نمایشگاه سالانه هنر معاصر زوریخ؛ جای خالی هنرمندان ایرانی

به روز شده:  15:47 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391

دوازدهمین دوره نمایشگاه سالانه هنر معاصر زوریخ از هشتم تا یازدهم نوامبر در مرکز نمایشگاهی آ- ب- ب اورلیکون سوئیس برگزار شد.

این رویداد هنری که در سال های اخیر به مکانی درخشان برای دیدار هنرمندان مختلف ، گالری داران و علاقمندان هنر تبدیل شده است میزبان آثار ۱۰۹۰ هنرمند بین المللی در شاخه های گوناگون همچون نقاشی، مجسمه سازی، ویدئو آرت، عکاسی و چیدمان بود که بیش از ۲۰۰۰۰ نفر از آن ها بازدید کردند.

جز موزه ها و نمایندگانی از اکسپوهای هنری دیگر کشورها، ۶۷ گالری، آثار هنرمندان ویژه خود را معرفی کردند و این امکان فراهم بود تا بازدیدکنندگان با تعدادی از پدیدآورندگان آثار هنری نیز دیدار و گفتگویی رو در رو داشته باشند.

از شش سال گذشته تاکنون در این رویداد هنری یک جایزه ای نقدی ۱۰۰۰۰ فرانکی هم از طرف یکی از بانک های سوییس که در واقع اصلی ترین حامی این رویداد محسوب می شود به انتخاب هیئت داوری سه نفره به یک هنرمند و به عنوان استعدادی کمتر شناخته شده اعطا می شود.

از آن به بعد، بهشت، اثر کلاودیو رگر

جایزه نقدی امسال به خانم آناییک لو پیتلو ، هنرمند ۳۳ ساله اهل سوییس که به نمایندگی از گالری بارباراسایلر زوریخ در این نمایشگاه شرکت کرده بود اعطا شد.

او این جایزه را برای اثری مفهومی با نام "جابه جایی" از آن خود کرد.

نخستین تابلویی که بازدیدکنندگان در بدو ورود با آن مواجه می شدند اثری بود با نام "از آن به بعد، بهشت" از کلاودیا رگر، هنرمند ۴۳ ساله آلمانی. خانم رگر با به تصویر کشیدن زنان و مردانی عریان خواسته بود بهشتی را که به طور مرسوم در ذهن زمینیان نقش بسته، با مدیای عکاسی به مخاطب عرضه کند.

ویدئو-اینستالیشن و نقاشی

گالری والتر سوییس که سابقه معرفی آثار سمیرا عباسی، نقاش ایرانی ساکن نیویورک را در سوییس در کارنامه خود دارد، با ارائه آثار نقاشی اندی دنزلر سوییسی در نمایشگاه حضور داشت.

آثاری با تکنیک رنگ و روغن روی بوم که یکی از آنها با نام "سرزمین سبز" در اندازه ۱۲۰ در ۱۴۰ سانتی متر و به قیمت ۱۶۸۰۰ فرانک سوییس عرضه شده بود.

کایت؛ اثر کریستین هردگ در غرفه گالری وواتریخ بازل

نقاشی های دنزلر با در هم تنیده شدن رنگ ها در یکدیگر و خطوطی که به شکل افقی و رنگ های حجمی بر روی آن ها موج می اندازد فضایی مبهم و خیالی را نشان می دهد که حسی توام با خیال و واقعیت را بر دیده بینندگان می نشاند.

از هنرمند نامدار اسپانیایی، پابلو پیکاسو نیز دو اثر طراحی از سال ۱۹۵۹ و به قیمت ۷۵۰۰ فرانک سوییس در غرفه گالری بومر زوریخ عرضه شده بود.

گالری روتشیلد از شهر تل آویو نیز آثار سه هنرمند نقاش خود را با نام های سیمون آدجیاشویلی، کن کولی و استوارت شیلز به نمایش گذاشته بود.

از بخش های قابل توجه دیگر این نمایشگاه آثار نقاشی هنرمندی ایتالیایی با نام آنتونیو مارا بود.

آثار مارا در نگاه نخست و از روبه رو به خطوط رنگی ساده می ماندند ولی با تغییر زاویه دید بیننده و نزدیک شدن به تابلوها فرم و فضای اثر دگرگون می شود و گویی بیننده در برابر دنیایی متفاوت از فرم و رنگی که در نگاه نخست دیده است قرار می گیرد.

یورگ هایش ، گالری دار آلمانی از شهر مونیخ آثار این هنرمند ایتالیایی را معرفی کرده بود.

بیشترین غرفه ها به نمایندگانی از کشورهای سوییس و آلمان تعلق داشت ولی آثار معرفی شده توسط آنها تنها به هنرمندان این دو کشور تعلق نداشت.

روبوت در نمایشگاه

از هنرمندان روسی، سه اثر از لئونید تیشکوف ۵۹ ساله ارائه شده بود که با نام های پل، جنگل زمستانی و سیب ها و هر کدام به قیمت ۶۵۰۰ یورو بر دیوار غرفه گالری بارباریان سوییس نشسته بودند.

روبوت خودشیفته و مردان چوب کبریتی

گرایش بیشتر آثار این رویداد به هنر معاصر بود و همچنین بهره گیری از فن آوری های نوین و تلفیق آن با شیوه های کلاسیک خلق آثار هنری، به طور نمونه اثری با نام HEBO۲ (خود شیفته) که یک روبوت متحرک در آن نقش اصلی را ایفا می کند و در کنار یک حوضچه کوچک آب به انجام حرکات مختلف می پرداخت.

این اثر نتیجه همکاری یوهانس هایدینگر و فرانک بودین است و از آثاری بود که بینندگان زیادی را به خود جذب می کرد.

گرانترین اثر در آرت زوریخ امسال اثری از الکساندرکالدر ، هنرمند برجسته آمریکایی بود که به قیمت ۱ میلیون فرانک سوییس و توسط گالری ورتس مدرن عرضه شده بود.

کالدر بیشتر با مجسمه های متحرک خود در دنیای هنر مطرح شده است.

نمونه هایی از آثار او که در ورودی موزه هنرهای معاصر تهران نصب شده است برای مخاطبین ایرانی آشناست.

سه اثر از لئونید تیشکوف، هنرمند روس، با نامهای پل، جنگل زمستانی و سیبها

از وولفگانگ استیلر آلمانی مجسمه های معروفش با نام "مردان چوب کبریتی" در نمایشگاه امسال حضور داشتند، مجسمه های به شکل چوب کبریت هایی بزرگ و با سری سوخته شبیه انسان.

از هنرمندان مجسمه ساز دیگر می توان به جینمو کانگ ، مجسمه ساز اهل کره جنوبی اشاره کرد که با همانند سازی اشیا، حیوانات و فیگورهای انسانی با تکه های آینه آثار خود را پدید می آورد و امسال اثری تازه را با نام گفنگو در غرفه گالری وسنر آلمان ارائه داده بود.

او در این اثر یک بودای چوبی را در برابر فرمی در مقیاس برابر ولی با جنسی از تکه های آینه نشانده است. اثری که در خود مفهوم یینگ و یانگ چینیان باستان را دارد که اعتقاد داشتند در تمامی پدیده ها و اشیای غیر ایستا در جهان هستی دو اصل متضاد ولی مکمل وجود دارد.

جای خالی هنر ایران

رافائل کریر از مسئولین برگزاری این رویداد هنری در گفتگویی کوتاه ضمن اشاره به آثار درخشان هنرمندان ایرانی در شاخه های مختلف ابراز امیدواری کرد که در سال های آینده میزبان آثاری از هنرمندان ایرانی باشند.

جای خالی آثار هنرمندان ایرانی به ویژه درشاخه نقاشی و عکاسی به چشم می خورد و از آن جا که هنرمندان به طور مستقل نمی توانند در این نمایشگاه شرکت کنند و متاسفانه به دلیل نبود متولی فرهنگی از سوی مراکز هنری در ایران، این بار بر دوش سازمان های خصوصی و گالری داران است تا با حضور در رویدادهایی این چنین معرف آثار هنرمندان ایرانی باشند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.