'این قیافه مشکوک' در آپارات

به روز شده:  20:51 گرينويچ - چهارشنبه 07 نوامبر 2012 - 17 آبان 1391

'این قیافه مشکوک' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'این قیافه مشکوک'ساخته وحید علیزاده رزّازی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'این قیافه مشکوک' ساخته وحید علیزاده رزّازی به نمایش در می آید.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'ین قیافه مشکوک'

بیستم آبان ماه امسال، هفتادمین سالروز تولد علی باباچاهی است . علی باباچاهی، اهل جنوب و شاعر است، معلم و روزنامه نگار . او شاعر 'این قیافه خیلی مشکوک' و خیلی کتاب های دیگر در عرصه شعر و ادبیات ایران است و بر نسلی از شاعران امروزایران تاثیر گذار بوده است .وی روزگاری به مدت هجده سال در بوشهر معلمی می کرده و در پی بازنشستگی اجباری اش، بعد از انقلاب، به تهران آمده واز آن زمان حضوری مستمر در مجلات و نشریات ادبی داشته است . از وی بیش از بیست مجموعه شعر و کتاب هایی در تحقیق ، تحلیل و نقد شعر و ادبیات ایران منتشر شده است. 'این قیافه مشکوک' فیلمی است درباره علی باباچاهی و دنیای شعرش در آستانه هفتاد سالگی.

ویژگی فیلم

فیلم 'این قیافه مشکوک' ساخته وحید علیزاده رزّازی ، یک مستند پُرتره است، که فیلمساز به جنبه های گوناگون حیات شعری باباچاهی در طی پنجاه سال حضور در عرصه شعر پرداخته و سعی کرده از قالب های مرسوم در ساخت فیلم های پرتره درباره شخصیت ها دوری کند.

آپارات

وحید علیزاده رزازی، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

وحید علیزاده رزّازی زاده تهران و دانش‌آموخته‌ی کارگردانی فیلم است. پس از ساخت چند فیلم کوتاه داستانی و تجربی، مُستند 'این قیافه‌ی مشکوک' اولین تجربه‌ی او در این حیطه‌ است.

علیزاده رزّازی در عرصه‌ی شعر و ترجمه‌ی شعر نیز با مطبوعات و سایت‌های فرهنگی ـ ادبی ایران همکاری دارد. "این قیافه‌ی مشکوک" اولین بار در مراسم بزرگداشت علی باباچاهی در اسفندماه ۱۳۹۰ در تهران به نمایش در آمده است.

نگاه کارگردان

'این‌ قیافه‌ی مشکوک' تنها یک فیلم نیست، دقایقی صرفا" دیدنی- شنیدنی هم نیست، شعری‌ست در واقع چندمنظوره که منظور خاصی را هم دنبال نمی‌کند. پیچیده‌ ست و آسان‌یاب و مولف‌های متکثری دارد. مولفِ محوری آن جنون نوشتن را برگزیده تا گرفتار عقلِ روزمره نشود وَ عقل عذابش ندهد. مشکوک و متفاوت و 'طورِ' دیگری‌ست کلا". جدا از دیگران نه، رها، آری! با خودش آن‌قدر تنها راه می‌رود - بدون ِ شما هرگز- تا به‌شکل خودِ 'خودش' در می‌آید.

با شعر زاده شده در ازل، به کوچه وَ خیابان رفته با شعر، دیر به خانه برگشته و جوانی‌اش را در طول راه گم کرده تا شاید در آینده‌ای که اکنون‌ست آن‌را در 'وضعیّت دیگر' پیدا کند. تفکر و تغزل را در هم آمیخته، جوش خورده، کف کرده، سپس آب این انگور را بر شعرهایش پاشیده، جوگندمی‌هایش خیسِ خیس شده.

بوشهر را نمی‌دانم از سرِ مستی یا... به تهران پیوند زده وَ حالیا تهران، 'اتاق فکر»' اوست. وَ فکر از هیچ قیافه‌ای اجازه نمی‌گیرد که لبخند ژکوند را در خواب گم کند یا پیکاسو را در آب‌های خلیج فارس پیدا. از پرتره شدن می‌گریزد این قیافه، از زندگی‌نامه شدن نیز، وَ از فیلم شدن؛ هرچند سرانجام به دام حلقه‌های دلربای فیلم گرفتار می‌شود وَ «این» سرنوشت قیافه‌ای‌ست که پنجاه سال به فرمان ایست نااهلان گوش نسپرده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'معتادین در افغانستان' قسمت دوم ساخته جاوید تیمن

آپارات

نمایی از فیلم 'معتادین در افغانستان'

آمار ها نشان می دهد که حدود ۴۰ درصد معتاد های افغان، زنان و کودکان هستند. در بخش اول 'فیلم معتادین در افغانستان' با یک خانواده اعتیاد زده آشنا شدیم و با ظاهر و جبار ، دو دوست نوجوان کابلی و غم و شادی هایشان. دو نوجوانی که هنوز بزرگ نشده می خواهند از بزرگتر ها تقلید کنند و درگیر بازی خطرناک بعضی بزرگترها می شوند . آنها معتادهای حرفه ای در خانواده ای فقیر هستند .در این قسمت این دو دوست تصمیم به ترک اعتیاد می گیرند و از خلال فیلم با اوج و فرودها و سرانجام آنها آشنا می شویم.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

پانته آ

عالی بود. این فیلم نمونه خوبی از یک مستند اجتماعی بود. تلخ بود ولی واقعیت بود وعجیب صحبتهای خانم موسوی بود که می گفتند که فیلم نباید در تلویزیون پخش شود. آیا بهتر نبود به جای آن بیشتر با کارگردان این فیلم گفتگو می شد؟ به امید بهروزی فرزندان افغان

علی

خیلی منسجم و متمرکز ساخته شده بود.این فیلم یکی از بهترین کارهایی بود که من تا حالا در حیطه‌ی رئالیسم کثیف دیدم.

نیما

هنر که قرار نیست به ما درس دینی و اخلاق بدهد بلکه قرار است جهان را آن طور که هست نشان دهد.

سمیرا

خیلی فیلم خوبی بود و بر من خیلی تاثیر گذاشت.

شهاب

این فیلم محشربود. تا به حال نشده پدرم پیگیر فیلمی یا برنامه ای باشد , اما پیگیر این فیلم شد و موبایلش را تنظیم کرده بود تا قبل از شروع برنامه خانه باشد. این فیلم عالی است و بسیار تاثیر گذار.

فاطمه

این فیلم فوق العاده غم انگیز بود. چه بسیار از این جابرها و ظاهرها در جامعه وجود دارند.

مهرداد

فیلم خوش ساختی بود که ارزش دیدن داشت: ساده، رک، واقعی و تاثیرگذار. کسانی که با موضوع اعتیاد آشنا هستند و یا گرفتاریهای این بیماری را در خانواده و اطرافشان داشته اند، درد آشنایی را در این فیلم تجربه کردند. اگر خودمان را بگذاریم به جای یکی ازاین پسربچه ها یا تصور کنیم که پسرمان، برادرمان به جای آنهاست، آن وقت عمق درد را بهتر درک می کنیم. افغانها با ایرانی ها فرق زیادی ندارند. در گذشته، افغانستان جزو ایران بوده است. در وطن خودمان ایران هم، گاهی از این دست صحنه ها پیدا می شود. در استانهای محروم و فقیر مثل سیستان و بلوچستان و حتی گاهی در تهران.

فریحا

قسمت دوم این مستند زیبا و خوش ساخت را دیدم .به عنوان یک افغانستانی، این مستند من را شوکه کرد ولی انتقادات خانم موسوی در مورد این مستند به نظر من به عنوان یک بیننده ؛ شعار گونه ، پیش پا افتاده و دور از منطق بود.

ریحانه

فوق العاده بود. به نظرم همین که بی پرده ساخته شده بود، خیلی فیلم را تاثیر گذار تر کرده بود و باعث می شد که کسانی که کیلومتر ها دورتر از افغانستان زندگی می کنند به عمق فاجعه پی ببرند و این حقیقت تلخ را بهتر درک کنند . یکی از قسمتهای جذابش آن قسمتی بود که ظاهر می گفت' من اگر اینجا بمانم بازهم معتاد میشوم .' یا آنجا که نشان داد با خوردن یک همبرگر دلش شاد می شد. به نظرم تنها راه چاره برای این بچه ها، یک محیط بهتر بود.

سجاد

اعتیاد و به فساد کشیده شدن جوانک های افغان یکی از واقعیت های تلخ جامعه افغانستان است و همچنین بی توجهی مسئولین افغان نسبت به مسائل و گرفتاری های موجود در جامعه افغانستان واقعیت تلخ تر دیگری است که می شد از این مستند نتیجه گیری کرد.

علی

خیلی متاثر شدم. هیولای اعتیاد بدتر از جنگ است. در ایران هم وضعیت اعتیاد دست کمی از افغانستان ندارد.

مریم

فیلم مستند خوبی بود و اوج دردهای موجود در یک جامعه ی جنگ زده و فاقد أرامش و ثبات و أموزش و رفاه را به خوبی نشان داده بود. خصوصا در آخر، بازگشت ظاهر به مواد مخدر بسیار قابل قبول و علمی بود. چرا که تمام عواملی که باعث شده بود ظاهر به مواد روی بیاورد کماکان به قوت خود باقی بود و انتظاری جز این از او نمی رفت.

مانیا

چه تلخی کشنده ای دارد این فیلم. مثل فیلم های بهمن قبادی می ماند که در طول فیلم چند بار مجبور می شوی از پای آن بلند شوی و قدم بزنی و نفس بکشی تا بتوانی به دیدن آنها ادامه بدهی تا از غصه نترکی.

معصومه

من قسمت اول فیلم را ندیدم ولی همین یک بخش هم تکان دهنده بود. کاری منسجم، هوشمندانه و تاثیر گذار بود. اگر رسالتی برای هنرمند مخصوصا، مستند ساز قائل باشیم، جز بیان بی پرده ی واقعیات جامعه نخواهد بود.

فرید

فکرمی کنم می شد کارگردان در بعضی از جاها صحنه های تاثیرگذارتری بگذارد و تا حدی از ظاهر و جبار روانکاوی کند و تاثیر گذاری در مخاطب را از این طریق بالا برده ونحوه درمان اعتیاد در افغانستان را زیرسوال ببرد.

فاطمه

واقعا دردناک بود. هرچند که در ایران هم این معضل بی داد می‌کند، ولی‌ من حاضرم هر خدمتی که می‌توانم و از دستم بر می آید را برای نجاتِ این بچه ها و بچه های دیگر افغان انجام بدهم .

سیامک

من در رابطه با تاثیر گذاری این فیلم حرفهای بسیاری دارم که در قالب ۵۰۰ حرف نمی گنجد و جا دارد از کارگردان مستند جناب آقای جاوید تیمن عزیز قدر دانی نموده، دست ایشان را صمیمانه می فشارم و ایشان بدانند که احساس واقعی و رئال این فیلم برای تمامی مخاطبان در هرنقطه از این جهان،به مراتب از صد ها کتاب و جزوه آکادمیک تاثیر گزارتر و پر ثمر تر خواهد بود. برای ایشان آرزوی موفقیت و شاد کامی دارم و در آخر برای تمام بیماران و دردمندان این معضل همانند جبار و ظاهر در تمام این کره خاکی آرزوی رهایی و سلامتی دارم.

تکانده ترین و اثر گذارترین مستندی بود که در رابطه با معضل اعتیاد تا بحال دیدم وبر خلاف نظر خانم موسوی اعتقاد دارم که نمایش گسترده و عمومی این مستند نه تنها جنبه منفی در اذهان مخاطب عام نخواهد گذاشت بلکه بطور محسوس و قابل درک وفهم عواقب و پیامدهای اعتیاد را بشکل کاملا و واقعی به بیننده انتقال خواهد داد. چرا که ما به جوانانمان از عواقب تلخ و فجیح اعتیاد گوش زد می کنیم ولی هیچ گاه نمی توانیم پیامد و عواقب این مشکل را برای مخاطب مان قابل لمس و تشریح کنیم .

رضا

درباره سوال مجری برنامه آقای صلح جو که از کارگردان پرسیده بودند شما خواستید سیلی به گوش مخاطبانتان بنوازید، باید بگویم که مستند سازی بیان واقعیت است حال چه سیلی باشد و یا نوازش بر روی صورت.

ما در طول یک ماه شاهد نمایش فیلم های مختلفی در شبکه های مختلف افغانستان هستیم که گاه جنبه های منفی آن بیشتر است اما باید به مخاطب قدرت تحلیل را داد و از آن غافل نبود. صحنه تصادف و خودکشی همیشه منفی پنداشته نمی شود و گاه بسیار آموزشی است و بسیاری از مواقع نوعی آموزش و بیداری را جهت پیشگیری در جامعه بوجود می آورد.

نیما از شیراز

فیلم 'معتادین در افغانستان' بسیار مستد زیبا و تاثیر گذاری بود. فیلمی بسیار خوش ساخت با ساختار و شکلی مناسب و داستانی دل نشین. باعث شد علاقه من به افغانها و افغانستان باز هم بیشتر شود.این فیلم نیز مانند فیلم "'دسیسه در کابل' بسیار تاثیرگذار بود.

غفار

فیلم زیبا و کاملا مستندی است . کارگردان فیلم بدون دخل و تصرف یا بدون دستکاری تمام واقعیت دو جوان معتاد را از لایه های زیرین پوست شهر پیدا کرده و به تصویر کشیده بود. داستان دردناک غمناک دو جوان در کشوری که از بیش از ۷۰ کشور دیگر آمده اند که تروریسم و مواد مخدر رادر این کشور از بین ببرند. هم لذت بردم و هم ناراحت شدم.آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.