'اردوی ظفر افغانستان' در آپارات

به روز شده:  03:53 گرينويچ - پنج شنبه 15 نوامبر 2012 - 25 آبان 1391

'اردوی ظفر افغانستان' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'اردوی ظفر افغانستان'ساخته کارول دایسینگر فیلمساز امریکایی به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'اردوی ظفر افغانستان'ساخته کارول دایسینگر فیلمساز امریکایی به نمایش در می آید.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'اردوگاه ظفر افغانستان'

خروج نیروهای نظامی آمریکا و ناتو از افغانستان در این چند سال همیشه مشروط به قوت گرقتن ارتش افغانستان برای کنترل این کشور بوده است. قرار بوده براساس یک طرح پنج ساله، ارتش افغانستان بازسازی شود و کنترل اوضاع را کاملا به دست بگیرد . این که این طرح موفق بوده یا نه بحث دیگری است، اما در این ایام چه رابطه ای بین خارجی ها و افغان ها در جریان این بازسازی شکل می گیرد.

کارول دای سینگر، فیلمساز آمریکایی، در فیلم 'اردوی ظفر افغانستان' به سراغ یکی از پایگاه های آموزشی افغانستان رفته و ضمن نمایش واقعیتهای موجود در این اردوگاه و همراهی با افغانها و نیروهای خارجی مستقر در آن ، سعی دارد شرح دوستی کلنل شوت، افسرعالی رتبه ارتش امریکا و ژنرال احمد فضل سیار فرمانده لشکر ۲۰۷ ارتش ملی افغانستان را باز گوید.

ویژگی فیلم

در فیلم'اردوی ظفر افغنستان' با وجود نداشتن تصاویر و صدای واجد کیفیت،کارول دایسینگر کارگردان فیلم، دسترسی خوبی به تمامی نقاط این مرکز نظامی داشته و فیلم را از روی حدود ۳۰۰ ساعت فیلمبرداری که ظرف ۳ سال در این مرکز انجام داده، ساخته است.

آپارات

کارول دایسینگر، کارگردان فیلم

درباره کارگردان

کارگردان این فیلم،کارول دایسینگر ساکن شهر لوس آنجلس ایالات متحده است و کارش را با ساخت فیلمهای کوتاه در دوران دانشجویی شروع کرده است . وی به غیر از ساخت و تدوین فیلم مستند به تدریس در دانشگاه و فیلمنامه نویسی نیز اشتغال دارد.وی همکار فیلمنامه نویس در تعدادی از فیلمنامه های شرکت فیلمسازی پارامونت و فوکس قرن بیستم بوده است و 'اردوی ظفر افغانستان' اولین تجربه فیلم مستند بلند او محسوب می شود. این فیلم با حمایت بنیاد ساندنس در سال ۲۰۱۰ ساخته شده و نسخه بلند آن به مناسبتهای مختلف و در جشنواره های گوناگون به نمایش در آمده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'این قیافه مشکوک' ساخته وحید علیزاده رزازی

آپارات

نمایی از فیلم 'ین قیافه مشکوک'

بیستم آبان ماه امسال، هفتادمین سالروز تولد علی باباچاهی است . علی باباچاهی، اهل جنوب و شاعر است، معلم و روزنامه نگار . او شاعر 'این قیافه خیلی مشکوک' و خیلی کتاب های دیگر در عرصه شعر و ادبیات ایران است و بر نسلی از شاعران امروزایران تاثیر گذار بوده است .وی روزگاری به مدت هجده سال در بوشهر معلمی می کرده و در پی بازنشستگی اجباری اش، بعد از انقلاب، به تهران آمده واز آن زمان حضوری مستمر در مجلات و نشریات ادبی داشته است . از وی بیش از بیست مجموعه شعر و کتاب هایی در تحقیق ، تحلیل و نقد شعر و ادبیات ایران منتشر شده است. 'این قیافه مشکوک' فیلمی است درباره علی باباچاهی و دنیای شعرش در آستانه هفتاد سالگی..

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

آرچان

خیلی خوب بود. سبک روایی اش هم متفاوت بود.

تارا

به نظرم بسیار فیلمِ خوبی بود. من نه کارگردان فیلم را می شناسم و نه آقای باباچاهی را. اما مستندهایی از این دست زیاد دیده ام . فکر می کنم که کارگردان با زیرکی و توانایی خاصی به زندگی شاعر پرداخته بود. همین که همه چیز را حاضر و آماده نکرده بود و به تو اجازه تامل یا قضاوت داده بود، مشخص کننده زیرکی کارگردان است. بسیار خوشحالم که فیلم را دیدم و از همین جا از برنامه ی خوب آپارات تشکر می کنم.


حسین

این‌روزها پرداختن تصویری به بیوگرافی شخصیت‌های ادبی - هنری [به اسم فیلم مستند]، ساده‌ترین راه برای ورود به عرصه‌ی بی‌در و پیکر ژانر مستند – با چاشنی روشنفکری - است! داشتن آشنایی و رفاقت با يك چهره معروف فيلم‌ساز و یا يك شاعر شناخته شده و گفت‌وگو با چندتن از رفقای وی، فرمولی‌ست که می‌تواند شما را مطرح سازد. در این‌گونه آثار دم‌دستیِ مستند، تنها به‌یک چهره با بک‌گراند هنری - ادبی نیاز دارید تا بدون طرح اولیه، فیلم‌ساز شوید و مطمئن هم باشید به‌خاطر همان جذابیت‌های فرد جلوی دوربین، مخاطب به نابلدی فیلم‌ساز اهمیت نمی‌دهد یا از ضعف‌های آشکار تکنیکی فیلم گله‌ای نمی‌کند. در «این قیافه‌ی مشکوک»، فیلم‌ساز بدون شناخت از کمپوزیسیون و چه‌گونگی ترکیب‌بندی تصاویر، از کلیدِ «زوم» رویِ دوربین تا حد جنون بهره می‌برد و با عقب‌و‌جلو کشیدن‌های ابتدایی تصویر، نشان می‌دهد که با هندی‌کم خانگی‌اش نیز غریبه است. اما مضمون؛ در جایی از فیلم «این قیافه مشکوک» پرسش‌های مشکوک و البته ساده‌انگارانه‌ای در خصوص اعتیاد به مواد مخدر و یا مصرف مشروبات الکلی یا سکس از شاعر پرسیده می‌شود که به‌نظر من کارگردان، با این کار، قصد زیرسوال بردن «باباچاهی» را داشته است.

حسن

علی باباچاهی هرجا که باشد و یا بیاید سهم آدمهای دیگر را از یاد نمی برد. در همین فیلم هم علی که آمد چقدر آدم دیگر که دل ما بچه های جنوب سال ها برای شان تنگ بود با او آمدند. یعنی باباچاهی که بیاید دل تنگی ها کم می شوند. از علی و شعرش بوی برادری و آشتی به مشام می رسد. کاش می آمد به این سوی اقیانوس ها تا برای دلتنگی های ما هم که شده بود چاره ای می شد .

بهادر

بابا چاهی.... واقعا اين قيافه مشكوك است. بابا چاهی هر خطي كه بر چهره دارد نشاني از روزگاری است. اما ايشان شخصيتی بنيانی بوده است. فيلم به نظر ِ من بهتر بود آنجا كه در موقع پياده روی زمانی که باباچاهی و دوستش قدم مي زدند و از مرگ ِ دوستان مي گفتنند تمام مي شد.

نورا

فیلم به ظاهر باید مستند پرتره می بود، ولی اصلا نبود و شاخصه های پرتره را نداشت و سناریو هم نداشت. هیچی از آقای باباچاهی دستگیرمان نشد. یک سری شعر خوانده شد و یک سری استاد و غیره نظر دادند. بیشتر برنامه ای ادبی بود تا فیلم. تصویربرداری هم اصلا حرفه ای نبود. همین

ماریه

بد نبود اما زیادی روشنفکر نمایانه بود. کلا منظور فیلم رفته بود تو حاشیه.

محسن

شخصیت داستان خوب بود. اما این نوع فیلمبرداری که کله ها را نصفه نشان دهند و دوربین گیج بزند و یا اداهای مدرن در بیاورد جالب نیست .


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

صفحه کلید مجازی

تماس با ما

* بخش های ستاره دار باید پر شوند

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.