قلعه اختیارالدین بازسازی شد اما درش باز نشد

به روز شده:  10:27 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

قلعه اختیارالدین بیش از دو هزار و هفتصد سال قدمت دارد

با گذشت حدود یک سال از تکمیل پروژه ترمیم قلعه تاریخی اختیارالدین هنوز درب این قلعه به روی مردم باز نشده است.

تنها جهانگردان خارجی و مهمانان ویژه می‌توانند با گرفتن مجوز وارد این قلعه عظیم و تاریخی شوند.

مسئولان فرهنگی هرات می‌گویند که دلیل محدودیت تشکیل و نداشتن کارمندان ویژه، نمی‌توانند از مردم پذیرایی کنند.

قلعه اختیارالدین با بیش از دو هزار و هفتصد سال قدمت، بارها تخریب و بازسازی شده، این بار آخر اما بازسازی آن نه به خاطر مقاصد نظامی بلکه برای حفظ آن به عنوان یک بنای تاریخی صورت گرفته است.

پس از هماهنگی‌های لازم برای تهیه گزارش، به درب قلعه تاریخی اختیارالدین در شهر کهنه هرات رفتم.

دو تن از شهروندان هرات که اندکی پیش از من برای دیدن این قلعه آمده بودند، در مقابل دروازه جواب رد شنیدند.

آنان گلایه کردند که چرا نمی‌توانند از این قلعه دیدن کنند.

ایرج ولی‌پور می‌گوید : "ما نتوانستیم از این قلعه دیدن کنیم. گفتند [درب آن] بسته است. فکر می‌کنم این مشکل بزرگی است. ما باید برویم و از ریاست اطلاعات و فرهنگ کاغذ [مجوز] بگیریم و دوباره بیاییم. ما باید بناهای باستانی‌مان را ببینیم و در مورد تاریخ وطن و ولایت خود بفهمیم."

'یک نفر کم است'

بصیراحمد جویا مدیر فرهنگی این قلعه است؛ قلعه‌ای که ۲۳ برج ۲۸ متری، ۲۵۰ متر طول و بین ۶۰ تا ۷۰ متر عرض دارد .

او کار تشریحات تاریخی، مراقبت از قلعه، مواظبت و پذیرایی مهمانان، همه را به تنهایی انجام می‌دهد. او می‌گوید از اینکه نمی‌تواند درب قلعه را به روی عموم مردم باز بگذارد، متاسف است، ولی چاره‌ای ندارد.

آقای جویا می‌گوید: "این‌جا حداقل به ده نفر کارمند نیاز داریم و یک نفر تنها برای انجام کارهای اداری، شماری هم برای راهنمایی سیاحان و تشریحات تاریخی در مورد قلعه. وقتی مهمانی تازه وارد قلعه می‌شود، من ناچار مهمانان دیگر را در بالای قلعه تنها بگذارم و دوباره برای پذیرایی مهمانان تازه پایین بیایم."

علاوه بر سیاحان خارجی، مهمانان ویژه داخلی هم می‌توانند با گرفتن مجوز وارد این قلعه شوند، اما معلوم نیست که چه زمانی مردم این شهر و دیگر شهرهای افغانستان می‌توانند بدون کسب مجوز وارد این قلعه شوند.

محمداحسان سروریار رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید: "در حال حاضر عواید قلعه اختیارالدین از طریق مستوفیت هرات به مرکز کشور منتقل می‌شود. نیاز است که مثل باغ بابر در کابل، عواید این قلعه هم دوباره به مصارف همین قلعه اختصاص یابد تا بتوانیم از فرسایش قلعه جلوگیری کنیم."

در حال حاضر تنها مهمانان ویژه و جهانگردان خارجی می‌توانند با گرفتن مجوز از قلعه اختیارالدین دیدن کنند

او افزود: "از سوی دیگر تشکیل ما محدود است و برای کل این قلعه یک نفر داریم. اگر پول در اختیار داشته باشیم، می‌توانیم که به صورت مقطعی افرادی به عنوان ماموران اجیر استخدام کنیم تا میزان ارائه خدمات در این قلعه افزایش یابد."

در سال جاری حدود دو صد جهانگرد خارجی از بناهای باستانی هرات دیدن کرده‌اند. این رقم نسبت به سال گذشته، ۶۰ درصد افزایش را در شمار سیاحان خارجی که از هرات دیدن کرده‌اند، نشان می‌دهد.

آقای سروریار رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید در نظر است که برای جلب سیاحان بیشتر به هرات، برنامه‌های گسترده‌تر تبلیغاتی و فرهنگی به مرحله اجرا گذاشته شود.

مسئولان فرهنگی هرات معتقدند که بازدید عمومی از اماکن تاریخی هرات، می‌تواند عواید قابل ملاحظه‌ای در پی داشته باشد. البته اگر به گفته آنان، پیشنهادها و طرح‌های سنجیده شده عملی شوند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.