'هم آغوشی مرگبار' آمریکا و پاکستان

به روز شده:  16:13 گرينويچ - 23 دسامبر 2012 - 03 دی 1391

بهار مهر و تابش فروغ، مترجمان این کتاب

هم آغوشی مرگبار، شاید مناسب‌ترین تعبیر از روابط پر از فراز و فرود آمریکا و پاکستان به ویژه در ۴ دهه آخر باشد. آنچه جهاد جهانی اسلام خوانده می‌شود که یکی از بسترهایش پاکستان است، به یک معضله بین‌المللی تبدیل شده است.

کتاب هم‌آغوشی مرگبار در واقع بازتاب بخشی از تجربه‌ها و دریافت‌های بروس رایدل، مامور ارشد پیشین سی‌آی‌ای است. آقای رایدل، مشاور ۴ رئیس جمهوری آمریکا در امور خاور میانه و جنوب آسیا بوده است. او در این کتاب زوایای تاریک و روشن روابط میان ایالات متحده آمریکا و پاکستان را پیش از کشته شدن اسامه بن‌لادن در ماه مه ۲۰۱۱ در این کشور به بررسی گرفته است.

اهمیت این کتاب

۱ – نویسنده این کتاب بخش بزرگی از مراودات و معاملات پنهان و آشکار میان دو شریک استراتژیک آمریکا و پاکستان را در واپسین سال‌های جنگ سرد در یکی از کانون‌های گرم آن شاهد بوده است.

او سپس در فرایند تبدیل شدن منطقه به پرورشگاه و آزمایشگاه افراط‌گرایی اسلامی که نویسنده از آن به نام "جهاد جهانی اسلام" یاد کرده و رویداد ۱۱ سپتامبر نیز از درون آن سربرآورد، درگیر بوده است. بسیاری از اتفاقات در پیش چشم‌ وی رخ داده یا حداقل مهندسی شده است.

۲ – در حالی که چاپ نخست این کتاب در اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی، چند ماه پیش از کشته شدن اسامه بن‌لادن بوده است، اما در روشنی واقعیت‌هایی که در پس پرده روابط میان این دو شریک استراتژیک وجود داشته و بخشی از آن در این کتاب بازتاب یافته، بسیاری از رویدادهای جاری در دو سال گذشته و حتی این که وضعیت در آینده‌های نزدیک به کدام سمت در حرکت است، قابل پیش‌بینی می‌نماید.

ترجمه این کتاب

کتاب "هم‌آغوشی مرگبار، پاکستان، آمریکا و آینده جهاد جهانی" به تاز‌گی از سوی دو جوان افغان به نام‌های بهار مهر و تابش فروغ به پارسی دری برگردان شده است.

مترجمان این کتاب هدف از ترجمه آن را شناخت بیشتر از پاکستان به عنوان یکی از تاثیرگزارترین همسایگان افغانستان خوانده‌اند.

بروس رایدل، نویسنده کتاب، در مقدمه تازه‌ای که به نسخه ترجمه فارسی این کتاب فرستاده، گفته است که "آمریکا در افغانستان در یک جنگ نیابتی برضد ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی پاکستان می‌جنگد و همزمان از سال ۲۰۰۱ به این سو ۲۵ میلیارد دلار به این کشور کمک اقتصادی و نظامی فراهم کرده است."

به باور آقای رایدل، کتاب به این پرسش پاسخ می‌دهد که "چگونه آمریکا و پاکستان که روزگاری متحد بودند، به دشمنانی در افغانستان تبدیل شدند و با نقشی که آمریکا بازی کرد و هنوز در سیاست‌های پاکستان بازی می‌‌کند، پاکستان به خطرناک‎ترین کشور جهان مبدل شد؟"

ترجمه این کتاب در افغانستان، کشوری که به تعبیر بروس رایدل، جنگ نیابتی آمریکا با متحدان سیاسی- ایدئولوژیک ارتش پاکستان در آن جریان دارد، به این دلیل حایز اهمیت است که مردم عادی افغانستان از عوامل و ریشه‌های بحران جاری در کشورشان اطلاعات اندکی دارند.

در سایه ناآگاهی آنان از اصل ماجراهایی که در بیشتر موارد با توجیهات دینی، مذهبی و ایدئولوژیک به خورد آنان داده می‌شود، در یک کارزار روانی تبلیغاتی شکار شگردهای طرف‌های درگیر به ویژه گروه‌های شورشی می‌شوند که در این کتاب هم‌پیمانان سازمان استخبارات پاکستان خوانده شده‌اند.

رویارویی مجذوبانه

"معمای ابیت‌آباد" عنوانی است که به چاپ دوم "هم‎آغوشی مرگبار" در فبروری ۲۰۱۲ افزوده شده و در این بخش کشته شدن اسامه بن‌لادن و ماجراهای قبل و بعد از آن بررسی شده است. با اشاره به این گفته امرالله صالح رییس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان که "پرویز مشرف هنگام طرح این مسآله در سال ۲۰۰۶ از سوی او که بن‎لادن در حوالی ابیت‎آباد پنهان است، برآشفته شده و گفته است که آیا من رییس جمهوری دولت کیله استم؟" برخورد پاکستانی‌ها در این مورد را آگنده با "دورویی و تزویر وحشتناک و پشتیبانی پنهان از جهاد جهانی به پیمانه‌ای که فهم آن بسیار خوفناک است" عنوان کرده است.

نویسنده این کتاب، بروس رایدل مامور ارشد سی آی ای بوده است.

این کتاب به بررسی اجمالی تاریخ پاکستان از رهگذر رابطه تنش‌آلود آن با هندوستان، پیگیری رگه‌های تندروی و بنیادگرایی اسلامی از زمان استقلال شبه قاره هند از بریتانیا و تاسیس این کشور در سال ۱۹۴۷ میلادی پرداخته، راه اندازی تلاش‌ها برای دستیابی پاکستان به جنگ‌افزارهای هسته‌ای در زمان حکومت ذوالفقار علی بوتو در سال‌های آغاز دهه ۱۹۷۰ به رغم کرنش‎های مخالفت‎آمیز اما نه چندان جدی امریکا در برابر آن از وجوه اشتراک تمامی رهبران پاکستان مبنی بر دستیابی به جنگ افزارهای هسته‌ای در چهار دهه گذشته عنوان شده است.

به روایت بروس رایدل در کتاب "هم‌آغوشی مرگبار" بذر حملات دهشت‎افگنانه ۱۱ سپتامر به آمریکا با ورود عبدالله عزام پیکارجوی فلسطینی در جمع صدها جوان از دیگر کشورهای عربی و مسلمان پس از فراخوان ضیا در ۱۹۸۰ و سپس هم پیوستن اسامه بن‌لادن زیر نام "جهاد جهانی اسلام" این فراخوان پاشیده شد.

اغماض از "فراموشی"

نویسنده در فصل دوم از اذعان رابرت گیتس معاون سازمان سیا و بعدا وزیر دفاع آمریکا به حمایت بی‎ثمر این کشور از گروه‎های مجاهدین و این که آنان با پول آمریکا برای "نبرد مقدس"شان می‎رزمیدند سخن گفته و از او نقل کرده که"ماموریت آمریکا بیرون راندن اتحاد شوروی از افغانستان بود و انتظار رویارو شدن افغانستان با دشوارهای پس از خروج شوروی را داشتیم، اما هرگز ملاحظه نکرده بودیم که این کشور می‎تواند به پناهگاه امن دهشت‎افگنان جهانی مبدل شود."

در فرجام نویسنده با این پیش‎فرض که آینده جهاد جهانی بیشتر از هرجای دیگر در پاکستان قطعی می‌شود، این گونه نتیجه‎گیری می‎کند که در هر حال "دلیل‎هایی برای پاکستانی‎ها و آمریکایی‎ها وجود دارد تا آنچه بسیار دیر به مثابه یک هم‌آغوشی مرگبار باقی مانده است را به یک وحدت فکر، به یک هدف مشترک تغییر دهند – شکست هیولای جهاد."

دشواری‎های کار ترجمه

ترجمه پارسی دری کتاب "هم‎آغوشی مرگبار" به هدف ارائه دانش بی‎غرض از ریشه‎ها و عوامل بحران در افغانستان و منطقه صورت گرفته، از کاستی‎های فراوانی در ترجمه دقیق برخی از واژه‎ها و اصطلاحات، در مواردی ویرایش مفهومی و شکلی جمله‎ها و پاراگراف‎ها و یک‎دست نبودن شیوه‎های بیان مفاهیم رنج می‌برد.

کسانی مانند تابش فروغ و بهار مهر، حتی از مشوره، رایزنی، نقد و اصلاح پیشکسوتان عرصه ترجمه در افغانستان نیز آنگونه که نفس کار ترجمه ایجاب می‎کند، محروم بوده‌اند.

مترجمان این کتاب مجبور بوده‌اند تا بار تمامی مراحل گزینش، ترجمه، ویرایش، چاپ و نشر و حتی تقدیم کردن رایگان آن به مخاطبان در جامعه فرهنگی و روشنفکری افغانستان را به تنهایی و با تکیه بر رابطه‎های شخصی و ظرفیت‌های فردی خودشان به دوش بکشند.

شناسنامه کتاب

نویسنده: بروس رایدل

مترجم: بهار مهر و تابش فروغ

انتشارات: انتشارات امیری - کابل

شمارگان: ۲۰۰۰

سال چاپ: ۲۰۱۲- میلادی

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.