نمایشگاه نقاشی سه نسل از زنان هنرمند با یاد منصوره حسینی

به روز شده:  17:38 گرينويچ - سه شنبه 13 نوامبر 2012 - 23 آبان 1391

آثار سه نسل از نقاشان زن معاصر ایران با عنوان "نوعی نگاه" با یاد منصوره حسینی، یکی از تاثیر گذارترین نقاشان مدرن ایرانی از روز جمعه نوزدهم آبان ماه در گالری پردیس تهران به نمایش گذاشته شده است.

به گفته فرناز محمدی، مدیر گالری پردیس، هدف از برپایی این نمایشگاه فراهم آوردن امکانی است برای گفت‌وگو و مطالعه در باره تحولات هنری، فکری و تکنیکی زنان نقاش ایرانی در چند دهه گذشته.

در این نمایشگاه بیش از ۲ اثر از ۴۷ هنرمند زن ایرانی به نمایش در آمده است.

پروانه اعتمادی، ایران درودی، فریده لاشایی، نیلوفر قادری نژاد، بهجت صدر، فرح اصولی، شیرین اتحادیه ، ثمیلا امیر ابراهیمی، گلناز فتحی و منصوره حسینی از جمله هنرمندان مطرحی هستند که آثارشان در این نمایشگاه دیده می شود.

برگزارکنندگان نمایشگاه یکی از اهداف این نمایشگاه را زنده نگه داشتن یاد منصوره حسینی عنوان کردند؛ نقاشی که بیش از هفت دهه برای هنر معاصر ایران تلاش کرد.

این نمایشگاه تا اول دی ماه ادامه خواهد داشت و قرار است در حاشیه آن، نشست هایی هم در باره سیر تحول نقاشی زنان و منصوره حسینی برگزار شود.

"درنقاشی در میان مردان جلیل ضیاپور، حسین کاظمی و جواد حمیدی از اولین کسانی بودند که به بوزار پاریس رفتند و پس از بازگشتشان به ایران حرکت های سنجیده و نوینی را پایه گذاری کردند و در میان زنان اول خانم شکوه ریاضی بود که به پاریس رفت و بعد از او می توان از منصوره حسینی که نه به پاریس، بلکه به رم رفت.""

عباس مشهدی زاده

عباس مشهدی زاده، مجسمه ساز، مدرس و از اولین دانشجویان دانشکده هنرهای زیبا، درباره این نمایشگاه گفت: "گمان می کنم این نخستین باری است که در آن نه سه نسل بلکه در حقیقت چهار نسل از زنان هنرمند ایران با ارائه آثاری متفاوت، همزمان در یک نمایشگاه شرکت کرده اند."

آقای مشهدی زاده در باره جایگاه منصوره حسینی در نقاشی مدرن ایران نیز گفت: "در بیش از شصت سال گذشته که هنر نو در زمینه های مختلف در ایران بروز داشته و خودی نشان داده است، درنقاشی در میان مردان جلیل ضیاپور، حسین کاظمی و جواد حمیدی از اولین کسانی بودند که به بوزار پاریس رفتند و پس از بازگشتشان به ایران حرکت های سنجیده و نوینی را پایه گذاری کردند و اما در میان زنان اول خانم شکوه ریاضی بود که به پاریس رفت و بعد از او می توان از منصوره حسینی که جوان تر هم بود به عنوان دومین زن هنرمند ایرانی نام برد که برای یادگیری نقاشی به اروپا رفت. منصوره حسینی اما نه به پاریس، بلکه به رم رفت."

منصوره حسینی، ابتدا تحت تاثیر مکتب رم بود و به ویژه متاثر از اکسپرسیونیست ها و فیگوراتیویست ها نقاشی می کرد. با این همه، او شیوه های دیگر را آزمود و با توشه ای از هنر مدرن به ایران بازگشت. او در بازگشت، یکی از نخستین کسانی بود که در دهه ۳۰ خورشیدی، از حروف الفبای فارسی در کارهایش بهره گرفت.

آقای مشهدی زاده زاده در ادامه گفت: "به حق می توانیم بگوییم که او از اولین کسانی بود که در کارهایش از حروف فارسی به عنوان یک عنصر در تابلوهایش استفاده کرد، ولی این به معنای آن نیست که او تایپوگرافی را وارد نقاشی کرد. او حروف را گاه به گاه به شکلی نه چندان خوانا در کارهایش ارائه می کرد."

وی افزود: "من به خوبی نمایشگاه او را در سال ۳۸ به یاد دارم که در کارهای ابستره اش با کنتراست رنگ و قرار دادن یک حرف خاص که چندان هم قابل خواندن نبود در قسمت های وسطی و میانی تابلوها، کارهایی جدی و پویا را نمایش می داد. به هر حال او اولین زنی بود که حرف را وارد تابلو نقاشی اش کرد و از او می توان به عنوان فراهم کننده و زمینه ساز حضور عنصر خط در نقاشی نام برد."

منصوره حسینی

منصوره حسینی تیرماه امسال،در تنهایی و در حالی درگذشت که پیکرش، دو هفته پس از مرگش کشف شد

منصوره حسینی در سال ۱۳۰۵ در تهران متولد شد و نقاشی را از کودکی آغاز کرد. او از جمله دانشجویان دانشکده تازه تاسیس هنرهای زیبا بود که تحت تعلیم محمدعلی حیدریان و مادام امین فر قرار گرفت.

آثار او در دهه سی به بینال ونیز و معتبریرین نمایشگاه های فردی و جمعی دیگر در کشورهای مختلف راه پیدا کرد.

منصوره حسینی در همین دوره مهمترین آثار خود را خلق کرد که بارزترین آنها استفاده از خط در تابلوهایش بود او خود در اینباره گفته است که این حرکت را مدیون لئونلوو ونتوری منتقد معروف ایتالیایی است که او را به استفاده از فرهنگ بومی و ایرانی تشویق کرد.

منصوره حسینی پس از آن همیشه در کارهایش از خط فارسی به ویژه حرف و کلمه به عنوان یک عنصر اصلی در ترکیب بندی های انتزاعی اش با شیوه هایی رنگارنگ بهره گرفت.

او تیرماه امسال، پس از یک دوره بیماری، در تنهایی و در حالی درگذشت که پیکرش، دو هفته پس از مرگش کشف شد.

منصوره حسینی و همسرش، چنگیز شهوق، از نقاشان برجسته معاصر که در سال ۱۳۵۷ درگذشت، در سال ۱۳۵۲ و در کنار نقاشی، گالری حسینی را راه انداختند. این گالری خیلی زود جای خود را در میان گالری های تهران باز کرد و به پاتوقی برای هنرمندان و روشنفکران آن دوره بدل شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.