تهدید به برخورد با 'حضور نامتعارف' سینماگران ایرانی در جشنواره های جهانی

به روز شده:  13:29 گرينويچ - سه شنبه 06 نوامبر 2012 - 16 آبان 1391
رجبی فروتن

سعید رجبی خواهان تشکیل کمیته انتظامی مشترک بین سینما و تلویزیون برای برخورد با متخلفین شود

سخنگوی سازمان سینمایی ایران می گوید "اداره نظارت و ارزشیابی" افرادی را که "حضور نامتعارفی" در مجامع بین المللی دارند برای مدت مشخصی از پروژه های سینمایی حذف می‌کند.

سعید رجبی فروتن، مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان سینمایی ، روز دوشنبه ۱۵ آبان به خبرگزاری مهر گفت: "مراجع انتظامی، مسائلی از این دست را رصد می‌کنند و گزارش‌های مربوطه را به اطلاع سازمان سینمایی هم می‌رسانند."

به گفته آقای رجبی فروتن، "اداره نظارت و ارزشیابی هنگامی که می‌خواهد پروانه ساخت فیلم‌ها را صادر کند اگر به افرادی از این دست برخورد کرد، اسم او را از عوامل فیلم بیرون می‌آورد و مراتب را به تهیه‌کننده گزارش خواهد کرد تا او نیز اسم فرد مورد نظر را از لیست عوامل خارج کند."

آقای رجبی در ادامه خواستار تشکیل کمیته انتظامی مشترک میان تلویزیون و سینما شد تا اگر بازیگری در یک حوزه ممنوع التصویر شد در حوزه دیگر نتواند مشغول به کار شود.

این در حالی است که پس از حضور نیکی کریمی به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران جشنواره ابوظبی، روزنامه کیهان در روز ششم آبان نوشت: "بدپوششی یکی از زنان بازیگر سینمای ایران که به‌عنوان داور در جشنواره‌ای ضد ایرانی ظاهر شده بود، با واکنش‌هایی روبه‌رو شد."

گلیشفته فراهانی و فیلم ایرانی "یک خانواده محترم" از این جشنواره سینمایی جوایزی دریافت کرده بودند.

این روزنامه در ادامه نوشت که "جمعی از فعالان دانشجویی تهران بزرگ در نامه‌ای سرگشاده به فرمانده پلیس تهران، خواستار برخورد عادلانه و قانونی با بازیگر متخلف شده اند".

نیکی کریمی

نیکی کریمی در کنار کلودیا کاردیناله در جشنواره ابوظبی

پیش از این نیز مقامات ایرانی بارها از پوشش بازیگران سینمای ایران در مجامع و جشنواره های داخلی و خارجی ابراز نگرانی کرده اند.

سرتیپ بهمن کارگر، معاون اجتماعی پلیس در تابستان امسال گفته بود: "پلیس با فساد و انحراف در سینما مخالف است، باعث تاسف است که یک زن ایرانی با وضعیت حجاب نامناسب در جشنواره خارجی حاضر شود و ما از وزیر ارشاد می خواهیم که با این وضعیت برخورد کند."

آقای کارگر گفته بود که برخی از زنان هنرمند به جشنواره هایی مانند کن می روند و با "کشف حجاب" با مردان نامحرم دست می دهند.

پس از آن هم خبری در تعدادی از رسانه های ایران منتشر شد مبنی بر اینکه در هنگام اجرای کنسرتی در برج میلاد، یکی از بازیگران سینمای ایران به علت "بدپوششی" به کلانتری منتقل و برای چند ساعت بازداشت شده است.

در آن زمان احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس گفته بود: "نیروی انتظامی با وجود همه ناملایماتی که در اجرای طرح امنیت اخلاقی با آن مواجه شده، به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آید و به طور جدی با بدپوششی برخورد می‌کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.