عذرخواهی خواننده کره‌ای بابت مشارکت در اعتراضات ضدآمریکایی

به روز شده:  11:50 گرينويچ - شنبه 08 دسامبر 2012 - 18 آذر 1391

آقای سای گفته 'برای همیشه از ناراحتی‌هایی که آن اشعار ایجاده کرده‌اند متاسفم'

سای، خواننده کره‌ای که ویدئوکلیپ "گانگنام استایل" او به پربیننده‌ترین ویدئوی یوتیوب بدل شده، بابت این که چند سال پیش از این در اعتراضات ضدآمریکایی مشارکت کرده پوزش خواسته است.

او پس از این که رسانه‌های آمریکا گزارش‌هایی مبنی بر نقش او در کنسرت‌های اعتراضی علیه حضور آمریکا در کره جنوبی و عراق منتشر کردند در بیانیه‌ای گفته برای همیشه از حضور خود در این اعتراضات متاسف خواهد بود.

بنا است که سای در برنامه تلویزیونی ویژه "کریسمس در واشنگتن" حضور یابد، برنامه‌ای که انتظار می‌رود باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده، به همراه خانواده‌اش در آن حاضر شود.

سای در کنسرتی که در سال ٢٠٠٢ علیه حضور نظامی آمریکا در کره جنوبی برگزار شده بود ماکت یک تانک آمریکایی را روی صحنه خرد کرد.

او همچنین در کنسرتی دیگر در سال ٢٠٠٤ درباره "یانکی‌هایی" که عراقیان زندانی را شکنجه کرده بودند، خوانده بود که باید آنان و خانواده‌هایشان را به طور "آرام آرام و زجرآوری" کشت.

در سال ٢٠٠٤ افشای عکس‌هایی از شکنجه زندانیان عراقی در زندان ابوغریب توسط نیروهای آمریکایی که به تازگی آن کشور را اشغال کرده بودند رسوایی بزرگی آفریده بود.

خواننده کره‌ای در بیانیه خود گفته عمیقا از برداشت‌هایی که ممکن است از این شعرها بشوند متاسف است. او گفته: "برای همیشه از ناراحتی‌هایی که آن اشعار ایجاده کرده‌اند متاسف خواهم بود."

او افزوده: "من اخیرا افتخار اجرا برای سربازان آمریکایی را داشته‌ام... امیدوارم همه آمریکایی‌ها پوزش مرا بپذیرند."

حضور نظامی ایالات متحده در کره جنوبی و چگونگی رفتار نظامیان آمریکایی در این کشور، که با نمونه‌های مختلف ارتکاب تجاوز جنسی و جرایم دیگر همراه بوده، مایه احساسات ضدآمریکایی در میان برخی شهروندان کره جنوبی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.