'بودن در سکوت' در آپارات

به روز شده:  20:56 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

'بودن در سکوت' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'بودن در سکوت' ساخته مژگان رودبارانی پخش می شود.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'بودن در سکوت' ساخته مژگان رودبارانی پخش می شود.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'بودن در سکوت'

برای آنهایی که علاقه مند به بازیگری هستند و معمولا به کلاس های بازیگری مراجعه می کنند ، یکی از اولین منابع آموزشی که به آنها معرفی می شود، متدهای بازیگری استانیسلاوسکی است. اما کسی که متدهای استانیسلاوسکی را در ایران معرفی کرد ، مهین اسکویی از برجسته ترین چهره های تئاتر علمی در ایران است.

مهین عباس طالقانی، از ۱۶ سالگی به صحنه تئاتر پا گذاشت و هنرپیشه شد. او زمانی که ازدواج کرد، نام خانوادگی همسرش را انتخاب کرد و شد مهین اسکویی. خانم اسکویی از بنیاگذاران تئاتر آناهیتا و از پیشروان تئاتر علمی ایران به شمار می آید. وی در عمر ۸۵ ساله اش، با این که سال هایی از ایران دور بوده و سال هایی هم خانه نشین شده و اجازه کار نیافته ؛ اما تاثیر زیادی بر هنر نمایش در ایران داشته و شاگردانی را پرورش داده که بسیاری از بزرگان هنر بازیگری و نمایش در ایران شناخته می شوند. خیلی ها او را به عنوان یکی از بنیان گذاران تئاتر علمی ایران می شناسند . بسیاری از بازیگرها و کارگردان های بزرگ ایران ، آموخته های خود را مدیون او می دانند.

مژگان رودبارانی ، یکی از شاگردان کلاس های آزاد بازیگری خانم اسکویی ، در فیلم 'بودن در سکوت' بخش هایی از زندگی مهین اسکویی را از نگاه خودش وبرخی از چهره های مطرح هنر نمایش در ایران به تصویر کشیده است .

ویژگی فیلم

فیلم ' بودن در سکوت'ساخته مژگان رودبارانی تلاش دارد تصویری از کسی که در این سالها کمتر درباره اش صحبت شده، ارائه دهد. در این فیلم در حد امکانات محدود فیلمساز سعی شده با کسانی که با مهین اسکویی در ارتباط بودند، گفتگو شود ولی به نظر می رسد ناگفته های زیادی همچنان از مهین اسکویی و زندگی خصوصی و حرفه ای اش باقی است. فیلمساز در قسمتهایی از فیلم با نمایش تمرینهای شاگردان خانم اسکویی و ماسکهای نمایشی سعی در متنوع کردن فضای فیلم و بیان سمبلیک حرفهایش دارد.

درباره کارگردان

آپارات

مژگان رودبارانی، کارگردان فیلم سر صحنه فیلمبرداری

مژگان رودبارانی متولد تهران و دانش آموخته کلاسهای آزاد بازیگری خانم مهین اسکویی و دانشجوی آزاد کارگردانی دانشگاه وین است. وی علاوه بر بازیگری وساخت فیلم مستند دستی هم بر سرودن شعر دارد. در کارنامه فیلمسازی وی علاوه بر فیلم 'بودن در سکوت' فیلم مستندی درباره 'میخائیل هانکه' و'پوران فرخزاد' به چشم می خورد. وی هم اکنون در اتریش سکونت دارد.

نگاه کارگردان

وقتی در زمستان سال هفتاد و دو برای اولین بار به سمت کلاسهای بانو مهین اسکویی می رفتم . می دانستم که او اولین زن کارگردان تحصیل کرده تاتری ماست ، همین طور می دانستم که او یکی از تواناترین بازیگران و کارگردانان تاتری ماست، اما امروز بعد از گذشت بیش از یک دهه از آشنایی با او ، چیزهای خیلی زیادی را دانستم . این فیلم تلاشی است برای تقسیم کردن این دانسته ها با نسلی که فرصت تماشاگر بودن را از دست دادند.

درباره میهمان برنامه

آپارات

ایرج امامی بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما

ایرج امامی بازیگر و کارگردان تئاتر ، سینما و تلویزیون مقیم انگلستان ، فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانش آموخته دکترای تئاتر در دانشگاه ادینبورگ در بریتانیاست. وی کار خود را با بازیگری و کارگردانی تئاتر از وزارت فرهنگ و هنر ایران در پیش از انقلاب شروع کرده و در این مدت در ده ها نمایش ایرانی و غیر ایرانی به ایفای نقش پرداخته و یا آنها را کارگردانی کرده است. او از شاگردان مصطفی اسکویی و مهین اسکویی بنیانگذاران تئاتر آناهیتا در ایران نیز است. وی در سال ۱۳۶۰ اولین فیلم بلند خود با نام ' ابراهیم در گلستان' را می سازد و از آن زمان در تولید شمار زیادی از تولیدات تلویزیونی با شبکه های بی بی سی ، آی تی وی و کانال چهار انگلستان همکاری داشته است.

در کارنامه هنری ایرج امامی یک مجموعه فیلم کوتاه پنجاه قسمتی به سفارش تلویزیون ایران و فیلم مستند بلند ' سفر ایرانی' به عنوان تهیه کننده و ' وقت چیدن گردو' ( ۱۳۸۲) به عنوان تهیه کننده و کارگردان دیده می شود. آخرین فیلم وی 'رو به غروب' برنده جایزه بهترین فیلم داستانی از جشنواره فیلم ماربلای اسپانیاست.

نگاه میهمان برنامه

ساخت این فیلم به عنوان تنها فیلمی که من از ایشان می شناسم، کار مثبتی است چون یادگاری از ایشان باقی می ماند ولی اگر این فیلم را به عنوان یک فیلم مستند مستقل ببینیم ، دارای ضعفهایی هم است که مهمترین آنها نداشتن منابع و مآخذ خوب است.

خانم اسکویی و مصطفی اسکویی در گروه تئاتری عبدالحسین نوشین کار می کردند. عبدالحسین نوشین از لحاظ فکری وابسته به حزب توده بود.در این گروه اعضا ضمن این که هنرپیشه و یا کارگردان بودند کار سیاسی هم می کردند. بعد از کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ آقا و خانم اسکویی به مسکو رفتند و چندین سال آنجا به تحصیل تئاتر علمی پرداختند که ثمره اش انتقال متد اکتینگ یا روش استانیسلاوسکی در تئاتر بود که آنها پس از بازگشت به ایران و تاسیس تئاتر آناهیتا به آموزش آن پرداختند.

در خلا سیاسی و فرهنگی که در دهه چهل ایران وجود داشت ، پس از تاسیس تئاتر آناهیتا جمع زیادی از روشنفکران و نویسندگان و هنرمندان که اکثر آنها به جریان فکری چپ تعلق داشتند دور آنها جمع شدند.

چندین موضوع که مهین اسکویی را از دیگربازیگران زن آن زمان متمایز می کرد اینها بود:

اول این که تحصیل کرده بود. او تنها زن ایرانی بود که سیستم علمی استانیسلاوسکی را فراگرفته بود. زبان روسی را به خوبی بلد بود و از این لحاظ بر ادبیات کلاسیک و نوین روسیه تسلط داشت. فیزیک و صدای خوبی داشت و از همه مهمتر تفکر، شخصیت قوی که داشت و دیسیپلین و نظم فوق العاده ای که در کار تئاتر رعایت می کرد.

مهین اسکویی پس از جدا شدن از مصطفی اسکویی گروه تئاتری دیگری به نام تئاتر زمان درست کردند که نمایش های 'صاعقه' اثر آستروسکی و 'خرس' و 'خواستگاری' اثر آنتوان چخوف را در این دوره و با این گروه به صحنه بردند.

این فیلم قطره ای از دریا را نشان می داد و از لحاظ منابع و مآخذ تصویری غنی نبود. فیلمساز با آوردن ماسک و مترونوم در فیلم می خواست چیزی را بیان کند ولی به نظر می رسید نتوانسته آن حرفی که می خواسته به بیننده منتقل کند.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا' ساخته بهمن مقصودلو

آپارات

نمایی از فیلم 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا'

احمد محمود ظرف پنجاه سال از فعالیت های هنری اش، حدود نه مجموعه داستان کوتاه، شش رمان و دو فیلمنامه نوشت، اما مغضوب بسیاری از دولت های حاکم بر ایران هم در قبل و هم در بعد از انقلاب بود.

در فیلم 'احمد محمود، نویسنده انسانگرا'، این نویسنده گوشه هایی از زندگی، خاطرات دوران کودکی، جوانی و بازداشتهایش را و نیز دیدگاهها یش را باز می گوید. بهمن مقصودلو، سازنده این فیلم، شانس این را داشته که سه ماه قبل از در گذشت احمد محمود با او باشد و زندگی احمد محمود را در واپسین ماههای زندگی اش به تصویر بکشد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

علی

فیلم را دیدم . زیبا بود. روحشان شاد باد. کرج که بودم زیاد می شد که بر سر مزار ایشان در کنار مدفن احمد شاملو بروم.

حجت

عنوان فیلم شعارزده بود: 'نویسنده انسان گرا'. علی رغم دسترسی سازنده فیلم به موقعیت های جغرافیایی آثار نویسنده، اثر کمرنگ آنها در فیلم محسوس بود. داستان یک شهر در بندر لنگه می گذرد اما هیچ تصویری از آن در فیلم نیست

محمد

کتاب 'همسایه ها' اصلا یک چیز دیگری است. به ویژه برای ما جنوبی ها این کتاب واقعاً با ارزش است و فکر آدم را باز می کند.

نوید

مستند بدی نبود. میتوانست بهتر از این باشد ولی همین که بهمن مقصودلو ماه های آخر زندگی احمد محمود را مستند کرده جای تقدیر بسیار دارد. احمد محمود فوقالعاده است. نویسنده ای صادق صاحب سبک و حرفه ای. حیف که بعد از مرگش با او و کارهایش آشنا شدم.

ناهید

من عاشق آثار جناب احمد محمود هستم . "همسایه ها" و "داستان یک شهر" را چندین بار خواندم و به دوستانم دادم که بخوانند. از دیدن فیلم بسیار لذت بردم.

آراچنه

فیلم نسبتا خوب بود، ولی از این که افراد بزرگی مثل زنده یاد احمد محمود و شاملو و دیگران را در اواخر عمرشان و حالت بیمار و در حالی که دارو در دستشان است یا به سختی از پله ها بالا و پایین می روند نشان میدهند به نظرم جالب نیست.این ، آن حس جاودانگی که دوست دارهایشان نسبت به آنها دارند را می کشد ، اول فیلم هم که همیشه قطعه ای را که به خاک سپرده شدند را نمایش می دهند که کلاً نا امیدی بیشتری می دهد. به نظرم باید در ساخت این مستندها دقت بیشتری شود چون با احساسات مردم بازی می شود و بعضی چیزها قابل جبران نیست.

رشید

این درد اجتماعی غریبی است که این چهره های تاریخ ساز و خلاقی که در هر دوره ای و به خاطر دیگر گونه دیدن مغضوب و مهجور مانده اند را ما نمی شناسیم. این فیلم تلاشی بود قابل ارج در راستای پر کردن این خلا تاریخی که جای سپاس دارد.

مانی

فیلم مستند عالی بود. فیلم با رویکردی مستند در هر نما با زنده یاد "احمد محمود "همراه بود و انگار هنرمند یک ارتباط کلامی با مخاطب داشته باشد.

محمد

من فقط داستان "دیوار" ایشان را تا به حال خوانده ام ولی وقتی پارسال این فیلم دیدم از شخصیت احمد محمود خیلی خوشم آمد. رو راست بودنش را دوست داشتم. صادقانه وبی ادا حرف می زد.

لیلا

به‌گفته عطاالله مهاجرانی وزیر ارشاد سابق ایران؛ قرار بود در جشنواره بیست سال ادبیات داستانی در ایران که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۷۶ برگزار کرد، جایزهٔ ویژهٔ هیأت داوران به کتاب "مدار صفر درجه" احمد محمود اختصاص یابد، اما به ‌دلیل مخالفتهایی، این جایزه اهدا نشد. مهاجرانی می‌نویسد: «فرموده بودید جشنواره متوقف شود؛ با شما به تفصیل درباره نویسندگان صحبت کردم؛ درباره تک‌ تک نویسندگان و کارشان بحث کردیم. خوشبختانه درباره ۱۹ نفر راضی شدید و پذیرفتید که جایزه بدهیم. تنها نقطهٔ مقاومت شما رمان "مدار صفر درجه" احمد محمود بود که از قضا به عنوان رمان برگزیدهٔ بیست سال ادبیات داستانی انتخاب شده بود و من هیچ‌گاه نگاه بهت‌زده و غم‌آلود احمد محمود را از یاد نمی‌برم. حتما به یاد دارید فرمودید: "این رمان ضد جنگ است." گفتم: "مگر شما ضد جنگ نیستید؟ جنگ یک شَـرِ ناگزیر است و نه یک خیــرِ لازم."

فرزاد

به لطف دیدار دوباره با احمد محمود، شوق خواندن و درد نوشتن همراه این روزهای آغاز زمستان شد و نیز خواندن دوباره مدار صفر درجه.

آرزو

برای من این فیلم جالب بود چون کارگردان به معنی واقعی مستندی ساخته بود که هیچ چیزش تلطیف نشده بود. زندگی،افکار و حتی نوع زندگی این هنرمند همه با هم، چه همخوانی غریبی داشتند. روزگار به نویسنده سخت گرفته بود و نویسنده همان کار را با خودش و زندگیش کرده بود و در انتها بالا رفتن از پله ها و رفتن به سراغ "همسایه ها"آدم را به فکر می انداخت که آیا این خالد همان خالد توی داستان نبود؟

حیدر

از پخش فیلم سپاس گزارم. باز احمدمحمود را بیادمان انداختید و ما را بردید به کوچه پس کوچه های همسایه ها.

آزاده

رمان های زیبای "درخت انجیر معابد" و "زمین سوخته" محشرند. به خصوص برای ما که جنگ را بیشتر از نسل جدید لمس کرده ایم.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

[an error occurred while processing this directive]

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.