درخواست انصار حزب‌الله برای لغو مجوز فیلم 'من مادر هستم'

به روز شده:  18:51 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391
من مادر هستم

گروه انصار حزب الله در ایران با اعلام ضرب الاجل برای وزارت ارشاد اسلامی خواهان لغو پروانه نمایش فیلم "من مادر هستم" ساخته فریدون جیرانی شدند.

در بیانیه ای که در سایت انصار حزب الله منتشر شده، آمده است: "مهرماه سال جاری انصار حزب‌الله ایران از سوی هزاران عضو خود در سراسر کشور، با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی به عنوان مسئول ارائه مجوز به ۴ فیلم "برف روی کاج‌ها"، "پل چوبی"، "من مادر هستم" و"من همسرش هستم" و نمایش عمومی آن‌ها در سینماهای کشور به دادستان تهران شکایت نمود و در مقابل سازمان سینمایی نیز در یک عقب نشینی آشکار توقف نمایش عمومی آن را اعلام کرد."

«من مادر هستم» داستان دختر جوانی را روایت می‌کند که در آستانه ازدواج با پسری جوان در شبی از شبهای بحرانی زندگی‌اش به مردی میانسال از دوستان خانوادگی خود پناه می‌برد ولی او را می کشد و مادر دختر، قتل را به گردن می‌گیرد.

باران کوثری، حبیب رضایی، هنگامه قاضیانی و پانته آ بهرام از بازیگران فیلم "من مادر هستم" هستند.

از سوی دیگر، فریدون جیرانی و غلامرضا موسوی کارگردان و تهیه کننده این فیلم با انتشار نامه ای نوشته اند که این فیلم "نه درباره خیانت است، نه درباره زنا و نه نمایش فحشا است."

"در بیانیه انصار حزب الله با هشدار به سازمان سینمایی که "تا روز سه‌شنبه ۷ آذر مهلت دارد تا لغو مجوز نمایش عمومی فیلم کثیف 'من مادرهستم' را اعلام کند" آمده است آن ها در عمل به "وصیتنامه امام خمینی اعتراض خود را با تحصن در مقابل ساختمان وزارت ارشاد ادامه خواهند داد.""

در بیانیه انصار حزب الله آمده است: "اما با گذشت یک ماه از اعلام وصول شکایت امت حزب‌الله هنوز هیچ نشانه‌ای از رسیدگی به این شکایت مشاهده نمی‌گردد. این درحالی است که سازمان سینمایی، این تعلل قوه قضائیه در رسیدگی به اتهامات رئیس سازمان سینمایی را حمل بر مسامحه در شرایط کنونی کشور نموده و با فرصت‌طلبی در هنگامه فرارسیدن ایام عزای سالار شهیدان، رسما آغاز نمایش عمومی کثیف‌ترین فیلم ساخته شده در حلقه مجموعه فیلم‌های موجود با موضوع خیانت را از هشتم آذرماه سال جاری اعلام نموده است."

اما کارگردان و تهیه کننده در نامه خود نوشته اند: "این فیلم یک فیلم اخلاقی است که یک نوع سبک زندگی را به چالش می‌کشد. بنابراین از عده‌ای که ندیده تحت تأثیر تحریکات پشت پرده، جوسازی ناجوانمردانه‌ای را علیه فیلم شروع کردند و قضاوتشان را قضاوتی اسلامی تلقی کردند دعوت می‌کنیم که از فردا به تماشای آن بنشینند و بعد از دیدنش نظر بدهند."

در ادامه بیانیه انصار حزب الله با هشدار به سازمان سینمایی که "تا روز سه‌شنبه ۷ آذر مهلت دارد تا لغو مجوز نمایش عمومی فیلم کثیف 'من مادرهستم' را اعلام کند" آمده است آن ها در عمل به "وصیتنامه امام خمینی اعتراض خود را با تحصن در مقابل ساختمان وزارت ارشاد ادامه خواهند داد."

همزمان بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "پیش از صدور بیانیه انصار حزب‌الله در اعتراض به اکران فیلم سینمایی 'من مادر هستم'، تمام اعضای کمیسیون فرهنگی نسبت به ساخت این فیلم‌ها اعتراض‌هایی را به وزارت ارشاد وارد کرده بودند".

"تهیه کننده و کارگردان "من مادر هستم" در پاسخ به بیانیه اعتراضی انصار حزب‌الله با انتشار نامه ای نوشته اند که این فیلم "نه درباره خیانت است، نه درباره زنا و نه نمایش فحشا است.""

آقای نوباوه در ادامه گفت: "مسئله فقط یک فیلم نیست، بلکه اعتراض به هشت فیلمی است که حوزه هنری هم از اکران آنها در سینماهای خود امتناع کرده است. به اعتقاد من مجموع این فیلم‌ها نه در شان نظام و انقلاب و نه در شان سینمای ایران و مخاطبان آن است."

به گفته این عضو کمیسیون فرهنگی "ساخت فیلم‌هایی با موضوع خیانت نوعی تهاجم فرهنگی برنامه ریزی شده بر اساس تفکر شبکه های ماهواره ای چون "فارسی وان" است و به حق باید جلوی اکران فیلم هایی از این دست گرفته شود."

پیش از این هم مسئولان وزارت ارشاد نمایش دو فیلم " گشت ارشاد" و" خصوصی" را که مورد اعتراض محافظه کاران قرار گرفته بود متوقف کرد و دو فیلم دیگر در سینماها به نمایش درآمد.

در آن زمان عده ای در اعتراض به نمایش این دو فیلم پس از نماز جمعه تهران راهپیمائی و در مقابل ساختمان وزارت ارشاد تجمع کردند.

معترضان از اینکه "امر به معروف و نهی از منکر" و "ارزش‌های اسلامی"در این دو فیلم به "تمسخر" گرفته شده، از وزارت ارشاد انتقاد کرده بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.