نویسندگان برچیده شود. می‌گوید نویسنده یا خوب هست یا نیست. او تاکید روی زن بودن نویسنده‌های زن را بی معنا می‌داند.

منتقدها و خواننده‌های آثارش می گویند شخصیت‌های مرد را بهتر، واقعی‌تر و ملموس‌تر از زن‌ها در می‌آورد.

خودش می‌گوید که چون از دنیای مردها فاصله دارد، بهتر می‌تواند شخصیت و احساسات آنها را بکاود. می‌گوید: "چون تفاوت خودم را با آنها حس می‌کنم، فاصله‌ی بین خودم و آنها را دوست دارم و راحت‌تر به دنبال تکمیل اطلاعاتم درباره آنها می‌روم. درباره زن‌ها کارم سخت تر است چون می‌بینم که انگار به اندازه کافی از آنها می‌دانم."

این داستان نویس معاصر آمریکایی در تور جهانی برای رمان تازه‌اش، "باشد که بخشیده شویم"، در سالن پارسل ساوت بنک سنتر لندن شرکت کرد، بخش‌هایی از رمانش را خواند و درباره عادت‌های نویسندگی و نگاهش به ادبیات سخن گفت.

رمان "باشد که بخشیده شویم" داستان دو برادر را روایت می‌کند که یکی در تصادفی وحشتناک، چند نفر را می‌کشد و برادر دیگر، به رفع و رجوع رخدادهای پس از آن می‌پردازد.

این رمان در ابتدا داستان کوتاهی بود که در نیویورکر منتشر شد و در سال ۲۰۱۰ در گزیده بهترین داستان‌های آمریکایی چاپ شد.

دو برادر در این رمان سرشار از نفرت و عصبانیت‌اند ولی لحظه‌هایی هم هست که برادرانه هوای هم را دارند.

هری، یکی از برادرهای این رمان، در زندگی‌اش آدم منفعلی است ولی به تدریج عملگراتر می‌شود. ای ام هومز می‌گوید: "وقتی داشتم این برادر را می‌نوشتم، چون کاری نمی‌کرد، مدام به او می‌گفتم: به من بگو چی هستی؟ شخصیت هری به تدریج شکل گرفت. منتظر بود که زندگیش 'واقعا اتفاق بیفتد'. اما سرانجام به این نتیجه رسید که خودش باید بزرگ شود."

داستان‌های کوتاه و رمان‌های ای. ام. هومز به بیست و دو زبان ترجمه شده و در نشریه‌هایی از جمله نیویورکر، گرانتا، نیویورک تایمز، و هارپرز منتشر شده و می‌شود. او ادیتور مهمان نشریه‌های ونیتی فیر، بامب و اسپات هم بوده است.

ای. ام. هومز با شبکه‌های تلویزیونی اچ بی او، سی بی اس و اف اکس همکاری داشته و از نویسنده‌ها و تهیه‌کننده‌های سریال ال ورد (L word) بوده است که درامی است درباره زندگی همجسنگراها و دوجنسگراها و در ایران در بین "سریال باز"هایی که دی وی دی سریال‌های آمریکایی را دست به دست می‌کنند، نسبتا شناخته شده است.

هومز در تور جهانی رمان تازه اش در ساوت بنک سنتر لندن بخش هایی از اثر خود را خواند

از تعدادی از آثار او از جمله "جک"، نخستین کتابش، اقتباس‌های تلویزیونی و سینمایی شده و اقتباس‌هایی بر اساس برخی دیگر از آنها از جمله "این کتاب جان شما را نجات می‌دهد" در حال ساخت است.

خانم هومز هارولد پینتر، ادوارد آلبی و جان چیور را نویسندگان محبوب خود می‌داند.

رمان "باشد که بخشیده شویم" در کنار فضای تیره‌ای که دارد سرخوشانه است و سرشار از طنز.

مجری برنامه از او می‌پرسد که: "چگونه است که داستان‌های اولیه شما خیلی سیاه بود و به تدریج، آثار بعدی خوشبینانه‌تر شده است؟"

ای. ام. هومز می‌گوید که مدتی کلاس استندآپ کمدی رفته و شوخی و جوک را برای دنیایی که این همه سنگین و سخت است ضروری می‌داند.

به گفته او دنیای ادبیات با "خوش بینی" نسبت چندانی ندارد. "واقعیت این است که در دنیای ادبیات، از نظر منتقدها، خوش بینی چیز "باحال"ای نیست. منتقدها به خاطر این خوشبینی از من بدشان می‌آید!"

ای. ام. هومز که ساکن نیویورک است، می‌گوید روز یازده سپتامبر ۲۰۰۱، برخورد هواپیمای دوم و فروریختن برج‌ها را به چشم خودش دیده، که باعث شده "ثبات واقعیت" برای او از دست برود.

اهمیت خانواده

آثار ای. ام. هومز عمدتا درباره رابطه‌های خانوادگی است. او می‌گوید: "من به شدت به خانواده باور دارم."

خودش در سی سالگی تجربه خانوادگی شوک آوری داشته است: او پدر و مادر واقعی‌اش را نخستین بار در این سن ملاقات کرده است. می‌گوید: "آنها به دنبالم گشته بودند و مرا پیدا کرده بودند. مادرم رسما مدتی تعقیبم کرده بود."

خانم هومز خاطرات دیدارش با پدر و مادر واقعی خود را در کتاب خاطراتش منتشر کرده است.

او می‌گوید بعد از نوشتن این کتاب خاطرات، بازگشت به دنیای قصه برایش آزادیبخش بوده است. به نظر او تخیل، خیلی چیزها را حل می‌کند.

هومز هفت سال را صرف نوشتن این رمان کرده است

ای. ام. هومز که در سال ۱۹۶۱ در واشنگتن به دنیا آمده، اکنون علاوه بر داستان نویسی، در پرینستون، نویسندگی خلاق تدریس می‌کند ولی می‌گوید خلاقیت فقط به نوشتن داستان محدود نمی‌شود. "در هر کاری می توان خلاق بود و متفاوت فکر کرد."

علاوه بر سوال‌های مجری و حضار در سالن، برگزارکنندگان اعلام کرده بودند که خوانندگان آثار هومز می‌توانند سوال های خود را از طریق توییتر نیز با او در میان بگذارند. یک سوال توییتری از او می‌پرسد: "وقتی رمانی به چند صد صفحه می رسد، چطور همه عناصر و شخصیت‌های رمان را کنترل می‌کنید؟"

ای. ام. هومز می‌گوید که پیش از نوشتن رمان و در طول آن، صدها یادداشت برمی‌دارد. یادداشت‌هایی شامل تکه‌های کوچک ایده و تصویر. می‌گوید هنگامی که نوشتن اثرش را شروع می‌کند، ابتدا باید روشن کند که صحنه‌های اصلی و اتفاق‌های کلیدی کدام‌اند. سپس به تدریج قصه، شخصیت و سایر عناصر داستان را پردازش می‌کند.

"فقط در چند مقطع است که باید به رمانم به چشم یک موجود واحد، نگاه کنم. باقی‌اش یک نوع ریسندگی است و حجم زیادی کاغذبازی لازم دارد."

او داستان نویسی را به نوشتن یک قطعه موسیقی تشبیه می‌کند که "باید به تدریج فکر کنی کجا یک فلوت ملایم اضافه کنی و کجا سمفونی جمعی بنوازد."

ای. ام. هومز با مداد می‌نویسد. می‌گوید به این نتیجه رسیده که ارتباط بین دست و مغز، بهتر است تا ارتباط بین صفحه کلید و مغز. "البته همان روز که می‌نویسم، باید بنشینم و دستنوشته‌هایم را تایپ کنم وگرنه آن قدر بدخطم که اگر یک روز بگذرد، خودم هم خطم را نمی‌توانم بخوانم."

"باشد که بخشیده شویم" حجیم‌ترین کتابی است که هومز تا به حال نوشته است و به گفته او مجموعا هفت سال را صرف نوشتن آن کرده است.

'نیکسون نویسنده'

او در این رمان، به بهانه علاقه یکی از شخصیت‌های اصلی به ریچارد نیکسون، رئیس جمهور اسبق آمریکا، به زندگی او هم پرداخته است. هومز نیکسون را یکی از متفاوت‌ترین روسای جمهور آمریکا می‌داند. می‌گوید اولین مناظره زنده ریاست جمهوری در آمریکا را ریچارد نیکسون و کندی برگزار کردند و بعد از آنها تا سالها کسی مناظره نکرد، تا زمان جرالد فورد و جیمی کارتر.

در رمان او، نیکسون رئیس جمهوری معرفی شده که داستان هم می‌نوشته ولی کسی نیکسون داستان نویس را کشف نکرده است؛ قطعه‌هایی از نوشته‌های او در رمان نقل شده و بسیاری به این اشتباه افتاده‌اند که این نوشته‌ها به راستی به نیکسون تعلق دارد ولی واقعیت این است که نوشته‌های نیکسون همه برساخته‌ ای ام هومز است.

خانم هومز می‌گوید به دلیل علاقه به شخصیت نیکسون، در زندگی او تحقیق فراوانی کرده و هر چه را که به قلم او و درباره او نوشته شده، خوانده، به محل تولدش سر زده و حتی از کاخ سفید، سابقه تماس‌های تلفنی او را گرفته و خوانده است.

برای ای. ام. هومز، تاریخ هم به اندازه رابطه‌های انسانی اهمیت دارد. به نظر او، تاریخ، بیش از اینکه به گذشته باشد، "خود آینده است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.