مستند بی‌بی‌سی فارسی جایزه بهترین برنامه سال یوتل‌ست را گرفت

به روز شده:  12:58 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2012 - 11 آذر 1391

طاهر قادری از تهیه کنندگان بی‌بی‌سی فارسی

مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" ساخته بی‌بی‌سی فارسی جایزه بهترین برنامه امسال جوایز بین المللی یوتل‌ست را دریافت کرد.

در مراسم اهدای جوایز که شامگاه جمعه ۳۰ نوامبر، دهم آذر در شهر ونیز ایتالیا برگزار شد، بیش از ۱۰۰ شبکه جهانی در هشت بخش رقابت داشتند و یک گروه از کارشناسان مستقل بهترین کانال‌ها را در بخش‌های مختلفی همچون خبر٬ مستند٬ سینمایی٬ موسیقی٬ کودکان و ورزشی انتخاب کردند.

در بخش بهترین برنامه سال٬ مستند بی‌بی‌سی فارسی٬ برنامه‌های شبکه راپنفو روسی و شبکه پنج ایتالیا به مرحله نهایی راه یافتند که از بین آنها مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن" با رای داوران به عنوان بهترین برنامه مستند سال انتخاب شد.

مستند "با شکسپیر از کابل تا لندن٬" با تهیه کنندگی طاهر قادری و کارگردانی هریت شاکراس به داستان ده هنرپیشه افغان می‌پردازد که در شهرکابل انتخاب شدند٬ در شهر بنگلور هند تمرین کردند و بالاخره بعد از فراز و فرودها در ماه آوریل نمایشنامه کمدی اشتباهات شکسپیر را در سالن تاریخی تئاتر شکسپیر در لندن (گلوب) اجرا کردند.

صادق صبا رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی و طاهر قادری تهیه کننده‌ این مستند در مراسم اهدای جوایز درشهر ونیز حضور یافتند و این جایزه را دریافت کردند.

مراسم اهدای جایزه یوتل‌ست

طاهر قادری از سختی‌های تهیه این فیلم گفته است: "برای ساخت این فیلم با یک تیم بزرگ، چندین ماه کار کردیم. تهیه فیلم در هوای برفی کابل آغاز شد و بعدا فیلمبرداری تمرین‌ها در هوای بالای ۴۰ درجه هند٬ خالی از مشکل نبود. ولی واقعا خوشحال هستم که داوران مستندم را به عنوان بهترین برنامه سال انتخاب کردند."

سایمون البری٬ یکی از داوران در مراسم اهدای جوایز در مورد انتخاب برنامه‌ها به بی‌بی‌سی گفت:"بدون شک سال ۲۰۱۲ سال تاریخی و پرماجرایی برای تلویزیون‌ها بوده است. انتخاب برنامه‌ها برای جوایز خیلی دشوار بود و ما از میان بهترین‌ها٬ بهترین‌هایشان را بر اساس ساخت و حرفه‌ای بودن انتخاب کردیم."

از میان دیگر جوایز٬ جایزه بهترین پوشش ورزشی المپیک سال ۲۰۱۲ برای شبکه ورزشی اسکای اهدا شد و همینطور جایزه بهترین شبکه موسیقی به کانال سی موزیک تی‌وی بریتانیایی تعلق گرفت.

تلویزیون فارسی بی بی سی در سال ۲۰۰۹ نیز در شهر ونیز جایزه ماهواره هات برد را از آن خود کرد و به عنوان بهترین کانال خبری سال ۲۰۰۹ شناخته شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.