رخدادهای سینمایی مهم سال ۲۰۱۲

به روز شده:  22:48 گرينويچ - 30 دسامبر 2012 - 10 دی 1391
هالی موتورز

هالی موتورز، فیلم منتخب سال کایه دو سینما

سال ۲۰۱۲ سالی بود که میشل هانه که با "عشق" نخل طلای کن را به دست آورد، بن افلک در "آرگو"، تهران انقلابی سال ۵۸ را به تصویر کشید، دنیل دی لوئیس در قالب آبراهام لینکلن فرو رفت، "انتقام جویان مارول" در صدر جدول پرفروش ترین فیلم های جهان قرار گرفت، کاترین بیگلو در " سی دقیقه بعد از نیمه شب" به شکار بن لادن رفت، "مرشد" پل تامس آندرسن، خشم ساینتولوژیست ها را برانگیخت، تونی اسکات به زندگی خود خاتمه داد، تئو آنجلو پولوس و بن گازارا، روی در نقاب خاک کشیدند و فیلمی ضد اسلامی، جهان اسلام را به آشوب کشید.

در آستانه پایان سال ۲۰۱۲ نگاهی داریم به مهم ترین رویدادهای سینمایی جهان در طول یک سال.


"انتقام جویان"، پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۱۲

فیلم پرماجرای افسانه ای و قهرمان پردازانه "انتقام جویان مارول" یا "انتقام جویان" (The Avengers) به کارگردانی جاس ویدن با فروش یک میلیارد و ۵۱۱ میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۱۲ شناخته شد. این فیلم همچنین با فروش ۶۲۳ میلیون و ۳۵۷ هزار دلار در صدر جدول پرفروش ترین فیلم های سال ۲۰۱۲ آمریکای شمالی قرار گرفت.

"انتقام جویان"، ششمین محصول استودیو مارول است و بر اساس مجموعه کتاب های مصور (کامیک بوکز) مارول ساخته شده و بازیگران سرشناسی چون رابرت داونی جونیور، کریس ایونز، مارک رافالو، ساموئل ال جکسن و اسکارلت یوهانسن در آن بازی می کنند.

این فیلم، داستان نیک فیوری، رئیس سازمان صلح طلب شیلد است که ابرقهرمانان افسانه ای از جمله آیرون مَن (مرد آهنی)، کاپیتان آمریکا، هاک و ثور را گرد می آورد تا گروهی برای مبارزه با لوکی، برادرخوانده ثور که قصد جهان گشایی دارد، تشکیل دهد. "انتقام جویان" با دشمنی مواجه اند که هیچ قهرمانی نمی تواند او را به تنهایی شکست دهد.

پس از "انتقام جویان"، فیلم های "شوالیه تاریکی برمی خیزد" با یک میلیارد و ۸۱ میلیون دلار، دومین فیلم پرفروش جهان در سال ۲۰۱۲ بوده است. فیلم "اسکای فال" ساخته سم مندز، بیست و سومین فیلم از سری فیلم های جیمز باند نیز با فروش ۹۵۳ میلیون دلار در رتبه سوم جدول فیلم های پرفروش سال ۲۰۱۲ قرار گرفت.

"عصر یخی" با ۸۷۵ میلیون دلار، "گرگ و میش: سپیده دم" (قسمت دوم) با ۷۸۰ میلیون دلار، "مرد عنکبوتی" با ۷۵۲ میلیون دلار، "ماداگاسگار" (قسمت سوم) با ۷۴۲ میلیون دلار، "هانگر گیمز" با ۶۸۶ میلیون دلار، "ام آی بی ۳" با ۶۲۴ میلیون دلار و دلاور با ۵۳۵ میلیون دلار به ترتیب مقام چهارم تا دهم جدول پرفروش ترین فیلم های سال ۲۰۱۲ جهان را به خود اختصاص دادند.

سال گذشته فیلم "هری پاتر و یادگاران مرگ" با ۱ میلیارد و ۳۲۸ میلیون دلار، پرفروش ترین فیلم سال بود.

فیلمی که خشم مسلمانان را برانگیخت

به آتش کشیدن پرچم آمریکا در اعتراض به فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام

در ماه سپتامبر ۲۰۱۲، انتشار فیلمی کفرآمیز و اسلام ستیزانه به نام بی‌گناهی مسلمانان (Innocence of Muslims) بر روی یوتیوب، خشم و اعتراض میلیون ها مسلمان در جهان را برانگیخت و پیامدهای خونباری داشت.

در این فیلم توهین آمیز که با تکنیکی بسیار ضعیف در استودیویی خانگی درآمریکا و به کمک پرده آبی ساخته شد، پیامبر اسلام به عنوان مردی هرزه و منحرف و تشنه قدرت معرفی شده و همراهانش، صحرانشینانی وحشی و بی رحم و تشنه ثروت نشان داده شده اند که از کشتن زنان و کودکان لذت می برند.

فردی با هویت مستعار سم باسیل در گفتگو با رسانه ها، ادعا کرد که نویسنده فیلمنامه و کارگردان این فیلم بوده است. رسانه های خبری، این فرد را یهودی متولد اسرائیل معرفی کردند که میلیون‌ها دلار از یهودیان گرفته تا این فیلم ضد اسلامی را بسازد. اما به گزارش تلویزیون الجزیره، این فیلم که حدود ۱۰۰ هزار دلار هزینه دربرداشته، با همکاری سازمان غیر انتفاعی مدیا فورکریست به مدیریت فردی بنام جوزف نصرالله عبدالمسیح ساخته شده و آلن روبرتس (با نام اصلی رابرت براون ول) کارگردان فیلمهای پورنو، کارگردانی آن را به عهده داشته است.

برخی از هواداران آزادی بیان به طرفداری از این فیلم پرداخته و واکنش مسلمانان به نمایش این فیلم را بی مورد خواندند اما عده ای نیز معتقدند که این فیلم با توهین به مقدسات و اعتقادات میلیون ها مسلمان مومن و جریحه دار کردن احساسات آنها، آزادی بیان را نقض کرده است.

کاترین بیگلو و شکار بن لادن

کاترین بیگلو

کاترین بیلگو که در سال ۲۰۱۰ برای فیلم "مهلکه" برنده اسکار بهترین کارگردانی شد، امسال نیز شانس زیادی برای موفقیت در اسکار دارد

یکی از فیلم های جنجالی و بحث انگیزی که در آخرین روزهای سال ۲۰۱۲ به طور محدود در آمریکای شمالی اکران شد، فیلم "سی دقیقه بعد از نیمه شب" ساخته کاترین بیگلو، کارگردان آمریکایی بود.

کاترین بیلگو که در سال ۲۰۱۰ برای فیلم "مهلکه" (Hurt locker) برنده اسکار بهترین کارگردانی شد، امسال نیز شانس زیادی برای موفقیت در اسکار دارد.

"مهلکه"، فیلمی دراماتیک و نفس گیر در مورد تیم آمریکایی خنثی کننده بمب در عراق بود که مارک بول، نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی بر اساس تجربیات و مشاهدات نزدیک خود، فیلمنامه آن را نوشته بود.

این بار مارک بول، در فیلم "سی دقیقه پس از نیمه شب"، مراحل جستجوی طولانی و پرهزینه ارتش آمریکا برای یافتن و به دام انداختن بن لادن، رهبر القاعده را دنبال کرده است.

این فیلم از یک سو تحسین بسیاری از منتقدان سینمایی را برانگیخت و نامزد دریافت ۴ جایزه گلدن گلوب شده است اما از سوی دیگر به خاطر طرح برخی مسائل نظامی، مورد انتقاد نیروهای سیاسی آمریکایی قرار گرفته است.

حلقه منتقدان فیلم نیویورک و هیئت ملی نقد (NBR) آمریکا آن را به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کردند و جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین تدوین را از طرف جامعه منتقدان فیلم بوستون دریافت کرد.

در این فیلم، جسیکا چستین (بازیگر درخت زندگی و پناه بگیر)، نقش مایا، مامور سازمان "سیا" را بازی می کند که همراه با ماموران اطلاعاتی پاکستانی، به دنبال شکار بن لادن است. بسیاری او را به خاطر بازی خوبش در این فیلم، برنده اسکار بهترین بازیگر زن امسال پیش بینی می کنند. همایون ارشادی، بازیگر ایرانی نیز در این فیلم در نقش کوتاهی ظاهر شده است.

برگزیده های "کایه دو سینما" و "سایت اند ساوند"

"امسال فیلم "مرشد" ساخته پل تامس آندرسن، فیلم برگزیده اول نشریه "سایت اند ساوند" در نظرخواهی از صد منتقد فیلم دنیای انگلیسی زبان بود. اما منتقدان فرانسوی نشریه کایه دو سینما، فیلم "هالی موتورز" لئو کاراکس را به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۲ برگزیدند."

بسیاری از علاقمندان جدی سینما، انتخاب های منتقدان دو نشریه معتبر و قدیمی سینمایی یعنی مجله انگلیسی "سایت اند ساوند" و مجله فرانسوی "کایه دو سینما" را در روزهای آخر هر سال دنبال می کنند. با این که این دو نشریه هیچ کدام اعتبار گذشته را ندارند اما هنوز آرای آنها برای خوانندگان شان و همه کسانی که سینما برایشان، فراتر از سرگرمی محض است، دارای اهمیت است.

امسال فیلم "مرشد" ساخته پل تامس آندرسن، فیلم برگزیده اول نشریه "سایت اند ساوند" در نظرخواهی از صد منتقد فیلم دنیای انگلیسی زبان بود. ۹ فیلم برتر دیگر سال ۲۰۱۲ از نگاه نویسندگان این نشریه عبارتند از: "تابو" ساخته میگوئل گومز، "عشق" ساخته میشل هانه که، "هالی موتورز" ساخته لئو کاراکس، "حیوانات جنوب وحشی" ساخته بن زیتلین، "استودیوی صدای بربر" ساخته پیتر استریکلند، "قلمرو طلوع ماه" ساخته وس اندرسن، "ورای تپه ها" ساخته کریستین مونجیو، "کاسماپولیس" ساخته دیوید کروننبرگ، و "روزی روزگاری آناتولی" ساخته نوری بیلگه جیلان از ترکیه.

اما منتقدان فرانسوی نشریه کایه دو سینما، فیلم "هالی موتورز" لئو کاراکس را به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۲ برگزیدند. برخی از فیلم های برگزیده نشریه سایت اند ساوند مثل "هالی موتورز"، "کاسماپولیس" و "تابو" در لیست ده فیلم برتر منتقدان نشریه کایه دو سینما نیز دیده می شود. ده فیلم برتر سال ۲۰۱۲ منتقدان کایه دو سینما عبارتند از: ۱- "هالی موتورز" (لئو کاراکس) ۲- "کاسماپولیس" (دیوید کروننبرگ)، ۳-"توئیکست" (فرانسیس فورد کاپولا)، ۴-"ساعت ۴:۴۴ آخرین روز زمین" ساخته ابل فررا، ۵-"در کشوری دیگر" ساخته هونگ سانگ سو، ۶- "پناه بگیر" ساخته جف نیکولز، ۷- "داستان های گوگو" (ابل فررا)، ۸- "تابو" ساخته میگوئل گومز، ۹- "فاوست" ساخته الکساندر سوکوروف، ۱۰- "چراغ ها را روشن بگذار" ساخته ایرا ساچز.

آبراهام "لینکلن" بر پرده سینما

لینکلن

دنیل دی لوییس با بازی در نقش آبراهام لینکلن شانس زیادی برای بردن سومین اسکار دارد

فیلم "لینکلن" ساخته استیون اسپیلبرگ که در آخرین روزهای سال ۲۰۱۲ در آمریکا اکران شده، با نامزد شدن در هفت رشته، پیشتاز نامزدهای هفتادمین دوره جوایز سالانه گلدن گلوب شده و با فیلم هایی چون "جانگوی بی زنجیر" ساخته کوئنتین تارانتینو، "سی دقیقه بعد از نیمه شب" ساخته کاترین بیگلو و "آرگو" به کارگردانی بن افلک رقابت خواهد کرد.

"لینکلن"، داستان چهار ماه آخر زندگی آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا را روایت می کند و به چالش او با سیاستمداران هم عصرش بر سر تغییر قانون اساسی آمریکا و لغو برده‌داری در سال‌های پایانی جنگ داخلی آمریکا متمرکز است.

علاوه بر این، "لینکلن" در هجدهمین دوره جوایز سالانه منتقدان فیلم رسانه ای، در ۱۳ رشته از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد، نامزد شده و همچنین بخت زیادی برای موفقیت در اسکار ۲۰۱۳ دارد.

دنیل دی لوییس که تا کنون دو بار به خاطر بازی در فیلم های "پای چپ من" (۱۹۸۹) و " خون به پا خواهد شد" (۲۰۰۷) برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شده است، این بار نیز با بازی تحسین برانگیزش در نقش آبراهام لینکلن، شانس زیادی برای دریافت این جایزه دارد.

عشاق پیر "میشل هانه‌که"

هانه که

"عشق" هانه‌که، جایزه نخل طلای جشنواره کن سال ۲۰۱۲ را به خود اختصاص داد

فیلم "عشق" ساخته "میشل هانه که" سینماگر اتریشی، یکی از موفق ترین فیلم های اروپایی غیر انگلیسی زبان سال ۲۰۱۲ در جهان بود.

این فیلم نه تنها جایزه نخل طلای جشنواره کن سال ۲۰۱۲ را به خود اختصاص داد بلکه نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب شده و در فهرست اولیه ۹ فیلم نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی (نماینده اتریش) قرار گرفته و شانس زیادی برای بردن این جایزه دارد.

در این فیلم ژان لویی ترنتینیان و امانوئل ریوا، دو بازیگر برجسته فرانسوی، نقش زن و شوهر سالخورده ای را بازی می‌کنند که تا آخرین لحظه عمر، همچنان عاشق در کنار هم می مانند.

"میشل هانه که" را عموما با فیلم هایش درباره خشونت و ذات شریر انسان می شناسیم اما در فیلم "عشق"، او فیلمساز دیگری است. فیلم "هانه که" درباره دوران طاقت فرسا و عذاب آور پیری و حرکت تدریجی و جانکاه آدمی به سوی مرگ است.

به علاوه "عشق" برنده ۴ جایزه اصلی از جوایز فیلم اروپا سال ۲۰۱۲ شد که شامل جوایز بهترین کارگردان، بهترین فیلم ، بهترین بازیگر مرد (ژان لویی ترن تینیان) و بهترین بازیگر زن (امانوئل ریوا) بود.

"عشق" همچنین فیلم برگزیده سال بسیاری از انجمن ها و حلقه های منتقدان فیلم در سراسر دنیا از جمله انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس بود و حلقه منتقدان نیویورکی نیز آن را به عنوان بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان انتخاب کردند.

خودکشی تونی اسکات

"تونی اسکات، کارگردان ۶۸ ساله انگلیسی که در هالیوود فیلم می ساخت، با پرت کردن خود از بالای پل وینسنت توماس در لس‌آنجلس، پرونده زندگی و سینمایی اش را بست."

خبر خودکشی تونی اسکات، کارگردان سرشناس و موفق هالیوود در ماه اوت ۲۰۱۲، از مهم ترین رویدادهای سینمایی سال ۲۰۱۲ بود.

تونی اسکات، کارگردان ۶۸ ساله انگلیسی که در هالیوود فیلم می ساخت، با پرت کردن خود از بالای پل وینسنت توماس در لس‌آنجلس، پرونده زندگی و سینمایی اش را بست.

تونی اسکات، برادر ریدلی اسکات، در دهه هشتاد با کارگردانی مجموعه ای از فیلم‌های اکشن از جمله فیلم "تاپ گان" به شهرت رسید. او از نسل فیلمسازان بریتانیایی مثل الن پارکر، ادرین لین، هیو هادسن و ریدلی اسکات بود که با ساختن فیلم های تبلیغاتی و بازرگانی وارد سینما شدند.

با این که نام او همیشه تحت الشعاع نام برادرش ریدلی اسکات، کارگردان نامدار هالیوود بود اما او تلاش زیادی کرد تا هویت مستقل خود را در هالیوود داشته باشد.

او پیش از ساختن فیلم های داستانی، به عنوان دستیار و مدیر تولید با برادرش همکاری کرد و حدود ۱۵ سال در کار تولید فیلم های تبلیغاتی بود و از این راه تجربه های بسیاری اندوخت.

فیلم های تونی اسکات با این که جنبه های هنری قوی ای نداشت اما بیانگر قدرت او در کارگردانی، رهبری بازیگر و حرکات بی وقفه دوربین بود."پلیس بورلی هیلز ۲"، "انتقام"، "روزهای تندر"، "دشمن کشور" و "توقف‌ناپذیر" از فیلم های دیگر تونی اسکات است.

بن افلک در تهران

آرگو

آرگو، درام هیجان انگیز بن افلک، نامزد ۵ جایزه گلدن گلوب از جمله بهترین درام و بهترین کارگردانی شده است

درام هیجان انگیز بن افلک از ماجرای نجات نجات ۶ نفر از اعضای سفارت آمریکا از تهران به وسیله تونی مندز، مامور کارکشته سازمان سیا، نامزد ۵ جایزه گلدن گلوب از جمله بهترین درام و بهترین کارگردانی شده است.

"آرگو" با بازی های خوب و فیلمنامه ای پرکشش و جذاب با تعلیق های نفس گیر (نوشته کریس تریو و جرج کلونی)، از فیلم هایی است که موفقیت آن در اسکار ۲۰۱۳ نیز پیش بینی می شود.

بن افلک با این که فیلم را در لس آنجلس، استانبول و واشنگتن دی سی، فیلمبرداری کرده اما در مجموع فضای انقلابی تهران سال ۵۸ را خوب و باورپذیر از کار درآورده است اگرچه از همه کلیشه های رایج ژانر تریلر سیاسی هالیوود بهره برده و مثل اغلب فیلم های آمریکایی، تصویری کریه و شیطانی از ایران و انقلاب نشان می دهد.

"مرشد" جنجال برانگیز

یکی از فیلم های جنجالی و خبرساز سال ۲۰۱۲، فیلم "مرشد" (The Master) ساخته پل تامس آندرسن بود. این فیلم که برداشت آزادی از زندگی آل ران هابارد، نویسنده داستان های علمی تخیلی و پیشوا و بنیانگذار باورهای ساینتولوژی در دهه ۵۰ میلادی است، مورد اعتراض پیروان این باور دینی قرار گرفت و سازندگان آن تحت فشار قرار گرفتند. به گفته رسانه ها، خیلی از ساینتولوژیست ها از همان ابتدا سعی کردند جلوی ساخته شدن این فیلم را بگیرند اما کلیسای ساینتولوژی این اتهام را رد کرد.

"مرشد" داستان یک ‌سرباز کهنه کار جنگ جهانی دوم (ژواکین فینیکس) است که دچار ترومای پس از جنگ است و مجذوب شخصیت و آموزه های روحانی مردی به نام لنکستر داد (با بازی فیلیپ سیمور هافمن) می شود که رهبر یک جریان فلسفی و عرفانی است.

این فیلم جوایز بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد و پیش بینی می شود که موفقیت زیادی در اسکار امسال داشته باشد. "مرشد" همچنین در صدر ده فیلم برتر منتقدان مجله سینمایی معتبر "سایت اند ساوند" قرار گرفت. به علاوه انجمن منتقدان فیلم تورنتو و انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس، آن را به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۲ برگزیدند و از سوی منتقدان فیلم سان فرانسیسکو و کانزاس سیتی هم به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد.

پل تامس اندرسن، از کارگردانان مستقل و شاخص سینمای امروز آمریکاست که مدتی دستیار رابرت آلتمن بود و تا کنون پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده. "شب‌های عیاشی"، "ماگنولیا" و "خون به پا می‌شود"، از جمله معروف ترین فیلم های اوست.

کلینت ایستوود و صندلی اوباما

کلینت ایستوود

اوباما، ایستوود را که در انتخابات علیه او موضع گرفته بود بازیگری بزرگ دانست که در کارگردانی حتی بهتر از بازیگری است

ژست سیاسی و سخنرانی نمادین کلینت ایستوود، بازیگر و کارگردان برجسته سینمای آمریکا در انتقاد از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و به نفع رقیب محافظه کار او میت رامنی، از رویدادهای سینمایی جنجال برانگیز سال ۲۰۱۲ بود.

کلینت ایستوود که گرایش های سیاسی محافظه کارانه دارد، در سی و یکم اوت با حضور در همایش ملی جمهوریخواهان در شهر تامپا فلوریدا، در گفتگویی با یک صندلی خالی به نشانه باراک اوباما، سیاست های رئیس جمهور آمریکا را مورد تمسخر قرار داد و گفت اوباما به وعده های خود عمل نکرده است.

اما باراک اوباما در گفتگو با "یواس‌ای تودی"، در واکنش به سخنان ایستوود، به ستایش از این کارگردان و بازیگر کهنه‌کار پرداخت و گفت: "من طرفدار پروپاقرص کلینت ایستوود هستم." اوباما ایستوود را "بازیگری بزرگ" دانست که "در کارگردانی حتی بهتر از بازیگری است."

سخنرانی سیاسی ایستوود با واکنش‌های برخی از سینماگران مواجه شد. میا فارو، بازیگر سرشناس هالیوود در صفحه توئیتر خود نوشت: "این چه کاری بود کلینت ایستوود انجام داد؟ چطور اجازه دادند چنین کاری انجام دهد؟"

راجر ابرت منتقد سرشناس آمریکایی نیز که از طرفداران فیلم‌های ایستوود هست، سخنان او را "غم‌انگیز و رقت‌انگیز" خواند. اما برخی دیگر مثل کریس کاتان، کمدین آمریکایی درباره ایستوود گفت: "شاید ایستوود پیر شده باشد اما هنوز معرکه است."

بهترین مستندهای سال ۲۰۱۲

این یک فیلم نیست

در لیست اولیه پانزده فیلم کاندید برای جایزه بهترین مستند اسکار،"این یک فیلم نیست" دیده می شود

"آکادمی علوم و هنرهای سینما"(اسکار)، لیست پانزده فیلم مستند را به عنوان فهرست اولیه بهترین فیلم های مستند سال ۲۰۱۲ انتخاب کرد. در این لیست اولیه، فیلم "این یک فیلم نیست" ساخته جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب نیز قرار دارد.

در "این یک فیلم نیست" که برای نخستین بار در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۱ به نمایش درآمد، جعفر پناهی در آپارتمان او نشان داده می شود. این فیلم، یک روز از زندگی کارگردانی را نشان می دهد که از موفق ترین سینماگران ایران در عرصه جهانی است اما به جرم دیدگاه های سیاسی اش، به زندان و محرومیت بلندمدت از فیلمسازی و خانه نشینی محکوم شده اما نمی خواهد تسلیم این شرایط شود و به قواعد این بازی که بر او تحمیل شده، تن دهد.

فیلم های مستند "قلدر" ساخته لی هرش، "به دنبال یخ" ساخته جیمز بالوگ، "در جستجوی شوگرمن" ساخته مالیک بنجلول، "جنگ نامرئی" ساخته کربی دیک، "پنج دوربین شکسته" ساخته عماد برنات و گای دیویدی، "اتاق انتظار" ساخته پیتر نیکز، "دروازه بانان" ساخته درور موره، "شیاد" ساخته بارت لیتون و "خانه ای که در آن زندگی می کنیم" ساخته ساخته ایوجین جارکی، از نامزدهای دیگر اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۲ اند.

فهرست نهایی ۵ فیلم نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۲، روز دهم ژانویه اعلام خواهد شد.

درگذشتگان سینما

حفره

حفره از فیلمهای کانه تو شیندو کارگردان ژاپنی که امسال درگذشت

درگذشت برخی از سینماگران برجسته جهان در سال ۲۰۱۲، از حوادث غم انگیز سینما در این سال بود.

تئو آنگلو پولوس، سینماگر بزرگ یونانی و سازنده آثار درخشانی چون "سفر به سیترا"، " گام معلق لک لک"، " روزی به درازای ابدیت"، "نگاه اولیس" و " دشت گریان" در ژانویه ۲۰۱۲ بر اثر تصادف با اتومبیل درگذشت.

تونینو گوئه را، نویسنده، شاعر و فیلمنامه‌نویس سرشناس ایتالیائی نیز که با کارگردانان بزرگی مثل فدریکو فلینی، میکل‌آنجلو آنتونیونی، آندری تارکوفسکی، ماریو مونیچلی و فرانچسکو روزی کار کرده بود، در سن ۹۲ سالگی از جهان رفت. همین طور کانه تو شیندو، از مهم ترین سینماگران پس از جنگ سینمای ژاپن و سازنده فیلم های شاخصی چون اونی بابا (حفره)، گربه سیاه، جزیره عریان و بچه های هیروشیما، در صد سالگی خاموش شد.

شیندو، به خاطر ویژگی های منحصر به فرد فیلم هایش به ویژه به خاطر سبک استیلیزه، رویکرد اروتیک و درونمایه انتقادی و سیاسی آنها، جای مهمی در سینمای ژاپن داشت.

"بن گازارا"، بازیگر سینمای مستقل آمریکا و همکار سینماگران مستقلی چون جان کاساواتیس، پیتر باگدانوویچ، برداران کوئن، اسپایک لی، دیوید ممت و لارس فون تریه نیز در سن ۸۱ سالگی از دنیا رفت.

ارنست بورگناین (از بازیگران مطرح نقش دوم هالیوود) ، سیلویا کریستل (بازیگر هلندی فیلم معروف اروتیک امانوئل)، لری هاگمن (بازیگر تلویزیون و سینما)، راوی شانکار (آهنگساز برجسته هندی و سازنده موسیقی فیلم های ساتیاجیت رای)، ویتنی هیوستون (بازیگر)، نورا افرون (کارگردان و فیلمنامه‌نویس سرشناس آمریکائی) و کلود میلر (کارگردان مشهور فرانسوی) از دیگر درگذشتگان سینما در سال ۲۰۱۲ بودند.

گام معلق لک لک

گام معلق لک لک، فیلمی از تئو آنگلوپولوس

در این زمینه بیشتر بخوانید

بیشتر از مجله

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.