فرش قرمز؛ بازگشت اره‌برقی به پرده سینما

به روز شده:  15:06 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

پوستر فیلم سه‌بعدی اره‌برقی تگزاس

در هفته اول ژانویه تنها دو فیلم برای اولین‌بار در سینماهای جهان روی پرده رفتند، بنابراین این هفته از این نظر هفته شلوغی نبود.

نخستین هفته کاری پس از تعطیلات سال نوی میلادی برای بسیاری از افراد، مترادف با روز حسابرسی پول‌هایی است که از کارت‌های اعتباری خود برای کریسمس پرداخته‌اند. خالی شدن حساب‌های بانکی معمولا افسردگی فصلی را به همراه می‌آورد و شاید بتوان پخش فیلم‌های کمدی و کمی آرام را بهترین درمان برای چنین مشکلاتی دانست.

به هر روی، ظاهرا نظر پخش‌کنندگان جهانی متفاوت بوده و فیلم‌هایی ترسناک-اکشن را برای آغاز اکران در هفته اول ژانویه برای سینماروها انتخاب کرده‌اند.

اره‌برقی تگزاس (TEXAS CHAINSAW 3D)

اره، ارث و میراث، خانه قدیمی و ... مشخصه تعدادی از فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما هستند.

کلیک اره‌برقی تگزاس هم مانند نسخه‌های متعدد پیشینش از چنین اجزایی ساخته شده، به اضافه اینکه مشخصه سه‌بعدی بودن را هم به این عناصر ترسناک افزوده است.

این فیلم، داستان زن جوانی است که برای گرفتن ارثیه‌اش به تگزاس می‌رود و آن‌جا می‌فهمد که مواجه شدن با قاتل اره‌برقی، بخشی از مسیر دستیابی به این ارثیه است.

سازندگان این فیلم معتقدند که ساخت فیلم "کشتار با اره‌برقی" به کارگردانی تاب هوپر در سال ۱۹۷۴ میلادی چهره فیلم‌های ترسناک دنیا را تغییر داد.

موفقیت کشتار با اره‌برقی در دهه هفتاد باعث شد تا چند فیلم دیگر در ادامه آن ساخته شود و این فیلم تبدیل یه یکی از مشهورترین فیلم‌های سریالی در ژانر وحشت شد.

وسوسه تکرار موفقیت فیلم اول، بازسازی این فیلم را در سال ۲۰۰۳ میلادی و در ادامه، ساخت فیلم دیگری را به دنبال داشت که ماجرای کودکی "صورت‌چرمی" قاتل فیلم را بیان می‌کرد.

حالا "اره‌برقی در تگزاس" آغاز فصل تازه‌ای از این فیلم‌هاست که امید دارد بتواند موفقیت سال‌های پیش "کشتار با اره‌برقی در تگزاس" را دوباره تکرار کند. اتفاقی که ظاهرا سازندگان آن بر پایه سه‌بعدی بودنش به آن امید بسته‌اند.

این اولین تجربه ژانر وحشت جان لوزنهاپ کارگردان این فیلم است.

او پیش از این فیلم‌های محبس (Lockdown)، گروگان‌گیران (Takers) و تیک‌تیک‌تیک (Tick, Tick, Tick) را کارگردانی کرده بود که هیچ‌کدام ترسناک نبودند.

گروه دو نفره آدام مارکوس و دبرا سالیوان، نویسندگی "اره‌برقی در تگزاس" را به عهده داشته‌اند و الکساندرا داداریو، تانیا ریموند و اسکات ایست‌وود در آن بازی می‌کنند.

اره‌برقی در تگزاس

یک حقیقت تلخ (A Dark Truth)

دیمین لی، نویسنده و کارگردان کانادایی فیلم، پیش از این روی پروژه‌ای با موضوع مشکلات جهانی آب و نگرانی جهانی در این زمینه پژوهش می‌کرد.

او در آمریکای جنوبی با واقعیتی به نام جنگ آب برخورد کرد. شرکت‌های چندملیتی آب را از کشورهای منطقه می‌خرند و دولتمردان از این راه میلیون‌ها دلار را به جیب می‌ریزند بدون آن که مردم محلی سهمی از منابع طبیعی خود داشته باشند. حتی اقدام کشاورزان برای جمع‌آوری باران غیرقانونی شمرده شده و به وسیله گروه‌های نظامی از آن جلوگیری می‌شود.

این موضوع دستمایه ساخت فیلم کلیک یک حقیقت تلخ می‌شود.

اندی گارسیا بازیگر فیلم حقیقت تلخ

جک بقوسیان (اندی گارسیا) مأمور سابق سازمان سیا، مجری یک برنامه رادیویی است که به وسیله مورگان سوینتن (دبرا کارا اونگر) استخدام می‌شود تا جریان یک کشتار در روستایی در آمریکای جنوبی را افشا کند که توسط شرکت اونگر اتفاق افتاده و بر روی آن سرپوش گذاشته‌اند.

جک پس از رسیدن به این روستا در کشور اکوادور، در وضعیتی بغرنج و آشفته گرفتار می‌شود. گروه ارتشی فاسد در حال سرکوب دسته‌ای از معترضان هستند که دو کنشگر آنها را رهبری می‌کنند.

در این فیلم پرفراز و نشیب به جز اندی گارسیا و دبرا کارا اونگر، فارست ویتاکر، اوا لانگوریا و کیم کوتز هم بازی می‌کنند.

دیمین لی با شانزده فیلم در کارنامه خود، کارگردان باتجربه‌ای محسوب می‌شود، اما فیلم‌های گذشته او با فروش چشمگیری روبه‌رو نبوده‌اند، هر چند به نظر می‌رسد حضور بازیگرانی چون اندی گارسیا در فیلم هفدهم او فروش بهتری را نسبت به تولیدات پیشین این کارگردان رقم بزند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.