آلبوم عکس: 'نوری از خاورمیانه'، آثار عکاسانی از ایران و منطقه در لندن

به روز شده:  12:31 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391
  • نمایشگاه عکاسی "نوری از خاورمیانه" نتیجه همکاری میان موزه بریتانیا و موزه ویکتوریا و آلبرت لندن است. این نخستین نمایشگاه عمده عکاسی معاصر از منطقه شمال آفریقا تا آسیای میانه و شامل ۹۰ اثر است. "پست هوایی" یکی از دو اثر جوهره السعود در این نمایشگاه از مجموعه "خارج از محدوده" این عکاس است.
  • حسن حجاج، هنرمند و طراحی است که در لندن و مراکش زندگی می کند. این عکس او به نام "سعیده در زمینه سبز" (سال ۲۰۰۰) یکی از چند اثر او در این نمایشگاه است که علاقه او را به ترکیب مد در خاورمیانه با مارک های بین المللی شناخته شده نشان می دهد. این نمایشگاه به شناخت بهتر عکاسان کشورهای خاورمیانه در بریتانیا کمک می کند. بودجه این نمایشگاه را "صندوق هنر" بریتانیا تامین کرده است.
  • عکس های این مجموعه، کارهای خلاقانه ای را نمایش می دهد که در واقع واکنشی به مسائل اجتماعی و مشکلات سیاسی خاورمیانه در طول ۲۰ سال گذشته است. این عکس ها از مجموعه "بیروت شگفت انگیز" کاری از جوانا حاجی اسمیت و خلیل جریج است. انتشار عکس با کسب اجازه از عکاسان و نیز سی آر جی گالری نیویورک و In Situ / Fabienne Leclerc پاریس انجام شده است.
  • مجموعه عکسی از مهرانه آتشی تلاش می کند تا جنبه های کمتر شناخته شده زندگی در ایران را به نمایش بکشد؛ مانند این عکس که زورخانه نام دارد (سال ۲۰۰۴). مهرانه آتشی از آینه استفاده کرده تا خودش نیز در عکس باشد و بدینوسیله اعتراضی به عدم حضور زنان در این ورزشگاه کاملا مردانه بکند.
  • نمایشگاه چندین پرتره از نیوشا توکلیان را در معرض دید عموم قرار می دهد. این عکس ها از مجموعه ای با عنوان مادران شهدا است (سال ۲۰۰۶) که مادران سالمند را با عکس پسرانشان که در جنگ هشت ساله عراق و ایران کشته شدند، نشان می دهد. توکلیان یک عکاس خودآموخته است که کارش را در ۱۶ سالگی با روزنامه زن آغاز کرد. در ۲۱ سالگی بود که او یکی از معدود عکاس-خبرنگاران زن ایرانی شد که در سطح بین المللی کار می کردند. تمرکز او بیشتر بر موضوعات مربوط به زنان است.
  • در سال ۲۰۰۶، یوسف نبیل از سالمندان یمنی که مقیم شهر ساوث شیلد انگلستان هستند عکاسی کرد. فیلم ها و عکس های نبیل یادآور دوران طلایی سینمای مصر در دهه ۱۹۴۰ است. این مجموعه عکس ها شامل ۱۲ قطعه با نام "دریانوردان یمنی ساوث شیلدز" است.
  • نرمین همام، از مصر، در این مجموعه عکس سربازان مصری را که در جریان تظاهرات در میدان تحریر حضور داشته اند، در پس زمینه ای رنگارنگ از منظره ای خیال انگیز قرار داده است. این عکاس که در رشته فیلمسازی تحصیل کرده موسسه ای را با نام "اکویناکس گرافیک" تاسیس کرده که یکی از مراکز عمده طراحی گرافیک در مصر است. همام اغلب عکس هایش را به صورت دیجیتالی دستکاری می کند تا سوژه ها را در فضایی متفاوت قرار دهد.
  • این نمایشگاه همچنین شامل شش قطعه عکس از شادی قدیریان با عنوان مجموعه قاجار (۱۹۸۸) است که در واقع بازسازی پرتره های زمان قاجار در ایران است در حالی که با عناصر مدرن ترکیب شده اند. او که از نخستین فارغ التحصیلان عکاسی از دانشگاه آزاد تهران است، تلاش می کند دغدغه های زنان هم‌نسل خود را به تصویر بکشد. این عکاس همچنین به مفاهیمی مانند سانسور، مذهب و مدرنیته می پردازد. عکس های او اغلب بازتاب تجربه های زندگی خود عکاس به عنوان یک زن جوان، همسر و یک مادر شاغل است. این نمایشگاه تا هفتم آوریل سال ۲۰۱۳ در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن ادامه دارد.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.