نقش برجسته زن ایران باستان در کازرون تخریب شد

به روز شده:  18:26 گرينويچ - دوشنبه 03 دسامبر 2012 - 13 آذر 1391

به گزارش خبرگزاری مهر نقش برجسته "پری شو" در شهرستان کازرون احتمالا با پتک تخریب شده است.

محسن عباسپور یکی از اعضای شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان کازرون روز دوشنبه ۱۳ آذر به خبرگزاری مهرگفت: "بخش قابل توجهی از دیواره زیرین نقش برجسته تاریخی و پرارزش 'پری شو'، نقش برجسته زن ایران باستان که در فقدان امنیت و بدون کوچکترین حفاظت فیزیکی به حال خود رها شده بود، توسط شخص یا اشخاصی تخریب شده است."

به گفته آقای عباسپور "ویژگیهای منحصر به فرد نقش برجسته های کازرون وجود سه نقش برجسته است که در آن تصاویری مربوط به زن در ایران باستان حجاری شده، موردی که تقریبا در آثار تاریخی ایران به ندرت مشاهده می شود. این سه نقش در سه نقطه متفاوت از شهرستان کازرون، نقش قندیل، نقش پری‌شو و نقش بهرام قرار دارند."

پاییز سال گذشته نیز بخشی از نقش برجسته بهرام دوم در تنگه چوگان در محوطه حفاظت شده بیشابور شهرستان کازرون به وسیله پتک تخریب شد.

در آن زمان قسمتی از سنگ نگاره و گرزی که در دست بهرام دوم پادشاه ساسانیان دیده می شد، توسط پتک تخریب شده بود.

آقای عباسپور در ادامه افزود: "با توجه به مشابهات موجود میان تخریبهایی که متوجه نقوش برجسته کازرون شده می توان احتمال داد که این اعمال با هدف مشابهی صورت گرفته است."

به گفته این عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان "فصل مشترک تمامی این تخریب‌ها علاوه بر جهل ضاربان، فقدان هرگونه حفاظت فیزیکی از این نقوش است زیرا به عنوان مثال نقش پری شو که در حال حاضر این چنین مورد هجوم قرار گرفته فاقد حتی یک فنس کشی ساده است.

آقای عباسپور با اشاره به هشدارهای متعدد فعالان میراث فرهنگی به مسئولان، گفت که متاسفانه تا امروز کوچکترین اقدامی در خصوص حفاظت از این گنجینه های تاریخی صورت نگرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.