انتقاد هرتا مولر به آکادمی نوبل سوئد

به روز شده:  11:57 گرينويچ - سه شنبه 04 دسامبر 2012 - 14 آذر 1391
آی وی وی

"آی وی‌وی" هنرمند و فعال سیاسی چینی تصمیم آکادمی نوبل را "غیرقابل تحمل" خوانده بود

از دو هفته مانده به دهم دسامبر، روز برگزاری مراسم رسمی اعطای جایزه‌ی نوبل ادبیات سال ۲۰۱۲ به "مو یان" نویسنده‌ پنجاه و هفت ساله‌ی چینی، اعتراض و انتقاد به آکادمی نوبل در مورد انتخاب او آغاز شد.

ابتدا "آی وی‌وی" هنرمند و فعال سیاسی چینی در گفتگویی با روزنامه‌ پرتغالی Público تصمیم آکادمی نوبل را "غیرقابل تحمل" خوانده و از آن اظهار تاسف کرده بود.

او گفته بود، "از نظر من مو یان به رژیم چین وفادار است و نمایندگی‌اش می‌کند." وی پرسیده بود، "آیا می‌توان چنین جایزه‌ای را به نویسنده‌ای داد که از مبارزه‌ سیاسی در چین دوری می‌گزیند؟" مو یان، عضو حزب کمونیست و دبیر کانون نویسندگان چین، یکی از سازمان‌های جانبی حزب کمونیست چین است.

پس از آن هرتا مولر، برنده‌ جایزه‌ نوبل ادبیات سال ۲۰۰۹ که سال‌ها تحت تعقیب و آزار رژیم کمونیستی رومانی بود، در گفتگو با روزنامه‌ سوئدی Dagens Nyheter چاپ استکلهم به شدت از تصمیم کمیته‌ جایزه‌ نوبل ادبیات سال ۲۰۱۲ مبنی بر اعطای این جایزه به نویسنده‌ چینی مو یان نوبل انتقاد کرد و آن را "فاجعه" خواند.

خانم مولر گفت، پس از شنیدن خبر برنده شدن یان نزدیک بود به گریه بیافتد. این نویسنده‌ آلمانی رومانی‌تبار گفت: "مو یان سانسور را تحسین کرده و این به غایت شرم‌آور است." هرتا مولر هم چنین اضافه کرد، اعطای این جایزه به یان "سیلی به صورت تمام کسانی است که برای دمکراسی و حقوق بشر فعالیت می‌کنند. یان مقامی نزدیک به یک وزیر دارد."

هرتا مولر

هرتا مولر گفته بود که پس از شنیدن خبر برنده شدن یان نزدیک بود به گریه بیافتد

به تازگی "مو یان" خواستار آزادی برنده‌ جایزه‌ صلح نوبل ۲۰۱۰ "لیو کسیاوبو" که در زندان به سر می‌برد، شده بود. مولر در این مورد گفت، "یان باید سال‌ها پیش یا دست‌کم دو هفته پیش از اعلام جایزه این را می‌گفت. در این صورت می‌توانستم حرفش را باور کنم."

او یادآور شد، بر اساس اطلاعاتی که دارد،"یان به عنوان نمونه "گفتار مائو تسه تونگ درباره‌ هنر" را دست نویسی کرده بود. روشنفکران و نویسندگان بسیاری به نام همین سخنرانی در چین به قتل رسیده‌اند. حال آن که یان می‌گوید، قصد خاصی از کپی کردن این گفتار نداشته است."

خانم مولر در ادامه گفت: "آکادمی نوبل به نویسنده‌ای که دبیر کانون نویسندگان چین است جایزه می‌دهد، در حالی که برنده‌ جایزه‌ صلح نوبل لیو کسیاوبو به یازده سال زندان محکوم شده و هم اکنون در زندان است. این شرم‌آور است." مولر پیش از این نیز گفته بود که یان کاندیدای مورد نظر او نبوده است.

در پی این انتقادات آکادمی نوبل سوئد واکنش نشان داد. منشی آکادمی سوئد، "پتر انگلوند" در ایمیلی به همان روزنامه نوشت، "هیچ وقت دیده نشده که مو یان سانسور در چین را تحسین کرده باشد. خود او گرفتار سانسور است. یان نویسنده‌ای است که تصمیم گرفته در خود چین تاثیرگذار باشد. بر این اساس طبیعی است. دامنه‌ تاثیرگذاری او محدود باشد."

آقای انگلوند در ادامه افزود، "کنزابورو اوئه نویسنده‌ی ژاپنی و برنده‌ جایزه‌ ادبیات نوبل سال ۱۹۹۴ ما را متوجه‌ مو یان کرده است و از این انتخاب آکادمی به هیچ وجه خشمگین نیست. از این بابت می‌توانید مطمئن باشید."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.