موسیقی جهان در سال ۲۰۱۲

به روز شده:  18:46 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

پدیده سال

PSY رپر آهنگ "گنگنم استایل"

گنگنم استایل پربیننده‌ترین کلیپ در یوتیوب که از مرز یک میلیارد بیننده گذشت.

این آهنگ در سالی که گذشت یکی از شگفتگی‌های موسیقی پاپ جهانی بود.

کسی در ابتدا فکر نمی‌کرد ترانه‌ای که نمی‌توانست خارج از کره جنوبی برای کسی معنایی داشته باشد همراه با رقصی کمیک و آهنگی ساده در سبک سینتی‌سایزر پاپ-رقص بتواند تا این اندازه همه‌پسند شود.

پیش از این سای (PSY) رپر و اجراکننده این آهنگ در زادگاه خود، کره جنوبی، معروف بود و تا به حال شش آلبوم به بازار ارائه کرده بود اما خارج از شرق آسیا کسی با او آشنایی نداشت.

"گنگنم" به معنی "جنوب رودخانه" و اشاره‌ای است به شیوه زندگی ثروتمندانی که در جنوب رودخانه "هان" در سئول زندگی می‌کنند. خواننده از قسمت دیگر شهر است و می‌خواهد مانند آنها زندگی کند، به کلوپ‌های اختصاصی برود، مانند آنها لباس بپوشد و رفتار کند: "گنگنم استایل".

نیم قرن فعالیت در موسیقی

جدیدترین آلبوم باب دیلان "تمپست" در سپتامبر 2012 راهی بازار شد

تمپست (Tempest) - پنجاه سال بعد از نخستین آلبوم باب دیلان جدیدترین آلبوم او "تمپست" به بازار ارائه شد و از سوی منتقدین با استقبال گرمی روبرو شد.

"تمپست" سی و پنجمین آلبوم دیلان است. آلبومی است در سبک بلوز همراه با داستان‌سرایی دیلان درباره تم‌های ماندگار عشق، مرگ، شکست و خیانت. کمی دورتر از ترانه‌های او درباره مسائل اجتماعی، سیاسی ولی هنوز از قدرت خلاقیت برجسته‌ای برخوردار است.

باب دیلان با نام اصلی الن متولد ۲۴ مه ۱۹۴۱ میلادی، در طول پنج دهه، با به کار بردن سبک‌های مختلف موسیقی آمریکا یکی از اصیل‌ترین ترانه‌سراهای فولک آمریکا به شمار می‌رود.

رولینگ استونز سالگرد پنجاه سالگی گروه را با کنسرتی در لندن جشن گرفتند.

میک جگر و رانی وود در کنسرت جشن پنجاه سالگی گروه

روزنامه دیلی‌میل درباره آنها نوشت: "شاید فکر می‌کنید زندگی، همسر، رسوایی، شایعات، مشروب و مواد مخدر آنها را از پا در آورده است، اما اینطور نیست. آنها نابودنشدنی هستند."

میک جگر همراه با کیث ریجارد و رانی وود، گیتاریست‌های گروه و چارلی واتز، درامر گروه، شبی فراموش‌نشدنی برای هوادارانشان به وجود آوردند.

در پایان کنسرت میک جگر رو به هوادارانش گفت: "شگفت‌انگیز است که ما هنوز با هم هستیم و می‌نوازیم و شگفت‌انگیز است که شما هنوز آهنگ‌های ما را می‌خرید. متشکریم، متشکریم، متشکریم."

صدرنشین‌ها

املی سندی خواننده و آهنگساز پر فروشترین آلبوم سال بریتانیا

پرفروشترین آلبوم سال در بریتانیا آلبوم Our Version Of Events از املی سندی (Emeli Sandé) بود. در مقام دوم آلبوم "۲۱" ادل و مقام سوم آلبوم Born To Die از لانا دل‌ری (Lana Del Rey)، هر سه خواننده زن و در سبک "ادالت پاپ" بود.

از این میان، موسیقی ساندی بیشتر تمایل به موسیقی سول دارد.

سندی اولین‌بار با آهنگ گیرای هِوِن (Heaven) وارد بازار بهترین‌ها شد. آهنگی که درآن صدای قوی سندی در کنار یکی از معروف‌ترین ریتم درام‌ها در تاریخ موسیقی پاپ سول و فانک یعنی ریتمی که معروف به "فانکی درامر" است، برداشته‌شده از آهنگ جیمز براون با همین نام، استعداد او را شکوفا کرد.

همچنین آلبوم ۲۱ ادل با فروش بیش از چهار میلیون و ۵۶۲ هزار نسخه، مقام چهارم را برای پرفروشترین آلبوم در تاریخ موسیقی بریتانیا نصیب خود کرد و از "او ای سیز" پیشی گرفت.

این آلبوم در ژانویه سال ۲۰۱۱ میلادی وارد بازار شد و برای ۱۰۱ هفته در جدول بهترین آلبوم‌ها قرار داشت. همینطور مقام اول را برای ۲۳ هفته حفظ کرد.

ادل برنده شش جایزه گرمی

پرفروشترین آلبوم‌های بریتانیا عبارت بوده‌اند از:

۱- بهترین‌های کویین - ۱۹۸۱ - ۵ میلیون و ۸۶۶ هزار نسخه

۲- Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band، بیتلز - ۱۹۶۷ - ۵ میلیون و ۵۹ هزار نسخه

۳- طلا، بهترین‌های آبا - ۱۹۹۲ - ۵ میلیون و ۴۶ هزار نسخه

۴- ۲۱، ادل - ۲۰۱۱ - ۴ میلیون و ۵۶۲ هزار نسخه

۵- What's The Story Morning Glory، او ای سیس - ۱۹۹۵ - چهار میلیون و ۵۵۵ هزار نسخه

امسال ادل شش جایزه گرمی و دو جایزه بریتز را هم از آن خود کرد. اما پرفروشترین آلبوم در تاریخ موسیقی جهان هنوز آلبوم تریلر مایکل جکسون است با فروش بیش از هفتاد میلیون نسخه.

جایشان خالیست

ویتنی هیوستون - یکی از بهترین خواننده‌های موسیقی سول و پاپ در ۴۸ سالگی در گذشت. جسد او توسط پلیس در اتاق هتلش پیدا شد. او در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی یکی از پرفروش‌ترین ستاره‌های موسیقی پاپ در جهان بود. از آهنگ‌های فراموش‌نشدنی هیوستن می‌توان از" و "I wanna dance with Somebody" نام برد.

در اواخر دهه ۹۰ میلادی، نبرد چندین ساله او با اعتیاد به مواد مخدر روی صدایش تاثیر بدی گذاشته بود و در نتیجه روی فروش آلبوم‌هایش.

درسال ۲۰۰۷ میلادی ازدواج پانزده ساله او با بابی براون نیز به پایان رسید و به او صدمه زیادی از نظر روحی وارد شد.

دالی پارتن، خواننده سبک کانتری که بازخوانی آهنگ "I will Always Love You" هیوستون او را محبوب کرده بود، در تجلیل از او گفت: "قلب من یکی از میلیون‌ها قلبی است که با شنیدن خبر مرگ ویتنی شکست، ولی می‌توانم این را از صمیم قلب بگویم: ویتنی من همیشه عاشقت خواهم بود."

اتا جیمز

اتا جیمز - یکی دیگر از صداهای بی‌نظیر آر اند بی ۷۳ ساله بود و بعد از نبردی طولانی با بیماری سرطان خون (لوکمیا) جان خود را از دست داد.

از او در کنار آریتا فرنکلین به عنوان تاثیرگذارترین خوانندگان شش دهه اخیر همچنان یاد می‌شود. ادل خواننده مشهور پاپ می‌گوید: " اگر کلمه خواننده را در لغت‌نامه بیابید، اسم آنها را خواهید یافت."

از محبوب‌ترین آهنگ‌های جیمز می‌توان از ،At Last، Something's Got a Hold on Me، I'd Rather go Blind، Sunday Kind of Love نام برد.

دیو بروبک

دیو بروبک - اولین آلبوم جاز با فروش یک میلیون نسخه Time Out و اولین تک‌آهنگ جاز با فروش یک میلیون نسخه Take Five از آثار دیو بروبک پیانیست و آهنگ‌ساز است.

او یکی از غول‌های موسیقی جاز بود. در دهه ۶۰ میلادی بروبک نقش مهمی در مردمی کردن جاز بین نسل‌های جوان و مردم اروپا داشت.

بروبک از اولین آهنگسازانی بود که پلی تونالیتی، فیوگ و دیگر تکنیک‌های آهنگ‌سازی در موسیقی کلاسیک را با جاز آمیخت.

گروه او یکی از اولین گروه‌های ترکیب‌شده از نوازندگان سفیدپوست و سیاهپوست بود.

در دهه ۶۰ میلادی، هنگامی که برای اجرای کنسرت به جنوب آمریکا رفته بود، از او خواستند تا نوازنده بیس گروه خود را که سیاهپوست بود عوض کند. بروبک ۲۳ کنسرت از ۲۵ کنسرت خود را باطل کرد و گفت:"جاز یعنی آزادی." دیو بروبک یک روز قبل از تولد ۹۲ سالگی خود جان سپرد.

راوی شانکار

راوی شانکار - شانکار را پل ارتباطی موسیقی شرق و غرب نامیده‌اند. آهنگساز، استاد و نوازنده سیتار در ۹۲ سالگی در گذشت.

شهرت او هنگامی جهانی شد که با بیتلز شروع به همکاری کرد.

جورج هریسون، گیتاریست بیتلز به او نزدیک بود و زیر نظر شانکار نواختن سیتار را تا اندازه‌ای آموخت که از آن در آهنگ Within You and Without You از آلبوم Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band استفاده کرد.

شانکار در طول عمر خود با همکاری با آهنگسازها و نوازندگان سبک‌های مختلف موسیقی غرب از کلاسیک تا جاز|، نه تنها سیتار بلکه موسیقی هند را جهانی کرد.

گروه بی جیز برادران گیب، از راست موریس، رابین و بری

دو هنرمند نامی موسیقی پاپ دونا سامر و رابین گیب از گروه بی‌جیز با فاصله دو روز از یکدیگر در ماه مه در سن ۶۳ و ۶۲ سالگی جان خود را به خاطر ابتلا به سرطان از دست دادند.

هر دوی آنها سهم بزرگی در موسیقی پاب داشتند به خصوص در موسیقی دیسکو.

رابین گیب همراه برادر دوقلوی خود موریس و برادر بزرگتر بری در طول چهار دهه بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آلبوم‌های خود را به فروش رساند.

اوج شهرت آنها در دهه ۷۰ میلادی بود. در این دهه موسیقی دیسکو در حال خروج از کلوب‌ها و وارد شدن به جریان موسیقی همه‌پسند بود.

دونا سامر "ملکه دیسکو"

ریتم پرانرژی دیسکو، نفسی تازه در ملودی‌ها و هارمونی‌های بی‌جیز دمید و نتیجه این شراکت، دو آلبوم از مشهورترین آلبوم‌های بی‌جیز و آن دهه شد: Night Fever و Stayin' Alive.

دونا سامر نام دیگری است که بدون او نمی‌توان از موسیقی دیسکو یاد کرد. دو تک آهنگ Love to Love You Baby و I Feel Love در سبک دیسکو تا اندازه‌ای محبوب بودند که او را "ملکه دیسکو" نام دادند.

۲۰۱۳ به سوی غلبه دنیا

آلبوم جدید گروه آمریکایی اسراییلی Balkan Beat Box به نام Give امسال به بازار ارائه شد و مورد استقبال بسیاری از منتقدین قرار گرفت.

بدون شک می‌توان گفت که هیچ گروهی بدین شکل منسجم نمی‌تواند موسیقی قومی را با جریان‌های موسیقی پاپ بیامیزد. راگا، راک، الکترونیکا، داب با موسیقی عربی، مدیترانه‌ای، کولی و اسپانیایی طوری گره می‌خورند که انگار از ابتدا یکی بودند.

در ده سال گذشته این گروه بدون توجه به بازار موسیقی راه خود را ادامه داده است.

این گروه توانسته است جایی در حاشیه در میان علاقه‌مندان به موسیقی جهانی و غیرتجاری باز کند. آیا در سال جدید این آلبوم با تم‌های سیاسی اجتماعی خود خواهد توانست جایگاه گروه را جهانی کند؟

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.