تذکر معاون صدا و سیما در مورد ساخت فیلم 'یک خانواده محترم'

به روز شده:  18:57 گرينويچ - دوشنبه 05 نوامبر 2012 - 15 آبان 1391
یک خانواده محترم

"یک خانواده محترم" در جشنواره های کن و ابوظبی حضور داشته است

علی دارابی، معاون رادیو تلویزیون دولتی ایران با ارسال نامه ای به "سیما فیلم" به دلیل ساخت فیلم "یک خانواده محترم" تذکر کتبی داد.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای دارابی در این نامه با اشاره به "محتوای نامطلوب" دو فیلم "یک خانواده محترم" و "پاداش"، برای "تغییر رویکرد جدی و متناسب با گفتمان انقلاب اسلامی تولیدات سیما فیلم" ضرب الاجل تعیین کرده است.

جنجال بر سر فیلم یک خانواده محترم از زمانی آغاز شد که این فیلم در جشنواره کن نمایش داده شد و سپس از جشنواره ابوظبی جایزه گرفت.

فیلم "یک خانواده محترم"، نخستین فیلم بلند داستانی مسعود بخشی است که پیش از این فیلم مستند "تهران انار ندارد" را ساخته بود. در فیلم "یک خانواده محترم" که داستان آن در بستر حوادث بعد از انقلاب و آزادی خرمشهر روی می‌دهد، بابک حمیدیان، مهرداد صدیقیان، آهو خردمند، مهران احمدی، پریوش نظریه و بهناز جعفری بازی می‌کنند.

فیلمساز، نگاه انتقادی نسبتا تندی به جامعه امروز ایران از زاویه دید جوانی تحصیل کرده (آرش با بازی بابک حمیدی) دارد که از پاریس به نزد مادرش که تنها در شیراز زندگی می کند باز می گردد. این بازگشت برای او یادآور خاطرات دردناک دوران کودکی (دوران جنگ ایران و عراق) و خشونتی است که پدرش در حق او، برادر بزرگترش (که در جبهه شهید شده) و مادرش روا داشته است.

"مبلغ پرداختی حدود صد میلیون بوده که برای یکی از قراردادهای آفریده مبنی بر ساخت فیلم خرمشهر بوده است، اما وی به جای آن فیلم، فیلم دیگری را به ما ارائه کرد که هیچ شباهتی به فیلمنامه اولیه ندارد و درباره یک خانواده نامحترم است"

مدیر روابط عمومی سیما فیلم

در پی اعتراض به ساخت این فیلم، مسئولان سیما فیلم واکنش های متفاوتی از انکار دست داشتن در ساخت آن تا اعلام اینکه فیلم ساخته شده با فیلمنامه نوشته شده فرق دارد از خود نشان دادند.

حسین رحیم‌زاده، مدیر گروه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی سیما فیلم با "مشمئز کننده" توصیف کردن صحنه هایی از این فیلم از تهیه کننده فیلم درخواست کرد که به خاطر ساخت این فیلم از خانواده شهدا عذرخواهی کند و بیست و پنج دقیقه از فیلم را کوتاه کند.

آقای رحیم زاده پیش از آن گفته بود که قرارداد با این فیلم به خاطر تغییراتی که فیلمنامه آن کرده بود پیش از ارسال به جشنواره کن لغو شده بود.

مدیر روابط عمومی سیما فیلم نیز درباره یک خانواده محترم گفته بود: "مبلغ پرداختی حدود صد میلیون تومان بوده که برای یکی از قراردادهای آفریده مبنی بر ساخت فیلم خرمشهر بوده است، اما وی به جای آن فیلم، فیلم دیگری را به ما ارائه کرد که هیچ شباهتی به فیلمنامه اولیه نداشته و درباره یک خانواده نامحترم است."

حسین مسیح پور با "شرم‌آور و کثیف" خواندن این فیلم گفت: "فیلمنامه ای که به ما ارائه شد با نام خرمشهر درباره جانبازی ها و فداکاری های سلحشوران انقلاب و رزمندگان و فداکاری های خانواده آنها و فیلمی ارزشمند بود. در واقع اینها دو فیلم کاملا متفاوت با یکدیگرند."

محمد آفریده، تهیه کننده فیلم پس از مدت ها سکوت با ارسال یادادشتی به واکنش ها در برابر فیلم پاسخ داد و گفت: "خدا را شکر می کنم که بعد از هفت ماه، سیما فیلم بالاخره تکلیف خود را روشن کرد و علیرغم حرف های ضد و نقیض، مسئولیت خودش را پذیرفت. البته این مایه شرمندگی است."

"حرف و موضوع اصلی فیلم نامه و فیلم، این بوده است که زمانی که مردم برای دفاع از سرزمین و ارزشهای خود در دوران دفاع مقدس می‌جنگیدند و شهید می‌دادند، عده‌ای پول به جیب می‌زدند و الان هم متاسفانه عده‌ای با سوءاستفاده پول پارو می‌کنند"

محمد آفریده

آقای آفریده در ادامه نامه خود با بیان اینکه "اگر خدای نکرده خانواده شهدا با دیدن فیلم احساس ناراحتی کردند عذر خواهی می کنم" نوشت: "اگر سیما فیلم می توانست به جای فرار، با تعامل و همراهی در کنار کارگردان و تهیه کننده بماند، شاید مسیر کار عوض می شد و نتایج بهتری حاصل می شد."

به گفته تهیه کننده فیلم، "حرف و موضوع اصلی فیلمنامه و فیلم، این بوده است که زمانی که مردم برای دفاع از سرزمین و ارزشهای خود در دوران دفاع مقدس می جنگیدند و شهید می دادند، عده ای پول به جیب می زدند و الان هم متاسفانه عده ای با سوء استفاده پول پارو می کنند."

به گفته آقای آفریده در این یاداشت "ممکن است کارگردان در جایی تاکید زیادی کرده و یا شاید زبانش تلخ شده یا تلفیق بعضی پلانها با هم سوء تفاهم هایی بوجود آورده، طبیعت تجربه اول کارگردان و یک موضوع اجتماعی است. بعد از نمایش فیلم در کن، از کارگردان خواستم با توجه به حساسیت بعضی از دوستان، حدود ۲ دقیقه از فیلم را حذف و اصلاح کند."

محمد آفریده پیش از انتساب جواد شمقدری به معاونت سینمایی برای مدت طولانی یکی از مدیران سینمایی کشور بود و از جمله می توان به مدیریت او بر انجمن سینمای جوان و مرکز گسترش سینمای تجربی اشاره کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.