کاهش فروش کتاب‌های کاغذی در بریتانیا در ۲۰۱۲

به روز شده:  14:48 گرينويچ - شنبه 05 ژانويه 2013 - 16 دی 1391

یک کارشناس می گوید که آمار مربوط به افت فروش کتاب نشان می دهد که مردم بیشتر کتاب می خرند ولی پول کمتری بابت آن می پردازند.

بر اساس آماری که موسسه نیلسن بوک اسکن منتشر کرده، فروش کتاب های کاغذی در بریتانیا در سال میلادی ۲۰۱۲، نسبت به سال پیش از آن، ۷۴ میلیون پوند کاهش یافت.

کتابخوان‌های بریتانیایی در مجموع یک میلیارد و ۵۱۴ میلیون پوند صرف خرید کتاب های چاپی در سال ۲۰۱۲ کردند، که نسبت به سال ۲۰۱۱، به میزان ۴.۶ درصد کاهش را نشان می دهد.

کارشناسان کتاب، رکود اقتصادی، افزایش تولید و فروش کتابخوان های الکترونیکی، اقبال خوانندگان به خرید نسخه الکترونیکی کتاب ها و کاهش تعداد کتابفروشی ها را از جمله عوامل افت فروش کتاب های کاغذی می دانند.

نرخ کاهش فروش کتابهای کاغذی در سال ۲۰۱۲ کمی کند بوده است که دلیل آن بیش از هر چیز انتشار سه گانه "پنجاه سایه گری"، نوشته ای ال جیمز است که بر اساس آمار، از هر ۲۰ جلد کتابی که در سال گذشته خریداری شده، یکی از آنها از این مجموعه بوده است.

در همین حال، کتاب های الکترونیکی همچنان به روند محبوبیت خود ادامه داده اند، و حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد از مجموع فروش کتاب را به خود اختصاص دادند.

تحلیلگران، افزایش اقبال به کتاب های الکترونیکی را بر میزان فروش کتاب های کاغذی موثر ارزیابی می کنند

این میزان نشان دهنده ۵ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۱ است.

با این حال، ارزش مجموع بازار کتاب، در سال ۲۰۱۲ کاهش یافت که دلیلش تخفیف های زیاد و سنگین روی عناوین دیجیتالی است؛ قیمت کمتر از یک پوند برای بسیاری از کتاب های پرفروش، از نمونه های این گونه تخفیف‌هاست.

فیلیپ استون از شرکت بوک‌سلر می گوید که آمار موسسه نیلسن بوک اسکن نشان می دهد که "مردم در واقع بیشتر کتاب می خرند ولی پول کمتری بابت آن می پردازند."

با این همه، در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ فروش کتاب کاغذی قدرت بیشتری پیدا کرد، چرا که عنوان‌های پرفروش از نویسندگانی از جمله جی کی رولینگ و جیمی الیور برای کریسمس وارد قفسه های کتابفروشی ها شد.

تنها در ماه ژوئیه و دسامبر فروش کتاب های کاغذی در مقایسه با سال ۲۰۱۱ بیشتر شد که بخشی از آن به دلیل موفقیت مجموعه اروتیک "پنجاه سایه گری" و فروش کلی به مناسبت کریسمس بود.

سه گانه "پنجاه سایه گری" درباره رابطه جنسی-عاشقانه یک کارآفرین ثروتمند به نام کریستین گری و یک دانشجوی ادبیات به نام آناستازیا استیل است. از این کتاب مجموعا ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نسخه در بریتانیا به فروش رفت؛ ۴۷ میلیون و ۳۰۰ هزار پوند مجموع این فروش در بریتانیا بود.

رکورد قبلی پرفروش ترین کتاب، مربوط به سال ۲۰۰۷ می شود که در آن، آخرین جلد از مجموعه هری پاتر منتشر شد و این کتاب جی کی رولینگ ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار پوند فروش کرد.

جلد اول سه گانه "پنجاه سایه گری" در حال حاضر پرفروش ترین کتاب در تاریخ بریتانیاست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.