ستایش زنانگی؛ گفت و گو با الکسی فدورچنکو

به روز شده:  14:33 گرينويچ - پنج شنبه 22 نوامبر 2012 - 02 آذر 1391

دوربین آرام الکسی فدورچنکو شخصیت های غریب و به شدت جذابی را ما قسمت می کند تا دنیای ویژه آنها را باور کنیم و با آنها همراه شویم. او غرابت فضا و قصه ای که تعریف می کند را دستمایه قرار می دهد تا آدم هایی باورپذیر و شاید به شدت آشنایی را رو در روی ما قرار دهد و درون آنها را که با فرهنگ و طبیعت اطراف شان گره خورده، با ما قسمت می کند.

"ارواح آرام" که در سال ۲۰۱۰ در جشنواره ونیز درخشید، قصه مردی را باز می گفت که همسرش را از دست داده و حالا باید طبق سنت دیرینه شان، جسد او را به همراه یک دوست به کنار رودخانه ای مقدس ببرد، بسوزاند و خاکسترش را روانه آب این رودخانه کند. این فیلم شاعرانه با تصاویری بسیار قدرتمند تماشاگر را سحر می کند و در نهایت مرثیه ای زیباست درباره زن و ستایش از عشق.

فیلم تازه فدورچنکو، "همسران آسمانی چمنزارهای ماری" نام دارد که برای اولین بار در جشنواره رم امسال به نمایش درآمد.

فیلم داستان زنان محلی ای را روایت می کند که هر یک با ذکر نام، چند دقیقه ای از فیلم را به خود اختصاص می دهند و قصه رابطه، عشق یا سکس خود را با تماشاگر در میان می گذارند.

"همسران آسمانی چمنزارهای ماری" به مانند ارواح آرام، کماکان در حین روایت قصه های تخیلی، به شکلی به یک مستند قوم نگار بدل می شود که چهره و احوال زندگی مردمان نواحی مختلف روسیه را ترسیم می کند؛ با محور ستایش از زن.

در حاشیه جشنواره رم فرصتی کوتاه فراهم آمد برای یک گفت و گوی اختصاصی با فدورچنکو؛ که می خوانید.

بین این فیلم و فیلم قبلی تان یعنی ارواح آرام، مشابهت های خیلی زیادی دیدم؛ فکر می کنم این فیلم به شکلی ادامه همان دنیاست...

اما من فکر می کنم آنها به کل متفاوت هستند.... ارواح آرام فیلم یک درام بود، یک مرثیه و این فیلم یک کمدی است.

منظورم نوع نگاه حاکم بر فیلم هاست... در ارواح آرام شخصیت ها مرد هستند اما محور اصلی زن و زنانگی است. حالا این فیلم هم درباره زن هاست؛ چندین زن در موقعیت های مختلف....

نمایی از همسران آسمانی چمنزارهای ماری

فکر می کنم ارواح آرام با آن که حول و حوش زنان است، اما فیلمی مردانه است. فیلم درباره این است که مردان چگونه زندگی را می بینند و آنها چطور به زن ها نگاه می کنند. حتی فکر می کنم این فیلم تازه هم فیلمی مردانه است، درباره زنان. از این نقطه نظر آنها با هم مشترک اند، اما نه این خاطر که فیلم هایی زنانه هستند، بلکه به این دلیل که فیلم هایی مردانه هستند. ارواح آرام فیلمی غمگنانه بود و شاید نوعی غم شیرین، اینجا اما خوشبختی هست هر چند به شکل توام با دلتنگی.

چیزی که در هر دو فیلم پیدا کردم ستایش از زنان بود....

این درست است....نگاه "همسران آسمانی چمنزارهای ماری" درباره زنان به عنوان منشا زندگی است و همین طور نگاه به آنها به عنوان سرچشمه عشق. آنها نشانه اصلی طبیعت هستند و برای همین طبیعت در این فیلم ها خیلی مهم است. این زنان هستند که زندگی را به طبیعت و این سیاره می دهند.

سوال بعدی من در واقع همین بود... ارزش و اهمیت طبیعت در کار شما. در هر دو این فیلم ها طبیعت بسیار قدرتمند است. ریشه این علاقه و پرداخت به طبیعت در کار شما از کجاست؟

شاید نوعی اعتقاد به طبیعت. این شخصیت ها به طبیعت اعتماد می کنند. آنها از طبیعت انرژی می گیرند. ما همه از طبیعت انرژی می گیریم و برای همین طبیعت حضور قدرتمند و واضحی دارد.

این فیلم بر اساس کتابی است از اوسوکین. چرا این کتاب برای شما جذاب بود؟

من خیلی وقت پیش با کتابی از دنیس اوسوکین با نام فرشته و انقلاب برخورد کردم. خیلی جذب این کتاب شدم و فکر کردم که این کتاب می تواند کتاب من باشد. به دیدارش رفتم. او در شهری در کنار رود ولگا زندگی می کند. با هم دوست شدیم. می خواستم این کتاب را فیلم کنم اما مقدمه چینی ها و آماده سازی های پروژه طول کشید و در میانه کار ما چهار فیلم دیگر با هم کار کردیم و او فیلمنامه نویس من شد. بعد آمدیم سراغ این یکی و این فیلم ساخته شد و حالا بالاخره ما داریم شروع می کنیم که فیلم فرشته و انقلاب را فیلمبرداری کنیم.

شما سبک ویژه خودتان را دارید با تاکید بر نماهای طولانی و حرکت های دوربین چشمگیر. فکر می کنید از چه فیلمسازانی تاثیر گرفته اید؟

در این بیش از صد سال تاریخ سینما خیلی ها بر من تاثیر گذاشته اند.... مخصوصاً پیر پائولو پازولینی، سرگئی پاراجانف و تاکشی کیتانو.

درباره سینمای ایران چه فکر می کنید؟

یک فیلم ایرانی جزو فیلم های محبوب زندگی من است، نه باید بگویم دو فیلم ایرانی. اولی فیلمی است که به زبان روسی فرش ایرانی می خوانندش.

فکر می کنم منظورتان گبه است؛ ساخته محسن مخملباف بود؟

بله.... و فیلم دوم بچه های آسمان ساخته مجید مجیدی. فیلم شگفت انگیزی است.

درباره کیارستمی چه فکر می کنید؟

هیچ کدام از فیلم های کیارستمی ندیده ام.

و جدایی نادر از سیمین، فیلم برنده اسکار امسال؟

هنوز ندیده ام متاسفانه.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.