مصر به سینماگران ایرانی ویزا نداد

به روز شده:  12:16 گرينويچ - چهارشنبه 28 نوامبر 2012 - 08 آذر 1391

عزت ابوعوف، رئیس جشنواره فیلم قاهره از عدم صدور روادید برای هیئت ایرانی که درخواست شرکت در این جشنواره را داشتند، خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) آقای ابوعوف گفته است: "من در روزهای گذشته با برخی از مسئولان گفتگو کردم تا به سازندگان فیلمهای ایرانی اجازه شرکت در جشنواره قاهره را بدهند، اما تمام تلاشهایم با شکست مواجه شد و سازمان امنیت مصر به ما گفت که تنها به پخش این فیلمها بسنده کنیم."

آقای ابوعوف گفت: "من این موضوع را یک ضرر بزرگ برای جشنواره می دانم به ویژه آنکه قرار است فیلم 'آقا و خانم میم' به کارگردانی روح الله حجازی در بخش مسابقه این جشنواره پخش شود که یک فیلم اجتماعی در مورد یک خانواده ایرانی است."

"جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره" روز سه‌شنبه (۲۷ نوامبر) در پایتخت مصر آغاز شده است.

از ایران، جز فیلم "آقا و خانم میم"، فیلم سینمایی "پرواز بادبادک‌ها" به کارگردانی علی قوی‌تن در بخش "جایزه میدان تحریر" که به امر حقوق بشر اختصاص دارد به نمایش در خواهد آمد.

این فیلم گزارشی از تلاش‌های یک معلم برای آموزش به کودکان محروم در یک روستای ایران است.

در سالهای گذشته فیلم‌های برخی از سینماگران ایرانی مانند کیانوش عیاری، رسول صدرعاملی، تهمینه میلانی، فریدون جیرانی و رضا میرکریمی جوایزی از جشنواره فیلم قاهره دریافت کرده‌اند.

مارکو مولر، تهیه‌کننده ایتالیایی که در حال حاضر مدیریت جشنواره بین‌المللی رم را به عهده دارد، هیئت داوران بخش بین‌المللی را سرپرستی می‌کند.

جشنواره به مدت ده روز از ۲۷ نوامبر تا ششم دسامبر (۷ تا ۱۶ آذر) جریان دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.