'رسانه عشق'در آپارات

به روز شده:  21:08 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

'رسانه عشق'در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'رسانه عشق'ساخته الی صفری به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'رسانه عشق' ساخته الی صفری به نمایش در می آید.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'رسانه عشق'

ایران کشوری است که در زمان وقوع انقلاب و بعد از آن حدود ۱۸۰ سالن سینما یعنی نزدیک بیش از نیمی از سالن های سینمایش به آتش کشیده شده یا تخریب شده و یا بسته شده است و اصولا از ابتدا رابطه درخشانی بین نهاد روحانیت و سینما وجود نداشته و به نظر می آید که هنوز هم ندارد. حالا دراین بین ، ناگهان در طول این سال ها یک روحانی پیدا می شود که با عبا و عمامه ، عاشق سینما شده است. فیلم 'رسانه عشق' حکایت علی فصیحی است که سالها قبل در ایران در لباس روحانیت به فعالیتهای مربوط به سینما و سینماگران مرتبط بوده و از طرفی به روحانیون فیلم نمایش می داده است و در آخر به زندان می افتد و خلع لباس می شود.

ویژگی فیلم

'رسانه عشق' علی رغم پرداخت تصویری متوسط اش، از موضوع خوبی برخوردار است و شخصیت جذابی را محور کار قرار داده است. فیلمساز با دستمایه قرار دادن یک روحانی عشق سینما، سعی دارد که تناقضات موجود بین سینما و نهاد روحانیت را در ایران به نمایش بگذارد.

درباره کارگردان

آپارات

الی صفری، کارگردان

الی صفری متولد تهران و ساکن آمستردام هلند است. وی حرفه فیلم را از نوجوانی با ساختن فیلمهای سوپر هشت شروع کرده و از سال ۱۳۵۱ بصورت حرفه ای وارد کار سینما وتلویزیون شد. وی تا سال ۱۳۶۹ که به هلند مهاجرت کرد، بمدت ۱۸ سال بعنوان دستیار و برنامه ریز کارگردان، طراح ومسول لباس و محقق و فیلمنامه نویس در حرفه فیلم و سریال کار کرده است.

خانم صفری از سال ۱۳۷۸ برای تلویزیون هلند فیلم های مستند و برنامه های خبری می سازد. 'رسانه عشق' اولین فیلم بلند وی برای تلویزیون شبکه ۱ هلند است.

نگاه کارگردان

در سال ۱۳۷۷ مشغول تحقیق برای یک پروژه مستند سینمایی در باره سینمای ایران بودم که به مصاحبه ای از یک شخص معمم در مجله فیلم برخوردم. ترکیب حرفهای او و ظاهرش آن قدر برایم عجیب بود که تصمیم گرفتم هر طور شده یک فیلم در باره اش بسازم.

به نظر من علی افصحی یک پدیده بعد از انقلاب است و من خوشحالم که این را ثبت کردم. هرچند که بدلیل محدودیت های فیلمبرداری در ایران این فیلم از لحاظ تصویری فیلم راضی کننده ای نیست اما از لحاظ محتوایی هنوز هم برایم بسیار جذاب است.

درباره فیلم های هفته گذشته 'آیین چمر' و 'عشاق'

آپارات

نمایی از فیلم 'آیین چمر '

'آیین چمر'، از جمله آیین های سنتی تصویری و تا حدودی نمایشی هست که در مناطق غرب و جنوب غربی ایران به خصوص در بین قوم لر، هنوز هم رایج است. در جایی مثل خرم آباد این مراسم به تدریج ریشه های باستانی خودش را از دست داده و بیشتر تبدیل به آیینی شده در سوگواری حادثه عاشورا. در فیلم 'آیین چمر' ، عزت اله عزیزی کارگردان این فیلم ، کوشیده ، تصویری از برگزاری این آیین در خرم آباد به دست دهد.

آپارات

نمایی از فیلم 'عشاق'

حدود ۱۰۰ سال پیش عباس پاره دوز، پینه دوزی در شهر زواره در اطراف اصفهان بود. او بی سواد بود، اما ذوق خوبی در مداحی و به کارگیری کلمات موزون داشت. عباس آقا بعد ها به عشاق معروف شد. ماجرای مداح شدن عباس آقا به تدریج با روایت ها یی که مردم محلی سینه یه سینه به هم نقل می کردند، به تدریج رنگ و بویی از افسانه به خودش گرفت. فیلم 'عشاق' در زواره فیلم برداری شده است و سعی کرده از این نوحه خوان از زبان هم شهری هاش تصویری ارائه دهد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

رضا

آیین چمر بد نبود. اما زیاد حرفه ای ساخته نشده بود . جای کار بیشتر را داشت . این رسوم برای من خیلی نو و عجیب بود اما می شد بهتر به آن پرداخت.

پاپک

آیین چمر مستند خیلی ضعیفی بود. عشاق ولی گرم و صمیمی بود، مخصوصا صحبت‌های آن پیرمرد ِ‌گچ به ریش.

حسین

به استناد تاریخ، آیین‌های عزاداری ایرانیان در شرح عاشورا و بیان مصائبی که بر پیشوای شیعیان رفته، رنگ‌وبویی نمایشی دارند. هر چند با گذشت زمان و دسترسی آسان به تبادل روابط میان ملل دنیا، نوع ذایقه و دل‌مشغولی‌های ریز و درشت مردم نسبت به گذشته حتی در شکل ظاهری مراسم‌های سوگواری دچار دگرگونی فاحشی شده است، اما جاذبه‌های تصویری همین مراسم‌های آیینی، همواره وسوسه بسیاری از دوربین به‌ دستان را در پی داشته است. در مورد فیلم «آیین چمر» تنها می‌توان به این نکته اکتفا کرد: سیاه مشقی‌ است، بدون فیلم‌نامه که کارگردان سعی دارد آن را به ضرب‌و زور تصاویر تکراری اسلوموشن شده و نریشن‌های بی‌ربط به مخاطب حقنه کند. اما فیلم کوتاه «عشاق» با گرایش مطلق به کارهای گزارشی تلویزیونی و ضبط گفت‌وگوهای معمولی با مردم، تلاش ناموفقی دارد بر کشف شخصیت مداحی که خود کارگردان نیز هیچ شناختی از وی در سر نداشته است.

حبیب

مراسم آیینی، مدتها طول می کشد تا فراگیر شود و حیف است که زود از بین برود. در نمایش 'آیین چمر'با وجود ضعفهایش، همین که دانستم مشمول آب و خاک و آتش و باد است، برایم خوب بود و پیرمرد مسجدی در نمایش "عشاق"، به خاطر اینکه خیلی پررو و کمی چیز فهم بود، ترکیبی از دوست داشتن و نفرت را بر می انگیخت.

سپیده

جالب این بود که کارگردان محترم اعلام کرد که این رسم موسیقی چپی و عروسی فقط در میان لرها هستش- من نمی دانم در میان دیگر ملیت های ایرانی هست یا خیر- در اینترنت هم چیزی پیدا نکردم که کمکم کنه-ولی فکر می کنم باشه- و البته اگه قرار بود به عنوان یک پژوهش گر یا فیلم ساز حرف بزنم حتمن تحقیق وسیعی می کردم و بعد صحبت می کردم- توشمال سازی بختیاریه که با دهل و کرنا نواخته می شود و در عروسی و عزاداری تقریبا یک شکل است، توشمال عزاداری را توشمال چپی می گویند و تفاوتش را تا بختیاری نباشی متوجه نخواهی شد. در کردی هم رسمی هست به نام چمر و امیدورام کارگردان محترم این قدر با قطعیت درباره ی نادانسته ها صحبت نفرمایند.

جواد

واقعا از نمایش این فیلم بسیار متاسفم. این رسم ریشه در تاریخ قوم ماد دارد و لرهای عزیز هم از تاثیر همجواری با کردها بسیاری از رسوم از جمله چمر را به میراث برده اند، هرچند این فیلم نمونه امروزی و بی اصالت این مراسم بود. مراسم اصلی چمر که برای بزرگان ومصلحان اقوام در هنگام فوت برگزار می شد، بسیار باشکوه وتاثیرگذار بوده برخلاف این مراسمی که واقعا تحریف شده.

مرتضی

مهمان برنامه، آقای امامی فرمودند: استان لرستان دو نوع موسیقی شاد و غمگنانه دارند که هیچ کجای ایران وجود ندارد. اشاره می کنم که این ناحیه هم موسیقی شاد دارند و هم غمگنانه که اصطلاحآ در مراسم عزاداری لرها به آن طبل چپ میگویند و بیشتر در مناطق بختیاری نشین رایج است و درسایر جاها به فراموشی سپرده شده است.

هما

این مراسمی که در فیلم نشان داده می شود، هیچ ربطی به آیین چمر ندارد. 'آیین چمر' بیشتر به سوگ سیاوش نزدیک است. مراسم عزاداری عاشورا اگرچه ممکن است با باورهای آیینی ایران ریشه های مشترکی داشته باشد اما چمر نیست. نویسنده و کارگردان حداقل باید در انتخاب نام مستند دقت بیشتری می کرد.

امین

پیشینه مراسم 'چمر' برایم جالب بود.کاش به استنادات این موضوع هم اشاره می شد.

جواد

فیلم امشب به معنای واقعی مراسم چمر را تحریف وتبدیل به یک نسخه امروزی و خالی از اصالت کرد که به نظر من پخش نشدنش خیلی بهتر بود.

مراسم چمر در اصل برای سران قبایل وبزرگان وریش سفیدان در زمانهای گذشته برگزار می شده وبسیار باشکوه و تاثیر گذار بوده به صورتی که هرکس توان برگزاری آن را برای عزیز خود نداشته ومعمولا جمعی با همکاری هم آن را برگزار میکردند و همچنین نسبت دادن آن تنها به لرستان نیز درست نیست زیرا به دور از هرگونه قوم گرایی بر همه روشن است که قوم لر ومحدوده آن تاثیرپذیرفته از آداب ورسوم کردها بوده وبه نظر من سابقه این مراسم راباید درتاریخ کردها جستجو وپیدا کرد.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

[an error occurred while processing this directive]

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.