آغاز جشنواره سینمایی قاهره با حضور دو فیلم از ایران

به روز شده:  10:11 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2012 - 07 آذر 1391

"جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره" امروز سه‌شنبه (۲۷ نوامبر) در پایتخت مصر آغاز می‌شود. این نخستین دوره جشنواره پس از تحولات سیاسی سال گذشته و آغاز مرحله تازه‌ای در تاریخ مصر است. برگزاری این دوره جشنواره پس از غلبه بر مجموعه‌ای از مشکلات اداری و حقوقی امکان‌پذیر شده است.

طبق بیانیه رسمی جشنواره، ۴۴۹ فیلم به دفتر جشنواره رسیده بود که از میان آنها ۱۷۵ فیلم از ۶۴ کشور انتخاب شد که در بخش‌های گوناگون جشنواره به نمایش در می‌آیند.

جشنواره سینمایی قاهره در سه بخش رقابتی اصلی برگزار می‌شود. در بخش رقابتی بین‌المللی امسال ۱۸ فیلم سینمایی از ۱۷ کشور حضور دارند. در کنار مصر که دو فیلم در جشنواره دارد، کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، مراکش، عراق، چین، بریتانیا، یونان، لهستان، فنلاند و برزیل، مکزیک و کویت فیلم‌هایی به جشنواره فرستاده‌اند.

از ایران، فیلم سینمایی "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" در بخش مسابقه شرکت دارد. این فیلم یک درام خانوادگی و دومین ساخته بلند روح‌الله حجازی است.

ناآرامی‌های سیاسی و برخوردهای فراملی خاورمیانه در بسیاری از فیلم‌های جشنواره بازتاب دارد.

در بخش رقابتی فیلم سینمایی "تورا بورا" به کارگردانی ولید عوادی، فیلمساز کویتی، شرکت دارد. فیلم سرگذشت یک زن و مرد سالمند است که برای یافتن رد و نشانی از پسر جوان خود از کویت به افغانستان می‌روند. پسر آنها به خاطر گرایش به اندیشه‌های افراطی به نیروهای مسلح طالبان پیوسته و سپس ناپدید شده است.

فیلم "مثلث مرگ" به کارگردانی عدنان عثمان، فیلمساز کرد عراقی به ناامنی‌ها و اوضاع دشوار عراق توجه دارد. در مرز شمالی عراق پیرمردی مسیحی که همسر و دختر خود را در ناآرامی‌ها از دست داده، به فراریان کمک می‌کند که به سلامت از مرز شمالی بگذرند و به "بهشت اروپا" بروند.

فیلم "آخرین ایستگاه" به کارگردانی ماریو کوری، روایت زندگی پرحادثه خانواده‌ای لبنانی است که در سال ۱۹۵۰ به برزیل مهاجرت کرده و پس از شصت سال به زادوبوم خود برمی‌گردد.

مارکو مولر، تهیه‌کننده ایتالیایی که در حال حاضر مدیریت جشنواره بین‌المللی رم را به عهده دارد، هیئت داوران بخش بین‌المللی را سرپرستی می‌کند.

زمستان پرالتهاب مصر

"از ایران، فیلم های سینمایی "زندگی خصوصی آقا و خانم میم" به کارگردانی روح الله حجازی در بخش مسابقه و "پرواز بادبادک‌ها" به کارگردانی علی قوی‌تن در بخش حقوق بشر در جشنواره قاهره شرکت دارند. "

در بخش رقابتی مسابقه فیلم‌های عربی ۱۶ فیلم شرکت دارند. این بخش با نمایش فیلم سینمایی "زمستانی که گذشت" به کارگردانی ابراهیم بطوط، سینماگر نوجوی مصری گشایش می‌یابد. فیلم درونمایه‌ای سیاسی دارد و فداکاری دو خبرنگار مصری را در روزهای پرخطر پیش از "انقلاب ۲۵ ژانویه" تصویر می‌کند.

در این بخش همچنین فیلم "تائب" (توبه‌کننده) آخرین ساخته مرزاق علواش، کارگردان نامی الجزایر به روی اکران می‌رود. پارسال فیلم "معمولی" (نورمال) به کارگردانی مرزاق علواش جایزه بزرگ "جشنواره سینمایی ترایبکا – دوحه" را از آن خود ساخت.

فیلم‌هایی از کشورهای عراق، کویت، لبنان، اردن، مراکش، تونس، سوریه و امارات در این بخش حضور دارند.

رئیس هیئت داوران این بخش را محمود عبدالعزیز، بازیگر مصری، به عهده دارد.

جایزه میدان تحریر

سومین بخش جشنواره قاهره به امر حقوق بشر اختصاص دارد که امسال زیر شعار "جایزه میدان تحریر" برگزار می‌شود. در این بخش ۱۶ فیلم از ۱۶ کشور حضور دارند.

فیلم سینمایی "پرواز بادبادک‌ها" به کارگردانی علی قوی‌تن در این بخش به نمایش در خواهد آمد. این فیلم گزارشی از تلاش‌های یک معلم برای آموزش به کودکان محروم در یک روستای ایران است.

غاده شاهبندر، خانم منتقد فیلم و تلاش‌گر حقوق بشر مصری، ریاست هیئت داوران این بخش را به عهده دارد.

از مقررات مهم جشنواره سینمایی قاهره این است که هیچ فیلمی نمی‌تواند بیش از یک جایزه دریافت کند.

در سالهای گذشته فیلم‌های برخی از سینماگران ایرانی مانند کیانوش عیاری، رسول صدرعاملی، تهمینه میلانی، فریدون جیرانی و رضا میرکریمی جوایزی از این جشنواره دریافت کرده‌اند.

بخش های فرعی و غیررقابتی

ژانگ ییمو

جشنواره قاهره امسال با نمایش چندین فیلم از ژانگ ییمو، از این سینماگر بزرگ چینی تجلیل می کند

جشنواره سینمایی قاهره، علاوه بر بخش‌های رقابتی، چندین بخش جنبی و غیررقابتی برنامه‌ریزی کرده است.

در بخش "انقلاب‌های عربی در سینما" پنج فیلم از جنبش‌های انقلابی دو سال گذشته در تونس و بحرین و مصر به نمایش در می‌آید.

در بخش دیگری به عنوان "پنجاه سالگی استقلال الجزایر" چندین فیلم کوتاه و بلند، سینمایی و مستند به نمایش در می‌آید، از کارگردان‌هایی از سراسر جهان که به جنبش استقلال الجزایر در سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ پرداخته‌اند.

دو بخش دیگر جشنواره قاهره به آشنایی با سینمای ترکیه و همچنین "سینمای آفریقا" اختصاص یافته است.

جشنواره قاهره امسال با نمایش چندین فیلم از ژانگ ییمو، از این سینماگر بزرگ چینی و سازندهد فیلم های ذرت سرخ، داستان کیو جو و خانه خنجرهای پران تجلیل به عمل می‌آورد.

جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره (مهرجان القاهرة السینمائی الدولی) یکی از ۱۲ جشنواره بین‌المللی بزرگ جهان در رده الف است و مهم‌ترین جشنواره فیلم در آفریقا و جهان عرب شناخته می‌شود. این جشنواره در سال ۱۹۷۶ بنیادگذاری شد.

جشنواره سینمایی قاهره از سال ۱۹۷۶ تا کنون هر سال در ماه نوامبر برگزار شده است. سال گذشته تنها دوره‌ای بود که جشنواره به خاطر ناآرامی‌هایی که به "انقلاب ۲۵ ژانویه" و سرنگونی رژیم حسنی مبارک انجامید، برگزار نشد.

وزارت فرهنگ مصر برگزاری سی و پنجمین دوره جشنواره را پیروزی بزرگی برای سینماگران و فرهنگ‌دوستان مصر دانسته است، زیرا اگر جشنواره امسال نیز برگزار نمی‌شد، مطابق مقررات توسط "انجمن تهیه‌کنندگان جهانی فیلم" (FIAPF فیاپف) از رده الف (ویژه معتبرترین جشنواره‌های سینمایی رقابتی) خارج می‌شد.

جشنواره به مدت ده روز از ۲۷ نوامبر تا ششم دسامبر ( از تاریخ ۷ تا ۱۶ آذر) جریان دارد. در حاشیه جشنواره شماری از برنامه‌های فرهنگی مانند عکس‌ها و گرافیک‌هایی در رابطه با رویدادهای انقلاب ۲۵ ژانویه برگزار می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.