موج حضور مدل‌های عرب در صنعت مد

به روز شده:  17:24 گرينويچ - شنبه 22 دسامبر 2012 - 02 دی 1391

هند سهلی خوشحال است که بخشی از دگرگونی اوضاع زنان در جهان عرب است

مانکن‌های مشهور عرب با هرچه بیشتر شناخته شدن در صنعت مد چهره جدیدی از زن عرب را به باقی جهان نشان می‌دهند.

هند سهلی، مانکنی که با طراحانی چون مارک جیکوبز، کنزو و ورا ونگ همکاری کرده، اهل مراکش است.

او موفقیتش را به چند عامل مختلف نسبت می‌دهد: "در صنعت مد به چیزهای تازه علاقه دارند. هر چیز تازه‌ای خوب است."

اما علاوه بر این تنوع و فرهنگ جهان عرب هم برای دست‌اندرکاران مد جذاب است.

هند می‌گوید: "طراحان و عکاسان، شیفته این هستند که ما همه عین هم نیستیم و چنین فرهنگی غنی داریم، که با دیگر فرهنگ‌ها متفاوت است و منابع الهام‌بخش بسیاری دارد."

فرهنگی که هند سهلی از آن می‌آید فرهنگی محافظه‌کارانه است و پیشه مانکنی او واکنش‌های متفاوتی را در آن برانگیخته است.

او می‌گوید: "بیشتر برخوردهایی که داشته‌ام مثبت بوده، اغلب مردم فکر می‌کنند که خوب است از مراکش هم یک نفر مانکن شود. ضمنا دختران جوان در فیسبوک برایم پیغام می‌دهند و می‌پرسند که چه طور وارد این کار شده‌ام. تنها معدودی برخوردهای بد با من صورت گرفته که به آنها اهمیتی نمی‌دهم، من از کاری که می‌کنم راضی هستم."

هنا بن عبدالسلام، مانکن تونسی‌تبار

هند سهلی تنها مانکن عربی نیست که نام و نوایی یافته، چهره‌های دیگری نیز مانند هنا بن عبدالسلام تونسی هستند که در این عرصه مطرح شده‌اند.

شایسته گوهر، از گردانندگان شبکه زنان مسلمان بریتانیا، می‌گوید در غرب تصویری کلی و کلیشه‌ای از زنان عرب و مسلمان وجود دارد که این مانکن‌ها به شکسته شدن آن کمک می‌کنند.

او می‌گوید: "این قطعا انتخابی شجاعانه و انقلابی است، مخصوصا که این منطقه فرهنگی سنتی دارد. همیشه یک نفر اولی باید باشد که مرز را زیر پا بگذارد، کلیشه‌ها را بشکند و منبع الهام بقیه دخترها بشود."

به گفته او نگاهی به فهرست زنان قدرتمند مسلمان نشان می‌دهد که هویت آنها با تصویر زنی که زیر حجاب ساکت‌شده نمی‌خواند.

هند سهلی، که خود را مسلمانی معتقد می‌داند، می‌گوید شاید برخی از اقوام دورش از حرفه او راضی نباشند، اما والدینش او را به ادامه این کار تشویق می‌کنند.

طراحان و مارک‌های مشهور لباس دوست دارند به بازار بزرگ و رو به رشد جوانان در جهان اسلام راه یابند. یکی از مسیرهای این کار این است که خریداران را با کسانی که شبیه خودشان هستند جلب کنند.

آنها باید به جایی بروند که پول هست، و امروزه در کشورهای عرب پول نسبتا زیادی هست. پیشتر شوهای مد و لباس برای جذب ثروتمندان آمریکایی طراحی می‌شدند، اما اکنون در این شوها تلاش زیادی می‌شود که توجه اعراب، که پول این چیزها را دارند، جلب شود.

موج حضور مانکن‌های عرب در صنعت مد هم زمان است با بهار عربی، و اوضاع زنان عرب و خاورمیانه به آرامی در حال دگرگونی است. هند سهلی خوشحال است که به اندازه خودش بخشی از این دگرگونی است.

او می‌گوید: "این واقعیت که من خودم را رها کرده‌ام و کار می‌کنم به دیگر دختران جوان جسارت تکرار این کار را می‌دهد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.