واتیکان بازدید از نمازخانه سیستین را محدود می‌کند

به روز شده:  14:41 گرينويچ - پنج شنبه 01 نوامبر 2012 - 11 آبان 1391
نمازخانه سیستین

نمازخانه سیستین علاوه بر نقش مهم مذهبی از آثار بی نظیر هنری جهان محسوب می شود

مقامات واتیکان امکان محدود کردن شمار بازدیدکنندگان از نمازخانه سیستین را مطرح کرده اند.

روز ۳۱ اکتبر سال ۱۵۱۲، پانصد سال پیش، با دعای ویژه پاپ ژولیوس دوم، رهبر وقت کلیسای کاتولیک، میکل‌آنژ، نقاش و مجسمه ساز مشهور ایتالیایی کار خود برای نقاشی بر سقف نمازخانه سیستین را آغاز کرد که چهار سال به طول انجامید.

میکل آنژ بخش عمده کار بر سقف نمازخانه را در حالی انجام داد که بر پشت خوابیده بود، و نتیجه کار او بلافاصله تحسین مردم شهر، و بعدها مردم تمامی جهان را در پی آورد به نحوی که امروزه، با سهل شدن سفر خارجی، هر ساله هزاران نفر از این نمازخانه، که آثار اساتید برجسته رنسانس هم بر تمامی دیوارهای آن نقش بسته، دیدن می کنند.

روز گذشته، پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کلیسای کاتولیک، در مراسم نماز شامگاهی در این نمازخانه، زیبایی آن را یادآور شد و گفت که "گویی هنگام عبادت، این تصاویر، هم به مفهومی معنوی و هم به تعبیری زیباشناختی، جان می گیرند و به حرکت در می آیند، چشم نوازتر و اصیل تر می شوند و غنای بیشتری می یابند."

در عین حال، سالگرد آغاز نقاشی نمازخانه سیستین با هشدار در این مورد همراه بود که محبوبیت بیش از اندازه این اثر ممکن است به آن آسیب برساند.

به گفته مقامات واتیکان، هر روز بین ده تا سی هزار جهانگرد از نمازخانه سیستین دیدن می کنند و بخار ناشی از تنفس آنان و گرد و خاکی که همراه خود می آورند می تواند به دیوارنگاشته های بی نظیر این مکان آسیب بزند.

متولی موزه واتیکان گفته است که از یک موسسه تخصصی خواسته شده است تا یک سیستم تهویه و تصفیه هوا را در کلیسا تعبیه کند با این امید که خطر آسیب دیدگی دیوارنگاشته ها را مرتفع کند.

وی افزوده است که اگر تا سال آینده، معلوم شود که این روش نیز موثر نیست، واتیکان ناگزیر خواهد شد به منظور حفاظت از آثار موجود در این نمازخانه، تعداد بازدیدکنندگان از این مکان را محدود کند.

پیشتر، واتیکان پیشنهاد محدودیت تعداد بازدیدکنندگان را مطرح کرده بود اما ظاهرا افزایش عوامل آسیب رساندن به دیوارنگاشته ها باعث شد تا این موضوع بار دیگر در ماه سپتامبر سال جاری مطرح شود.

محدودیت بازدید از نمازخانه سیستین برای واتیکان تبعات دیگری را هم دارد. بازدید از این نمازخانه یکی از منابع قابل توجه کسب درآمد برای واتیکان است و مقامات واتیکان بر نیاز به این پول تاکید داشته اند.

نمازخانه سیستین از جهت دیگری هم شهرت دارد. با درگذشت پاپ، کاردینال های کاتولیک در این محل حضور می یابند و یک نفر را به عنوان پاپ جدید انتخاب می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.