اعتراض به سینمای ایران در نمازجمعه تهران

به روز شده:  16:37 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

تظاهر کنندگان شعار می دادند: تا اصلاح سینما از پا نمی نشینیم

به گزارش خبرگزاری های ایران عده ای از شرکت کنندگان در نماز جمعه تهران، امروز دهم آذرماه، در اعتراض به دو فیلم سینمایی "من مادر هستم" و "یک خانواده محترم"، راهپیمایی کردند.

این افراد در اعتراض به آنچه از سوی آنها "توهین به مقدسات و اهانت به ساحت امام خمینی" در فیلم سینمایی "یک خانواده محترم" و "ساختار‌شکنی" در فیلم سینمایی "من مادر هستم" خوانده شد، از جلوی در اصلی دانشگاه تهران تا میدان انقلاب تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان در شعارهای خود در این راهپیمایی خواستار"اصلاح سینمای ایران" شدند و شعارهایی مانند "تا اصلاح سینما از پا نمی‌نشینیم"، "حزب‌الله بیدار است از ابتذال بیزار است"، "مسئول بی‌کفایت استعفا استعفا"، "هتاکان روح‌الله اعدام باید گردند"، "سینمای مبتذل عامل انحراف است" و "وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد" سر دادند.

فیلم "من مادر هستم" آخرین ساخته فریدون جیرانی با بازی باران کوثری، هنگامه قاضیانی و حبیب رضایی هم اکنون بر پرده سینماهاست. منتقدان معتقدند در این فیلم در "شان نظام و انقلاب ایران" نیست.

فیلم "یک خانواده محترم" نیز نخستین فیلم بلند داستانی مسعود بخشی است که پیش از این فیلم مستند "تهران انار ندارد" را ساخته بود. معترضان به این فیلم می گویند در آن تصویری سیاه و نامناسب از جامعه و خانواده ایرانی ارائه شده است.

در فیلم "یک خانواده محترم" که داستان آن در بستر حوادث بعد از انقلاب و آزادی خرمشهر روی می‌دهد، بابک حمیدیان، مهرداد صدیقیان، آهو خردمند، مهران احمدی، پریوش نظریه و بهناز جعفری بازی می‌کنند.

فیلمساز، نگاه انتقادی نسبتا تندی به جامعه امروز ایران از زاویه دید جوانی تحصیل کرده (آرش با بازی بابک حمیدی) دارد که از پاریس به نزد مادرش که تنها در شیراز زندگی می کند باز می گردد. این بازگشت برای او یادآور خاطرات دردناک دوران کودکی (دوران جنگ ایران و عراق) و خشونتی است که پدرش در حق او، برادر بزرگترش (که در جبهه شهید شده) و مادرش روا داشته است.

جنجال بر سر فیلم "یک خانواده محترم" از زمانی آغاز شد که این فیلم در جشنواره کن نمایش داده شد و سپس از جشنواره ابوظبی جایزه گرفت. مسئولان سینمای ایران، این اقدام را محکوم کردند و گفتند که این فیلم نماینده سینمای ایران نبوده است. علی دارابی، معاون رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز پیشتر در نامه ای یه خاطر ساخت این فیلم به سیما فیلم تذکر داده بود.

نمایی از یک خانواده محترم

منقدان این فیلم آن را "شرم آور"، "کثیف" و "مشمئز کننده" خوانده اند.

این در حالیست که محمد آفریده، تهیه کننده فیلم درباره این فیلم می گوید: "حرف و موضوع اصلی فیلمنامه و فیلم، این بوده است که زمانی که مردم برای دفاع از سرزمین و ارزشهای خود در دوران دفاع مقدس می جنگیدند و شهید می دادند، عده ای پول به جیب می زدند و الان هم متاسفانه عده ای با سوء استفاده پول پارو می کنند."

سه روز پیش، گروه انصار حزب الله در ایران با اعلام ضرب الاجل برای وزارت ارشاد اسلامی خواهان لغو پروانه نمایش فیلم "من مادر هستم" ساخته فریدون جیرانی شده بود.

در بیانیه ای که در سایت انصار حزب الله منتشر شد، آمده بود: "مهرماه سال جاری انصار حزب‌الله ایران از سوی هزاران عضو خود در سراسر کشور، با استناد به ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی از جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد اسلامی به عنوان مسئول ارائه مجوز به ۴ فیلم "برف روی کاج‌ها"، "پل چوبی"، "من مادر هستم" و"من همسرش هستم" و نمایش عمومی آن‌ها در سینماهای کشور به دادستان تهران شکایت نمود و در مقابل سازمان سینمایی نیز در یک عقب نشینی آشکار توقف نمایش عمومی آن را اعلام کرد."

به گزارش خبرگزاری فارس، قرار است انصار حزب الله فردا از ساعت ۱۱ صبح در اعتراض به دو فیلم "یک خانواده محترم" و "من مادر هستم" در برابر وزارت ارشاد تجمع کنند.

واکنش جامعه صنفی تهیه کنندگان

از سوی دیگر نیز جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران در فراخوانی از اهالی سینما برای حضور در برابر وزارت ارشاد و "مواجهه" با انصار حزب الله دعوت کرده است.

به گزارش ایسنا، در این فراخوان که از سوی حبیب کاوش، سخنگوی جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران منتشرشده، آمده است :"اهالی سینما، جمعی که خود را انصار حزب‌الله نام نهادند، شنبه یازدهم آذر را به عنوان اعتراض بر سینمای ایران در مقابل ارشاد قرار کرده‌اند. از آنجا که ما اهالی سینما هم یعنی همه ایرانیان خود را جزوی از حزب‌الله‌، شهدا و ... می‌دانیم، لذا عزم کرده‌ایم (یک بار برای همیشه) با انصاریان خودخوانده تقابل که نه مواجهه‌ای بر سر دفاع از سینمای مظلوم اما پر تپش و پرخون اجتماعیمان (گیرم بر روی حاشیه‌ آسفالت سرد خیابان) مقابل ارشاد داشته باشیم. پس قرارمان یازده صبح شنبه ۱۱ آذر در مقابل وزارت ارشاد."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.