جوايز سينمايی آسيا اقيانوسيه؛ کسی از فيلم‌های ايرانی خبر ندارد

به روز شده:  10:58 گرينويچ - دوشنبه 26 نوامبر 2012 - 06 آذر 1391

"این جایزه متعلق به بهروز وثوقی بازیگر نامدار ایرانی‌ است"، جایزه‌ای برای یک فیلم غیرایرانی اما درباره یک ایرانی و با عوامل تولید ایرانی.

برای مخاطبی که از درگیری‌های اجتماعی- سیاسی تولید یک اثر هنری در ایران بی‌خبر است، اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری یک فیلم عراقی- ترک به یک بازیگر ایرانی در تبعید به اندازه خود فیلم می‌تواند جذابیت سینمایی داشته باشد.

می‌شود گفت در جریان مراسم جوایز سینمایی آسیا- اقیانوسیه ۲۰۱۲ همه آن‌هایی که موضوع تقدیم جایزه به بهروز وثوقی را می‌دانستند سرگرم توضیح دادن به همه آن‌هایی بودند از موضوع بیخبر بودند. یک دوره کوتاه تاریخ شفاهی سینمای ایران. می‌توانید اسمش را بگذارید فیلم در فیلم.

ششمین دوره جوایز سینمایی آسیا- اقیانوسیه شامگاه ۲۳ نوامبر در سالن مرکز فرهنگی بریزبن مرکز ایالت کوئینزلند استرالیا برگزار شد. امسال بیش از ۲۰۰ فیلم برای دریافت جوایز رقابت می‌کردند که فیلم خرس از ایران نامزد دریافت دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شده بود.

فیلم فصل کرگدن به کارگردانی بهمن قبادی و فیلمبرداری تورج اصلانی نیز نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری شده بود. فیلمی با بازی بهروز وثوقی، بازیگر کهنه‌کار ایرانی، که از جنبه رسمی به عنوان محصول مشترک کردستان عراق و ترکیه در مراسم حضور داشت.

خسرو معصومی، کارگردان، و جواد نوروزبیگی تهیه کننده فیلم خرس نیز در مراسم حضور داشتند. خرس دهمین فیلم خسرو معصومی در مقام کارگردان و چهاردهمین فیلم نوروزبیگی در مقام تهیه کننده است.

جوایز سینمایی آسیا- اقیانوسیه از شش سال پیش همواره محلی برای به نمایش درآمدن و گفتگوی رودرروی فیلمسازان و دست‌اندرکاران فیلمسازی در ایران با مخاطبان غیرایرانی‌شان بوده. تهمینه میلانی، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد، رخشان بنی‌اعتماد، محمد علی طالبی، اصغر فرهادی و بهمن قبادی از جمله کارگردانان ایرانی هستند که در شش دوره گذشته جوایزی از این مسابقه سینمایی دریافت کرده‌اند.

در این مراسم، جک تامپسون، رئیس آکادمی سینمایی آسیا- اقیانوسیه، از فیلم جدایی نادر از سیمین به کارگردانی اصغر فرهادی به عنوان یکی از پرافتخارترین فیلم‌های سینمای ایران که سال گذشته از همین رقابت سینمایی نیز جایزه دریافت کرده بود یاد کرد. سال گذشته تامپسون در سخنرانی افتتاحیه‌اش از دولت ایران خواسته بود به جعفر پناهی اجازه دهد بار دیگر فیلمسازی کند و مخاطبانش را از نگاه سینمایی او به وقایع اجتماعی محروم نکند.

"در مقایسه با پنج دوره گذشته جوایز سینمایی آسیا- اقیانوسیه کمترین حضور سینمای ایران در دوره ششم یعنی همین دوره و با فیلم خرس بوده که جایزه‌ای نیز نصیب سینمای ایران نکرد"

در مقایسه با پنج دوره گذشته جوایز سینمایی آسیا- اقیانوسیه کمترین حضور سینمای ایران در دوره ششم یعنی همین دوره و با فیلم خرس بوده که جایزه‌ای نیز نصیب سینمای ایران نکرد. در حالی که فیلم فصل کرگدن گرچه با کارگردان، بازیگر اصلی، عوامل تولید و موضوعی ایرانی خلق شده بود اما جایزه آن به دو کشور عراق و ترکیه رسید.

حضور کمرنگ سینمای ایران در رقابتی که فیلمسازان ایرانی همواره و به طور سنتی حضور قابل توجهی در آن داشته‌اند همزمان با گسترش لوازم و امکانات فیلمسازی دیجیتال، و گاه بدون مجوز رسمی، در ایران شده است.

بنابراین قابل تصور این است که سهولت در تولید و تدوین منجر به عرضه بیشتر فیلم‌های تولید ایران در رقابت‌های سینمایی شود. اما موضوع درست بعکس شده و در همین حال که تولیدات سینمایی داخلی رو به کاهش گذاشته فیلمسازان ایرانی با سرمایه‌گذاری‌ تهیه کنندگان خارجی در کشورهای دیگر دست به خلق آثار خود می‌زنند.

محدودیت و هراس از برخورد اخلاقی و انضباطی با دست‌اندرکاران فیلمسازی در ایران را می‌توان از خلال صحبت‌های آن‌ها به وضوح تشخیص داد. شاید یک نمونه از همین هراس در زمان دریافت جایزه تورج اصلانی مشخص شد. اصلانی که نزدیک به یک سال اجازه کار در ایران نداشته، در سخنان کوتاهی پس از دریافت جایزه خود از یک فیلمبردار اهل ترکیه نیز تشکر کرد که صحنه‌های برهنگی مونیکا بلوچی را به جای او فیلمبرداری کرده است.

در گفتگوهای غیررسمی با عوامل تولید فیلم هم شنیده شد که بهروز وثوقی نیز برای صحنه‌های هماغوشی با بلوچی در فیلم فصل کرگدن ترجیح داده تا از هنرپیشه دیگری به جای او استفاده شود.

جوایز سینمایی آسیا- اقیانوسیه ۲۰۱۲ امسال با اهدای ۱۲ جایزه و با پیانو نوازی ریوچی ساکاماتو، آهنگساز فیلم آخرین امپراتور، و اجرای قطعاتی از موسیقی این فیلم به کار خود پایان داد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.