'سخن از هایده' در آپارات

به روز شده:  21:54 گرينويچ - چهارشنبه 09 ژانويه 2013 - 20 دی 1391

'سخن از هایده' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده نماش داده می شود.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده نمایش داده می شود.


آپارات

نمایی از فیلم 'سخن هایده'

درباره فیلم

معمولا خواننده های موسیقی به واسطه حرفه شان بسیار زود شهرت پیدا می کنند و خیلی هاشان هم به همان سرعت از یادها می روند، اما بعضی از صداها ، به هر دلیلی ماندگار می شوند. آیا صدای هایده هم یکی از این صدا هاست؟

فیلم 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده ، فیلمی است درباره هایده ، زندگی و مرگ او که با تکیه بر منابع تصویری آرشیوی و گفت و گو با همکاران و نزدیکان هایده و بنا به علاقه شخصی فیلمساز ساخته شده است.

ویژگی فیلم

این فیلم از معدود فیلمهای ساخته شده درباره یکی از خواننده های مطرح دهه های پنجاه و شصت ایران است. کارگردان سعی کرده تا در حد امکان با بیشتر نزدیکان و دوستان او گفتگو کند و از تمامی منابع موجود تصویری و صوتی او بهره ببرد ولی این تصاویر آرشیوی در قسمتهایی از فیلم از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. فیلم درباره زندگی و مرگ هایده حرفهای جدیدی را مطرح می کند که کمتر در فیلمی شنیده شده است.

این فیلم نسخه کوتاه شده ای از یک فیلم بلند درباره هایده است که برای برنامه آپارات تدوین شده است.

آپارات

پژمان اکبرزاده، کارگردان

درباره کارگردان

پژمان اکبرزاده متولد ۱۳۵۹ در شیراز و پژوهشگر موسیقی ،روزنامه نگار ، نوازنده پیانو و فیلمساز مستند است.وی نویسنده مجموعه ای چهار جلدی درباره موسیقی بوده و قبل از مهاجرت به هلند با نشریات داخل ایران همکاری می کرده است.

وی از سال ۱۳۸۵ مقیم آمستردام است و هم اکنون به عنوان تهیه کننده با رادیو زمانه همکاری می کند.

نگاه کارگردان

مستند 'سخن از هایده' نخستین فیلمی است که درباره این خواننده محبوب ایرانی ساخته شده است. این فیلم در فاصله سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ در هلند، بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده به ضبط رسیده و دربرگیرنده اطلاعات فشرده و چندجانبه درباره فعالیت‌های هایده و همچنین شرایط فرهنگی سیاسی ایران در دوران فعالیت اوست. ویدئوها؛ تصاویر و فایل های صوتی گوناگونی در فیلم گنجاده شده و تقریبا با همه همکاران اصلی او که همچنان در قید حیات هستند مانند فرید زولاند، صادق نجوکی، آندرانیک و انوشیروان روحانی در فیلم گفتگو شده است. این مستند که در اصل یکصد دقیقه است تا کنون در جشنواره های گوناگونی از جمله جشنواره جهانی سینمای تبعید در سوئد و جشنواره نور در آمریکا به نمایش درآمده است. هفته نامه هلندی اِلسِفیر از مستند 'سخن از هایده' به عنوان فیلمی 'که باید دید' نام برده است.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'بودن در سکوت' ساخته مژگان رودبارانی

آپارات

نمایی از فیلم 'بودن در سکوت'

مهین عباس طالقانی، از ۱۶ سالگی به صحنه تئاتر پا گذاشت و هنرپیشه شد. او زمانی که ازدواج کرد، نام خانوادگی همسرش را انتخاب کرد و شد مهین اسکویی. خانم اسکویی از بنیاگذاران تئاتر آناهیتا و از پیشروان تئاتر علمی ایران به شمار می آید. وی در عمر ۸۵ ساله اش، با این که سال هایی از ایران دور بوده و سال هایی هم خانه نشین شده و اجازه کار نیافته ؛ اما تاثیر زیادی بر هنر نمایش در ایران داشته و شاگردانی را پرورش داده که بسیاری از بزرگان هنر بازیگری و نمایش در ایران شناخته می شوند. خیلی ها او را به عنوان یکی از بنیان گذاران تئاتر علمی ایران می شناسند . بسیاری از بازیگرها و کارگردان های بزرگ ایران ، آموخته های خود را مدیون او می دانند.

مژگان رودبارانی ، یکی از شاگردان کلاس های آزاد بازیگری خانم اسکویی ، در فیلم 'بودن در سکوت' بخش هایی از زندگی مهین اسکویی را از نگاه خودش وبرخی از چهره های مطرح هنر نمایش در ایران به تصویر کشیده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

پیام

عالی بود ، واقعا حیف که این قدر دیر به این استاد پرداخته می شود ولی باز هم سپاس گزارم که به استاد مهین اسکویی پرداختید. روحشان شاد باد.

ارمغان

فیلم از پروراندن و معرفی شخصیت اصلی روایت عاجز است. از دید بیننده آماتوری چون من، سکانس ها و صحنه ها کمی مغشوش و گسیخته هستند اما تاکید بر ضرب آهنگ مترونم در کُند ترین زمان،شاید نشانگرِ و نماد دقایق سنگین و قرینِ به سکوت این بانوی بزرگ باشد.

احسان

فیلم قوی نبود اما برای این که جامعه خانم اسکویی را بشناسند بد نبود. متاسفانه این نظام به خیلی ها بد کرده و استعداد های خیلی ها را هم نابود کرده است. واقعا حیف.

بهرنگ

من از شاگردان مصطفی اسکویی در تئاتر آناهیتا بودم. فیلم زیبایی بود.

وفا

متاسفانه فیلم تنها به مروری از ایشان بسنده کرده بود و به نظر من روح بزرگوار و استوار ایشان به تصویر در نیامدنی است. تنها کسانی که ایشان را از نزدیک می شناسند می دانند چه شخصیت برجسته ای در وجود ایشان بود.

مهسا

قشنگ بود، به قول محبوبه بیات در این فیلم : 'هنوز زندگی رو تو صورتش میتونی پیدا کنی.'

پیام

ابهت خانم اسکویی چشمگیر بود: ' در انتهای انزوا ولی لبریز از زندگی.'

امیر

این فیلم با صحبتهای زیبای آقای امامی تکمیل شد. سپاسگزارم.

بهروز

اینجانب از طرفداران پر و پا قرص آپارات هستم لیکن اصلآ"توقع نداشتم که مطالبی خلاف واقع دررابطه باتئاتر علمی و بنیانگذاری آن که توسط مصطفی اسکوئی انجام گرفته در برنامه شما عنوان شود. این گفته ها که خانم اسکویی بنیان گذار تئاتر علمی در ایران است بر مبنای احساس کارگردان فیلم و بدون منبع و ماخذ پخش شد. ضمن احترام به زحمات بسیار زیادخانم اسکویی ,خاطر نشان می گردد که بدور از جاتبداری, مصطفی اسکویی تا آخرین لحظات عمرش به تعلیم شاگرد مکتب تئاتر علمی پرداخت و از جمله شاگردانش فتحی,دولت آّبادی,سلطان پور, پناهی بوده اند.

آذر

پدرم از دوستان و هنرمندان همدوره خانم و آقای اسکویی بود که در تاتر آناهیتا با آنها نمایشنامه اتللو و نمایش های دیگر را بازی کردند. یاد آن روزهابه خیر .گرچه ما کودکی بیش نبودیم . ازخانم رودبارانی ممنونم.

مسعود

متاسفانه فیلم خوبی نبود.با توجه به دسترسی مستقیم فیلمساز به خانم اسکوئی،در حد مختصر هم اطلاعاتی انتقال نمی دهد. نه درمورد آثار نمایشی و نه درمورد ترجمه های ایشان .نمی دانم فیلمساز با تاکید مکرر وبی جهت وخسته کننده روی تصاویر مترونم وصورتک ، چه نتیجه ای مد نظرش بوده . جز طولانی شدن و پر کردن دقایق ساخته اش. به هرحال با توجه به اینکه این فیلم احتمالا تنها مستند ساخته شده از این بانوی فرهیخته تئاتر می باشد، فرصت نابی توسط فیلمساز از دست رفته است.

مریم

مطمئنم این تنها فیلم مستند از خانم اسکوئی نیست. من در سال ۱۳۸۰ از خانم مهین اسکوئی فیلمی مستند شامل مصاحبه و آموزش بازیگری ساختم بنام 'بانو مهین' که تا به حال امکان پخش نیافته است.

مهدیه

به نظرم موسیقی کار خوب انتخاب نشده بود. خیلی استرس زا بود. هم خوانی با کار نداشت.

محسن

دست مریزاد، کار فوق العاده کم نقصی بود.

غلام

به نظر من این فیلم برای هم چنین شخصیتی، رضایت بخش نبود. بسیار آماتور صدابرداری شده بود و گاهی هم خسته کننده بود.

فروغ

از این لحاظ که فیلم راجع به یکی از بزرگترین هنرمندان تئاتر ایران بود، ارزشمند بود ولی می توانست خیلی خیلی بهتر از این باشد.

جواد

او به همراه همسرش، از بزرگان آموزش بازیگری تآتر بودند که در گمنامی محض در این سالها از دنیا رفتند و باز هم ناگفته های بسیاری را به سینه خاک سپردند.

شقایق

صحنه پایانی فیلم بسیار زیبا بود. اگر چه حق مطلب درست بیان نشد اما پایان زیبایی داشت.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

[an error occurred while processing this directive]

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.