میرعلایی: فقط تا جشنواره فجر مواد خام داریم

به روز شده:  17:36 گرينويچ - 11 نوامبر 2012 - 21 آبان 1391
احمد میرعلایی

میر علایی می گوید پوزتیو و نگاتیو از فهرست کالاهای اصلی خارج شده و به همین دلیل به آن ارز اختصاص داده نمی شود

مدیر بنیاد سینمائی فارابی می گوید که نگاتیو و پوزتیو موجود فقط تا جشنواره فجر جوابگو است.

احمد میرعلائی در گفت گو با خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۲ آبان گفت: "اعتبار مختصری را هم اکنون دریافت کرده‌ایم که با صرفه جویی فعلا تا زمان جشنواره می‌تواند جوابگو باشد تا فیلم‌ها به این رویداد مهم فرهنگی هنری برسند."

به گفته آقای میرعلایی "پوزتیو و نگاتیو از فهرست کالاهای اصلی خارج شده و به همین دلیل به آن ارز اختصاص داده نمی شود."

این مدیر سینمایی در ادامه افزود:" اگر این معضل برطرف نشود قطعا به مشکل برمی‌خوریم. این امر را نمی‌توان در دو یا سه هفته محقق کرد، بلکه برای اینکه بحرانی در این زمینه نداشته باشیم قطعا باید از حالا فکر کنیم."

یک کارگردان سینمای ایران در گفتگو با بی بی سی فارسی با تایید کمبود نگاتیو و پوزتیو گفت هم اکنون اکثر کارگردان هایی که پروژه هایی را در دست دارند با مشکل روبرو هستند.

به گفته این کارگردان، یک حلقه نگاتیو دولتی برای هر فیلم پنجاه هزار تومان بود که با توجه به شرایط پیش آمده قیمت آن در بازار آزاد به پانصد هزار تومان رسیده است. او همچنین گفت که یک حلقه پوزتیو دولتی ۶۰ هزار تومان بود که نرخ آن در بازار آزاد سیصد هزار تومان شده است.

"به گفته یک کارگردان سینمای ایران، یک حلقه نگاتیو دولتی برای هر فیلم پنجاه هزار تومان بود که با توجه به شرایط پیش آمده قیمت آن در بازار آزاد به پانصد هزار تومان رسیده است. او همچنین گفت که یک حلقه پوزتیو دولتی ۶۰ هزار تومان بود که نرخ آن در بازار آزاد سی صد هزار تومان شده است."

این کارگردان گفت که "با توجه به اینکه تصویربرداری اکثر فیلمهای سینمایی توسط دوربین های دیجیتالی انجام می شود کمبود نگاتیو زیاد محسوس نیست و تنها برای نسخه اولی فیلم که در جشنواره نمایش داده می شود به حدود بیست حلقه نگاتیو احتیاج است. اما مشکل اصلی آنجا آشکار می شود که دستگاه آپارات اکثر سینماهای ایرانی هنوز دیجیتال نشده اند و برای هر کپی فیلم برای نمایش در یک سینما به ده هزار فوت پوزتیو احتیاج است و اگر فیلم برای مثال در چهل سینما اکران شود به ۴۰۰ هزار فوت پوزتیو احتیاج است."

با تحریم نفتی و مالی ایران، که از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعمال شده، دسترسی ایران به منابع ارزی عملا محدود شده است.

پیش از این هم اعلام شده بود که شرکت‌های هواپیمایی دیگر از ارز دولتی برخوردار نمی‌شوند و خودروسازان ایرانی نیز از محدودیت‌های ارزی ابراز نارضایتی کرده بودند.

این در حالی است که پیشتر شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد کمبود ارز را تکذیب کرده و گفته بود: "برای چندمین بار می گویم کمبود ارز در کشور نداریم بلکه موضوع، دشواری انتقال و افزایش هزینه هاست و بنابراین تغییراتی در کشورهای مقصد برای صادرات نفت ایران ایجاد می شود."

در پی تشدید تحریم های بانکی و نفتی کشورهای غربی علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، گفته شده است که نه تنها صادرات نفت خام و درآمد ناشی از آن کاهش یافته، بلکه محدودیت ارتباط بانکی با خارج موانعی را در راه دریافت عواید حاصله از صادرات ایجاد کرده و هزینه بانکی و بیمه واردات را هم افزایش داده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.