تبعیدیان مالیاتی فرانسه

به روز شده:  12:48 گرينويچ - دوشنبه 14 ژانويه 2013 - 25 دی 1391
ژرار دوپاردیو

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گذرنامه جدید ژرار دوپاردیو را شخصا به او تحویل داد

سیاست‌های مالیاتی به ندرت در فرانسه خبرساز می‌شوند اما درگیری میان مشهورترین هنرپیشه این کشور و دولت در هفته‌های اخیر باعث توجهی غیرمعمول به این مساله شده است.

مخالفت ژرار دوپاردیو با طرح جدید مالیات بر درآمد ۷۵ درصدی باعث او شد او اعلام کند که تصمیم به ترک کشور گرفته است. هنگامی که ژان‌مارک آیرو، نخست وزیر حرکت او را "حقیر" خواند، این هنرپیشه گفت که گذرنامه‌ فرانسوی‌اش را پاره خواهد کرد.

جنجال زمانی پیچیده‌تر شد که آقای دوپاردیو درخواست شهروندی روسیه کرد و به "دموکراسی بزرگ" ابراز عشق کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم گذرنامه جدید را شخصا به او تحویل داد.

درگیری شدید بین گروه بزرگی از چهره‌های سرشناس فرانسه و دولت سوسیالیست سبب شده است که مسئله تبعیدیان مالیاتی مطرح و مورد توجه قرار گیرد.

در طول سال‌ها، بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان و رهبران اقتصادی به دلایل گوناگون تصمیم به ترک فرانسه گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد سوئیس- خانه‌ دوم مشاهیری از همه جای جهان- مقصد انتخابی تبعیدیان فرانسه باشد.

جو-ویلفرید توسنگا

توسنگا از جمله بازیکنان تنیس فرانسوی است که به سوییس مهاجرت کرده است

شارل آزناوور خواننده- که در دهه‌ی ۱۹۷۰ درگیر مشکلات مالیاتی با مسئولان دولتی بود، بیش از چهار دهه در سوئیس زندگی کرد.

در سال ۱۹۷۸ آلن دلون هنرپیشه، یک شرکت اجناس لوکس به نام خودش در ژنو راه‌اندازی کرد و در سال ۱۹۹۹ حق شهروندی سوئیس را به دست آورد.

جانی هالیدی خواننده در سال ۲۰۰۶ به منطقه اسکی‌بازی گشتاد نقل مکان کرد. گزارش‌های رسانه‌ای نشان می‌دهند که او در حال حاضر در سوئیس مالیاتی کمتر از آنچه که باید در فرانسه می‌پرداخت، می‌دهد.

سباستین لوب قهرمان اتومبیل‌رانی جهان، در سال ۲۰۰۳ شهروند سوئیس شد. او سه سال پیش دلیل نقل مکانش را چنین توضیح داد: " مالیات‌های فرانسه زیادند و حرفه‌ی ورزشکاری کاری نیست که تا ابد ادامه پیدا کند."

جو-ویلفرید توسنگا، بهترین تنیس‌باز مرد فرانسه، از سال ۲۰۰۸ در سوئیس زندگی می‌کند، اگرچه او مالیات کمتر را دلیل تصمیم‌گیری خود نخوانده است.

آلن دلون

آلن دلون شهروندی سوئیس را دارد

دیگر ستارگان گذشته و حال تنیس فرانسه که مقیم سوئیس شده‌اند عبارتند از گای فورژه، آملی مورسمو، ریچارد گاسکه، ژیل سیمون، فابریس سانتورو، گائل مونفیس، سدریک پی‌یولین، هانری لوکنت و ماریون بارتولی.

بخش فرانسه زبان جنوب بلژیک هم مورد علاقه بعضی‌هاست. آقای دوپاردیو اعلام کرد که ماه گذشته در آنجا یک خانه خریده است.

برنارد آرنو، رئیس گروه شرکت‌های اجناس لوکس ال‌وی‌ام‌اچ و ثروتمندترین مرد فرانسه، در ماه سپتامبر از بلژیک تقاضای حق شهروندی کرد- گرچه او انکار کرد که این کار به خاطر دلایل مالیاتی بوده است و گفت که به پرداخت مالیات‌هایش در فرانسه ادامه خواهد داد.

کریستین کلاویه هنرپیشه، ستاره همبازی دوپاردیو در فیلم‌های آستریکس، سال گذشته به لندن نقل‌مکان کرد. مدیر برنامه‌های‌ او اعلام کرد که این نقل‌مکان موقتی‌ است و ربطی به مسایل مالیاتی ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.