تغییر صحنه‌هایی از فیلم در حال نمایش 'من مادر هستم'

به روز شده:  16:33 گرينويچ - 02 دسامبر 2012 - 12 آذر 1391

یکی از معترضان به ایسنا گفته است که خواهان انقلاب فرهنگی در وزارت ارشاد هستند

در پی اعتراضات به فیلم "من مادر هستم" ساخته فریدون جیرانی، وزارت ارشاد ایران اعلام کرد که بدون برداشتن فیلم از اکران، اصلاحاتی در این فیلم انجام می‌شود.

مهدی عظیمی میرآبادی، سرپرست شورای نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد ایران روز شنبه ۱۱ آذر ماه (اول دسامبر) به خبرگزاری ایسنا گفت که به منظور برطرف شدن "سوءتفاهم‌ها" قرار است پایان‌بندی فیلم سینمایی "من مادر هستم" تغییر کند.

او با اشاره به تشکیل جلسه‌ای در این رابطه با وزیر ارشاد، گفت: "برای جلوگیری از هر گونه سوءتفاهم یا برداشت نادرست در خصوص حکم حیات‌بخش قصاص، تغییر و حذف لازم در انتهای فیلم سینمایی 'من مادر هستم' تعیین و ابلاغ شد."

این در حالی است که امروز (شنبه ۱۱ آذر) دو گروه یکی در حمایت و گروه دیگری در انتقاد از این فیلم و سیاست‌های معاونت سینمایی وزارت ارشاد در مقابل ساختمان این وزارتخانه در تهران تجمع کردند و گروهی از آنها در پایان تجمع خود در دو ردیف جداگانه نماز خواندند.

فرهاد اصلانی از بازیگران فیلم "من مادر هستم" در تجمع حمایت از این فیلم در مقابل ارشاد

تجمع امروز در پی اعلام انصار حزب الله برای برگزار تجمع اعتراضی در مقابل وزارت ارشاد و در مقابل فراخوان "جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران" برای "مواجه‌ای با این افراد" شکل گرفت.

جمعی از سینماگران در بیانیه‌ای با سیاسی خواندن اعتراضات انصارحزب الله از مسئولین فرهنگی و سیاسی خواستند که "قرص و محکم در مواضع برحق خود بایستند و از این حرکت‌های انحرافی سیاسی هیچ هراسی نداشته باشند."

در بخش دیگری از بیانیه سینماگران با اشاره به اینکه گروهی که خود را انصار می‌نامند با الفاظ رکیک از مسئولین فرهنگی و سیاسی نام می‌برند آمده است: "اگر کسی درباره فیلمی اعتراض دارد نباید کف آسفالت خیابان با فحاشی به مسئولان و دیگران به آن بپردازد."

به گزارش ایسنا، فرهاد اصلانی بازیگر فیلم "من مادر هستم"، سعید سهیلی، کارگردان فیلم "گشت ارشاد"، حبیب کاوش، ضیاء هاشمی، و غلامرضا موسوی تهیه کننده فیلم "من مادر هستم" از سینماگران حاضر در تجمع مقابل وزارت ارشاد بودند.

به گزارش ایسنا، معترضان شعار می‌دادند: "این سینما مروج فساد است، تعطیل آن برای ما ثواب است"

بر اساس همین گزارش مواردی از درگیری‌های لفظی نیز میان دو گروه تجمع‌کننده روی داده است.

یک روز پیش‌تر نیز پس از پایان نماز جمعه تهران تظاهرات مشابهی در تهران برگزار شد. معترضان به آنچه که "توهین به مقدسات و اهانت به ساحت امام خمینی" در فیلم سینمایی "یک خانواده محترم" و "ساختار‌شکنی" در فیلم سینمایی "من مادر هستم" خوانده شد، اعتراض کردند و خواهان برداشتن این دو فیلم از پرده سینماها شدند.

چندی پیش، گروه انصار حزب الله در ایران با اعلام ضرب‌الاجل برای وزارت ارشاد اسلامی کلیک خواهان لغو پروانه نمایش فیلم "من مادر هستم" شده بود.

وزیر ارشاد: جامعه باید سعه صدر داشته باشد

محمد حسینی، وزیر ارشاد ایران نیز درباره اعتراض برخی گروه‌ها به اکران این فیلم‌ها گفت که نقد باید در محیط منطقی بحث شود و فضا به سمتی برود که خود تهیه‌کننده و کارگردان جوابگوی نقدها باشند.

به گزارش ایسنا، آقای حسینی روز شنبه ۱۱ آذر، در حاشیه کنگره میرزا کوچک خان در گیلان، با تاکید بر اینکه جامعه باید "سعه صدر" داشته باشد و "چارچوب‌ها" هم باید رعایت شود، بدون اشاره به نام فیلمی گفت: "در برخی فیلم‌ها وقتی می‌خواهیم نشان دهیم شیوه زندگی برخی خانواده‌ها اسلامی نیست باید نشان داد چه تخلفات و روابط نامناسبی دارند که منجر به بن بست‌هایی در زندگی آنها می‌شود."

علاوه بر معترضان، گروهی هم در حمایت از سیاست‌های این وزارتخانه و دو فیلم جنجال‌برانگیز اخیر تجمع کردند

فیلم "من مادر هستم" ساخته فریدون جیرانی با بازی باران کوثری، هنگامه قاضیانی و حبیب رضایی هم اکنون بر پرده سینماهاست. منتقدان معتقدند این فیلم در "شان نظام و انقلاب ایران" نیست.

فیلم "یک خانواده محترم" نیز نخستین فیلم بلند داستانی مسعود بخشی است. که پیش از این مستند انتقادی "تهران انار ندارد" را ساخته است. معترضان به فیلم "یک خانواده محترم" می‌گویند در این فیلم تصویری سیاه و نامناسب از جامعه و خانواده ایرانی ارائه شده است.

در فیلم "یک خانواده محترم" که داستان آن در بستر حوادث بعد از انقلاب و آزادی خرمشهر روی می‌دهد، بابک حمیدیان، مهرداد صدیقیان، آهو خردمند، مهران احمدی، پریوش نظریه و بهناز جعفری بازی می‌کنند.

جنجال بر سر فیلم "یک خانواده محترم" از زمانی آغاز شد که این فیلم در جشنواره کن نمایش داده شد و سپس از جشنواره ابوظبی جایزه گرفت. مسئولان سینمای ایران، این اقدام را محکوم کردند و گفتند که این فیلم نماینده سینمای ایران نبوده است.

علی دارابی، معاون رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز پیش‌تر در نامه‌ای به خاطر ساخت این فیلم به سیما فیلم تذکر داده بود.

پیش از این هم مسئولان وزارت ارشاد نمایش دو فیلم " گشت ارشاد" و" خصوصی" را که مورد اعتراض گروهی قرار گرفته بود متوقف کرد، در آن زمان نیز عده ای در اعتراض به نمایش این دو فیلم پس از نماز جمعه تهران راهپیمائی و در مقابل ساختمان وزارت ارشاد تجمعات مشابهی برگزار کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.