حبس ابد برای شاعر قطری به اتهام 'توهین' به امیر قطر

به روز شده:  18:08 گرينويچ - پنج شنبه 29 نوامبر 2012 - 09 آذر 1391

قیامی که به بهار عربی مشهور شد از تونس آغاز شد

محمد بن الذیب العجمی، شاعر قطری امروز به اتهام شعر گفتن برای بهار عربی و "توهین به امیر قطر"، به حبس ابد محکوم شد.

مقامات قطر می‌گویند اشعار این شاعر مردم را به براندازی تشویق می‌کند. این آخرین نمونه از روند برخورد با مخالفان در کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس است.

این حکم موج تازه اعتراض‌های گروه‌های حقوق بشری را به دنبال داشته است. این گروه‌ها پیش از این هم بارها خواستار آزادی این محمد بن الذیب العجمی شده بودند.

این حکم می‌تواند مثال دیگری از اقدامات سختگیرانه مقامات امنیتی و قضایی در کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس باشد که می‌کوشند پس از تحولات سیاسی کشورهای چون تونس و مصر، که به بهار عربی مشهور شد، با چالش‌های سیاسی احتمالی برخورد کنند.

نجیب النعیمی، وکیل این شاعر قطری گفته که در نظر دارد به حکم صادره اعتراض کند.

به گفته وکیل محمد بن الذیب العجمی، قاضی، دادگاه را غیر علنی برگزار کرده و "محمد اجازه دفاع از خود را نیافته است." بنا به گفته‌های وی، وکیل این شاعر هم اجازه دفاع از موکل خود را نداشته است.

آقای العجمی در نوامبر ۲۰۱۱ دستگیر و زندانی شد، یعنی یک ماه بعد از اینکه ویدیویی که او در آن شعر "یاسمن تونسی" را خوانده بود در اینترنت منتشر شد.

او در این شعر که درباره قیام مردم تونس بود گفته بود: "ما همه در برابر مقامات سرکوبگر تونسی هستیم". شعر آقای العجمی حاوی انتقاد به دولت‌های عربی است که آزادی انسان‌ها را محدود می‌کنند.

مقامات قطر این شاعر را به توهین به دولت‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس و تحریک برای براندازی سیستم حاکم، متهم کرده‌اند. تحریک برای براندازی نظام جرمی است که می تواند مجازات اعدام به دنبال داشته باشد.

وکیل آقای العجمی گفت که موکلش، که دانشجوی سال سوم ادبیات دانشگاه قاهره است، از آغاز بازداشت در سلول انفرادی به سر می‌برد.

اخیرا در کویت هم چهار نفر به اتهام توهین به امیر کویت در پست‌های توییترشان دستگیر شده‌اند.

امارات متحده عربی نیز اخیرا قوانین و مقررات محدود کننده‌ای برای استفاده از اینترنت وضع کرده است که می‌توان بر اساس آنها بسیاری از افراد را به اتهام‌های مختلف دستگیر کرد. این قوانین شامل کسانی که در دنیای مجازی به مقامات عالی توهین و یا فراخوان راهپیمایی منتشر کنند نیز می‌شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.