معمای مرگ ناتالی وود، هنرپیشه آمریکایی

به روز شده:  14:18 گرينويچ - سه شنبه 15 ژانويه 2013 - 26 دی 1391

ناتالی وود کمی پیش از مرگ در سال ۱۹۸۱. او قبل از ۲۵ سالگی سه بار نامزد دریافت اسکار شده بود

ساعت یک و نیم صبح یکشنبه ۲۹ نوامبر ۱۹۸۱. مردی با بی سیم به گارد ساحلی اطلاع می‌دهد که همسر ۴۳ ساله‌اش گم شده است. آنها در قایقی تفریحی در نزدیکی جزیره کاتالینا در ساحل لس‌آنجلس مستقر هستند.

پلیس در قایق بیست متری با چهره هایی آشنا روبرو می‌شود، رابرت واگنر و کریستوفر واکن، هنرپیشه‌های سینما و تلویزیون که مالک قایق هم هستند. ناخدای قایق هم در عرشه است. گمشده، چهره سرشناس دیگری است، ناتالی وود.

جستجو ساعت هشت صبح به نتیجه می‌رسد. جنازه، یک و نیم کیلومتر آن طرفتر پیدا می‌شود: با لباس خواب بلند، جوراب و ژاکت در حالیکه به رو در آب‌های یخ‌زده افتاده. یک قایق نجات کوچک هم در نزدیکی جسد پیدا می‌شود.

خبر در دنیا منفجر می‌شود، هالیوود شوکه شده و حدس و گمان‌ها آغاز می‌شود.

زندگی ناتالی وود و شوهرش واگنر و حوادث شب قبل از حادثه زیر ذره بین قرار می‌گیرند. زوجی که در سال ۱۹۵۷ ازدواج کردند. در آن زمان ناتالی ۱۹ ساله بود و رابرت ۲۸ ساله. آنها یکی از زوجهای طلایی آن سال‌ها بودند.

ناتالی و رابرت در سال ۱۹۶۲ جدا شدند و ده سال بعد دوباره ازدواج کردند.

پلیس تحقیقات خود را شروع می‌کند. مدیر شب رستوران‌های ساحل به پلیس گفت که ناتالی و شوهرش به همراه واکن و ناخدای قایق، شب قبل شام را در یکی از رستوران‌ها صرف کرده و شامپاین نوشیده بودند.

رابرت واگنر، همسر ناتالی وود

به گفته او تمام اعضای گروه کاملا از حال عادی خارج و "مسموم" بودند، بطوریکه او به ماموران ساحلی اطلاع داده که حواس‌شان به آنها باشد. آنها ساعت ده و نیم شب رستوران را ترک و به قایق خودشان برگشته بودند.

واگنر به پلیس گفت که همسرش را بعد از ساعت ده و چهل و پنج دقیقه شب ندیده و او و واکن بعد از برگشتن به قایق، به میگساری مشغول بوده‌اند و فکر کرده بودند ناتالی به ساحل برگشته است.

پزشک قانونی در خون ناتالی وود آثار الکل، یک داروی ضد تهوع و یک مسکن پیدا می‌کند، داروهایی که اثر الکل را افزایش می‌دهند.

گزارش به کبودی‌ها و خرا‌ش‌هایی بر دست و پا و گردن متوفی اشاره می‌کند اما نتیجه می‌گیرد: "در این لحظه شک به جنایت مطرح نیست". علت مرگ خفگی و تصادفی اعلام می‌شود.

تئوری‌های مختلفی شکل می گیرد. رابرت واگنر به پلیس گفت همسرش اهل خودکشی نبوده. پلیس هم خودکشی را منتفی می‌داند. در نهایت سناریوی مرگ این گونه نوشته می‌شود که ناتالی وود سعی داشته از برخورد قایق نجات به قایق اصلی که تولید سر وصدا می‌کرده جلوگیری کند. او از عرشه به آب می‌افتد و خراش‌های روی دست و پایش، ناشی از تلاش او برای برگشتن به قایق بوده است، بخصوص اینکه آثاری از خراشیدگی با ناخن در قایق نجات دیده می‌شود. با این که تئوری‌های مختلفی مطرح می‌شود، سایه مرگ مرموز ناتالی وود بر سر هالیوود باقی می‌ماند.

بعد از این حادثه، به موقعیت حرفه‌ای واگنر لطمه‌ای نخورد و او با موفقیت در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی دیگری بازی کرد.

واگنر در کتابی به نام" تکه های قلبم" اعتراف می‌کند که پیش از ناپدید شدن همسرش با او جر و بحث کرده کرده اما پلیس او را مظنون نمی‌داند.

درباره راز مرگ ناتالی وود کتاب‌ها و گزارش‌های متعددی منتشر شده و در سال ۲۰۰۴ میلادی فیلمی تلویزیونی به نام "رازناتالی وود" ساخته شد.

ناتالی وود که بود

ناتالی وود در لباس ایو سن لوران. او در ۵۶ فیلم و سریال بازی کرد

ناتالیا نیکلائونا زاخارنکو فرزند یک مهاجر روس بود که از چهار سالگی در فیلم بازی کرد، فیلم‌هایی چون"سرزمین شاد"، "معجزه در خیابان سی و چهارم"،"روح خانم میور" و او با این فیلم‌ها به شهرت رسید.

او سه بار نامزد اسکار شد، بهترین هنرپیشه نقش دوم زن برای "شورش بی دلیل" و بهترین هنرپیشه زن برای "شکوه علفزار" و "عشق با یک غریبه تمام عیار".

از دیگر فیلمهای معروف او می‌توان به "داستان وست ساید" و " گربه روی شیروانی داغ"(فیلم تلویزیونی) اشاره کرد. ناتالی وود در سریال‌های تلویزیونی هم بازی کرد و برای بازی در سریال" از اینجا تا ابدیت" جایزه گلدن گلوب را دو سال قبل از مرگش دریافت کرد.

تحقیقات از سر گرفته می‌شود

دو سال پیش دنیس داورن ناخدای قایق به رسانه‌های آمریکا می گوید که در آن زمان به پلیس دروغ گفته و دعوای واگنر و ناتالی در شب حادثه به مرگ هنرپیشه معروف منتهی شده است.

به دنبال این اظهارات، پلیس دوباره تحقیق را از سر می گیرد.

او گفت: "به عقیده من رابرت واگنر تا لحظه در آب افتادن ناتالی با او در عرشه بود". بعد صدای جر و بحث و کلنجار آنها از عقب قایق شنیده شد و بعد همه جا ساکت شد.

داورن می‌گوید واگنر چند ساعت پس از ناپدید شدن ناتالی موضوع را به پلیس اطلاع داد.

رابرت واگنر حین ایفای نقش در سریال بازداشتگاه کلدیتز

این سخنان، با اظهارات ناخدای قایق نجاتی که جنازه ناتالی را پیدا کرد تطبیق می‌کند: "من تردیدی ندارم که واگنر در اطلاع دادن به ما تعلل کرد". او معتقد است گارد ساحلی ساعت پنج صبح از گم شدن ناتالی مطلع شد که البته این با روایت رسمی کنونی تطبیق نمی‌کند.

اما صحبت‌های ناخدای قایق نجات گاهی با حرفهای داورن در تضاد قرار می‌گیرد. اسمیت معتقد است که در جنازه کبودی دیده نمی‌شده و می‌گوید شاید سرمای آب کبودی‌ها را به تاخیر انداخته بوده است. اما داورن می‌گوید کبودی‌ها را دیده. اسمیت معتقد است داورن نمی‌تواند کبودی‌ها را دیده باشد چون او از روی احترام روی جنازه را پوشانده بود.

پزشکی قانونی دوباره موضوع را بررسی می‌کند، کالبدشکافی تازه‌ای صورت نمی‌گیرد و فقط گزارش قبلی با گزارشی تازه تکمیل می‌شود.

گزارش جدید دیروز (چهاردهم ژانویه) منتشر شد. این بار به کبودی‌ها و خرا‌شها در دستها، بدن و گردن ناتالی وود توجه بیشتری شده و گفته شده در آن زمان به این شواهد اهمیت کافی داده نشده است.

کریستوفر والکن که در چند فیلم با ناتالی وود همبازی بود در شب حادثه در کشتی بود. او در سال ۱۹۷۸ برای بازی در فیلم شکارچی گوزن اسکار بهترین هنرپیشه نقش دوم را دریافت کرد

علت مرگ از "غرق شدن تصادفی" به "خفگی بعلاوه عوامل نامعلوم دیگر" تغییر کرده است ، زمان مرگ حدود نیمه شب. اما به علت کم بودن مدارک جدید، در گزارش آمده که "مکانیسم مرگ نامعلوم باقی می‌ماند".

در گزارش جدید، پزشک قانونی نوشته "محل و تعدد کبودی‌ها، نبود آثار ضربه به سر و نبود کبودی در صورت نشان می‌دهد این کبودی‌ها پیش از افتادن او در آب ایجاد شده است".

ناتالی در زمان مرگ جواهراتش را به دست و گردن داشته، جلیقه نجات نداشته، تحت تاثیر الکل و دارو بوده و از قایق نجات استفاده نکرده. اینها پزشک قانونی را به این نتیجه می‌رساند که "نمی تواند ورود غیرارادی و بدون قصد قبلی به آب را منتفی بداند".

این که پزشکی قانونی گزارش قبلی خود را تغییر دهد امر رایجی نیست، اما با این گزارش، رمز و رازی که در باره مرگ ناتالی وود وجود داشته ابعاد تازه‌ای به خود گرفته. هالیوود بی‌صبرانه منتظر رمزگشایی از یکی از اسرارآمیزترین ماجراهایش است.

آیا آنطور که به نظر می‌رسد او بیهوش به آب انداخته شده؟ در این صورت با وجود اینکه شوهرش، کریستف واکن و ناخدا در کشتی بوده‌اند چطور کسی چیزی ندیده؟

مرگ مرموز ناتالی وود تا بحال هر چه هالیوود برای ایجاد تعلیق و هیجان به کار می‌گیرد، یکجا دارد. پس از سالها سناریو اوج تازه‌ای پیدا کرده اما سکانس نهایی هنوز نوشته نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.