'سقوط یک شاه' در آپارات

به روز شده:  22:00 گرينويچ - چهارشنبه 16 ژانويه 2013 - 27 دی 1391

'سقوط یک شاه' در آپارات

این هفته در آپارات قسمت اول فیلم 'سقوط یک شاه' ساخته مازیار بهاری به نمایش در می آید.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

این هفته در آپارات فیلم 'سقوط یک شاه' ساخته مازیار بهاری به نمایش در می آید.

درباره فیلم

آپارات

نمایی از فیلم 'سقوط یک شاه'

در این فیلم، فیلمساز در گفتگو با صاحب نظران و با نگاهی به تصاویر آرشیوی و تاریخی ماجرای انقلاب ایران ، بانگاهی متفاوت از آن چه تاکنون از تریبون های رسمی اعلام شده ، به بازخوانی تاریخ انقلاب ایران پرداخته است. فیلم شامل تصاویری آرشیوی کمتر دیده شده و مجموعه گفت و گوها با شخصیت هایی است که قبل یا بعد از انقلاب به نوعی با انقلاب ایران مرتبط بوده اند.

ویژگی فیلم

این فیلم دو قسمتی تلاش دارد با نگاهی بی طرف به همه طرف های درگیر در انقلاب ایران ، تصویری واقع گرایانه از همه عوامل سقوط حکومت شاهنشاهی را به دست بدهد.

درباره کارگردان

آپارات

مازیار بهاری، کارگردان

مازیار بهاری خبرنگار و فیلمساز مستند، متولد ۱۳۴۶ در تهران و دانش آموخته رشته ارتباطات از دانشگاه کنکوردیای مونترال است. وی از سال ۱۹۸۸ به کانادا مهاجرت کرد و از سال ۱۹۹۸ به عنوان گزارشگر مجله نیوزویک در کنار ساخت فیلمهای مستقل، به کار گزارش از ایران پرداخت. وی در این سالها برای شبکه های مختلف تلویزیونی همچون بی بی سی فیلم ساخت. در دوران انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در ایران، آقای بهاری در تهران به عنوان خبرنگار حضور داشت . او در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات، دستگیر و متهم به جاسوسی و نقش داشتن در این حوادث شد، اما پس از محاکمه به قید وثیقه آزاد شد. با این همه پیشینه اصلی آقای بهاری فیلم سازی است. فیلمهای او در جشنواره های مختلفی در سراسر جهان به نمایش درآمده اند و برنده جوایز مختلفی شده اند. از او به غیر از این فیلم فیلمهای " نقاشی کن"، 'و عنکبوت آمد' ، فیلمهای 'فوتبال به سبک ایرانی' و 'مصدق، نفت و کودتا' در آپارات به نمایش در آمده اند. بعضی فیلمهای دیگر او عبارتند از: 'از کورش تا احمدی نژاد'، 'شرم و تابوت'، 'سلام از شهرک صدر'، 'فرقه ا ی که می خواست یک ارتش باشد' ، 'سقوط یک شاه' و فیلم 'یک ادیسه ایرانی' . آخرین فیلم وی 'اعترافات اجباری' نام دارد که امسال در جشنواره بین المللی مستند آمستردام ایدفا و نیز تلویزیون فارسی بی بی سی به نمایش در آمد.

خلاصه فیلم هفته گذشته 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده

آپارات

نمایی از فیلم 'سخن هایده'

فیلم 'سخن از هایده' ساخته پژمان اکبرزاده ، فیلمی است درباره هایده ، زندگی و مرگ او که با تکیه بر منابع تصویری آرشیوی و گفت و گو با همکاران و نزدیکان هایده و بنا به علاقه شخصی فیلمساز ساخته شده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

محسن

مستند قابل قبولی بود. چون یک جانبه نگاه نکرده بود، برای مثال : ضمن نشان دادن هنر صدای او، مسایلی که منجر به فوت او شده بود را نیز بیان کرد و مخصوصاً دروغ گویی علنی مهستی، خواهرش را که به جان بچه اش قسم می خورد ، این جا کارگردان قضاوت را به عهده بیننده می گذاشت تا خودش قضاوت کند که ماجرا چه بوده. همچنین تضادهای داخلی هایده را ، خیلی خوب نشان می داد که چطور او، ضمن پرستش شاه، به امام رضا هم عشق می ورزیده است.

فقط یک سئوال برای من ایجاد شد که چرا خانم فرح دیبا، با وجود این همه مهر و محبت نسبت به صدای هایده، گفتند: برای مشکلات او، کاری از دست من بر نمی آمد؟ و برایم عجیب بود که خانم هایده هم ، همچون آقای خامنه ای، اعتراضات مردم را خیلی راحت ، فتنه خواند. به هر حال فیلم نشان داد که هایده ، صدای فوق العاده و خدادداده ای داشته ولی متاسفانه ، در بقیه مسایل و تحلیل شرایط پیرامون خیلی سطحی بوده و نباید جایگاه افراد ، در مسایل نادیده گرفته شود و وقتی کسی معروف می شود به خاطر صدایش، انتظار داشته باشیم که در بقیه موارد هم می تواند سرآمد و الگو باشد.


فرید

عالی بود. اولین بار بود که آپارات را تا آخرش دیدم . البته خیلی کامل نبود و خیلی وارد جزئیات و ناگفته ها نشده بود ولی با این حال فیلم خوبی بود درباره یکی از نوادر موسیقی ایران مرحوم هایده.

احمد

فیلم خیلی خوش ساختی نبود و ارتباط قسمت های مختلف فیلم باهم زیاد رعایت نشده بود. هرچند تنها یک دلیل برای دیدن و لذت بردن از آن کافی بود تا آن را ببینم و آن هم 'سخن از هایده' بود.

از زمان اتمام این مستند توسط شبکه ایرانیان هلند دوست داشتم این فیلم را ببینم که به لطف بی بی سی میسر شد. فیلم زیاد خوش ساخت نبود و نشان می داد که از اولین کارهای سازنده گمنامش هست. از مرحوم هایده سه فرزند به یادگار مانده که می توانستند گنجینه تمام نشدنی از خاطرات مادرشان باشند.

آرش

فیلم خوبی بود. بابت پخش آن سپاسگزارم. خیلی از خاطرات خانواده با این برنامه زیبا دوباره زنده شد.

علی

فیلم به علت سوژه جذابش خیلی جالب است اما به نظر می رسد، کارهای تحقیقاتیش خیلی کامل وجامع نیست.

مهرنوش

خیلی به دل نشست. ولی نمی دانم می شود اعتبار دل نشینی فیلم را به کار مستندساز داد یا نه. صدای هایده این قدر بی همتاست که فقط کافی است آهنگ هایش را به ترتیب تاریخ کنار هم بچینی، دیگر هیچ ترفند فیلمبرداری و داستانویسی و سناریو و این حرفها را لازم ندارد. اثباتش هم آن بخش آخر مصاحبه گونه با مهستی درباره مرگ هایده است که چقدر سرد و بی روح از کار درآمده است. به نظرم فقط و فقط صدای بی نظیر و البته اشعار پر مفهوم ترانه سراها و آهنگ سازان کم نظیر قدیمی مان در جذابیت این مستند نقش داشت و لاغیر.

امیر

فیلم خوبی بود. با توجه به این که فیلم ساز مجبور بوده بیشتر از آرشیو استفاده کند و این خودش موجب محدودیت هایی در تهیه یک فیلم خوب می شود.

شادن

این که فیلم در مورد هایده بود دلنشین بود ولی فیلم کاملی نبود و خیلی سطحی به موضوع پرداخته بود. به عنوان یک فیلم مستند که از آپارات پخش می شود خیلی خوب نبود. ولی باز هم سپاس که یادی از هایده ی عزیز شد. روحش قرین رحمت.

امید

کاش هایده وارد سیاست و حمایت از حکومت نمی شد. کاش مردمی می ماند و از مبارزات بر حق مردم، به اسم فتنه نام نمی برد. بهترین قسمتش کنار هم نشان دادن تناقضات فرح دیبا و مهستی خواهر بر سر چرایی مرگ هایده بود.

حسین

حدود ۴ سال پیش یعنی اوایل سال ۲۰۰۹، «پژمان اکبرزاده» در مصاحبه با دویچه‌وله درباره‌ی انگیزه ساخت چنین فیلمی گفته بود: 'علی‌رغم این‌که با پیانو موسیقی کلاسیک کار می‌کردم، صدای هایده روی حس موسیقی و موزیکالیته ‌ام اثر گذاشت.'

شاید اگر «آپارات» نسخه کوتاه نشده و ۱۰۰ دقیقه‌ای فیلم را پخش می‌کرد، نقد مفصلی با این تیتر برای آن می‌نوشتم: وقتی یک پیانو نواز کلاسیک دلش برای موسیقی پاپ می‌تپد.

غلام

خانوادگی لذت بردیم. مادرم فقط گریه می کرد. یاد شبهایی افتاد که رادیو زیر گوشش بود و با صدای هایده می خوابید.

کهکشان

دست مریزاد ، این فیلم تمام اعضای خانواده ی ما ، که از رده سنی ۲۰ تا ۶۵ ساله بودند را میخکوب ومجذوب خود کرد .ای کاش بی بی سی فارسی روی بیوگرافی بزرگان زنده ی هنر ایران نیز سرمایه گذاری کند.

شهریار

به طور کلی ابتدا و انتهای فیلمها تاثیرگذارترین بخشها هستند، صحبتهای آقای بی بیان هم در ابتدا و هم در انتهای فلیم به شدت منفی بود و این طور حس می شد که قصد تخریب هایده را دارند. در طول ۱ ساعت برنامه هایده را به عرش رساندند و در آخر از عرش به فرش کوباندند ولی هایده با این صحبتهای آقای بی بیان تخریب نمی شود.

جمیله

فوق العاده بود. دست کارگردان درد نکند و روح هایده شاد و یادش گرامی باد. من که هنوز هم باور ندارم که هایده دیگر نیست.

زهرا

بسیار بسیار عالی بود. فقط جای پخش ویدئوی آخرین شب هایده که شب بیاد ماندنی بود، خالی بود وجمله معروفش که گفت: 'ترشی مکن بر روی مهمان خدا داند که فردا شو کجایوم'. روحش شاد که ام کلثوم ایران بود.

آذر

فوق العاده بود. ترانه های هایده بخشی از وجود و خاطرات گرانبهای ماست. هنوز هم یکی از بهترین دقایقم زمانی است که ترانه های او را گوش می دهم. افسوس که نیست.

علی

مستند خوبی بود اما آیا صحبت های آقای فرید بی بیان درباره علت مرگ هایده که بدون مدرک عنوان شد، جای پخش داشت؟

کبوتر آزاد

این فیلم مستندی بی نظیر و تاثرآور از ملال های یک اسطوره هنری و فخرآور برای فارسی زبانان بود. روح همه رفتگان شاد و آمرزیده باد.

نادر

یه ربع ساعت است که دارم گریه می کنم. این بانو تا ابد برایمان زنده است, فارغ از این که چطوری از پیش ما رفت. همیشه در قلب ماست.

بابک

فیلم خوبی بود. فقط لزومی به پخش مصاحبه آخر مهستی درباره مرگ هایده نبود.

بهرام

عشق ما به هایده یک عشق ریشه دار و ماندگار است. صدای او بسیار زیبا و رساست. او در هنر آواز دارای استعداد و توانائیهای فوق العاده و استثنائی بود. همین امر موجب شد تا از خود آثار ارزشمندی را به یادگار گذارد. او رفت ولیکن صدای آسمانی اش همیشه در پهنه این گیتی طنین انداز خواهد ماند. او عشق به هنرش داشت و همین مهم او را جاودانه ساخت. آوایش هرگز خاموش نخواهد شد و از یادها نخواهد رفت.

سیما

فیلم را دیدم. هایده در زمان جوانی چه قدر خوشگل بوده. می گویند صدای خواننده زن حرام است. گاهی وقتها به این فکر می کنم آنهایی که عمری حتی در زمان غمگینی مردم را شاد کردند، و ما را آرام کردند، در آن دنیا اجری ندارند؟

سارا

خیلی خوب بود اما متاسفانه از بعضی لحاظ جانبدارانه بود. به لحاظ سیاسی سازنده فیلم می توانست خیلی بی طرفانه تر عمل کند و صرفاً به طرفداری مرحوم هایده از نظام شاهنشاهی و حضور در دربار اشاره کند، نه این که فیلم را بهانه ای برای تبلیغ رژیم سابق قرار دهد. دوم این که بهتر بود، سازنده فیلم درباره سبک های سنتی، کاباره ای، و پاپ کار مرحوم هایده قضاوت ارزشی نمی کرد و داوری درباره سطح بالا یا پایین بودن کارها را بر عهده بیننده می گذاشت.

اسماعیل

می خواستم از برنامه خوب تان تشکر کنم، و یک انتقاد کوچک ازشما بکنم، به نظر من نباید به این موضوع که علت مرگ هایده مصرف بیش از حد مواد مخدر بوده، اشاره می شد، حتی اگر این موضوع واقعیت هم داشته باشد، نباید عنوان می شد، چون همه مردم هایده را از ته قلبشان دوست دارند ، ولی در آخر این فیلم وجهه هایده در افکار مردم خراب شد.

فراز

فیلم 'سخن از هایده' را دیدم. چرا آقای بیبیان این حرفها را زمانی که ایشان زنده بود بازگو نکردند. حالا که خانم هایده زنده نیست تا از خودش دفاع کند لااقل به یکی از اعضای خانواده اش فرصتی بدهید تا در این مورد توضیح بدهند.

مجتبی

مستند زندگی سرکار خانم هایده خوب بود اما کامل نبود مثلاً: مشخص نشده بود که بچه هایش ،آقایان کیوان، کامران و سرکار خانم نوشین، الآن کجا هستند و مشغول چه کاری هستند؟ یا همسر ایشان سرهنگ نوری در قید حیات هستند یا نه؟

منیژه از دانمارک

فیلم سخن از هایده بسیار شیوا وبا صحنه های مرتبط و هماهنگ ساخته شده بود. و در واقع سفری کوتاه به به لحظه های خاطره انگیز و مروری به آهنگ های جاودانه ای بود که برای ما ایرانیان یادآور اشکها و لبخندهاست.

بهزاد

از پخش فیلم سپاسگزارم. بسیار کامل و تقریبا" به همه زوایای زندگی مرحوم هایده پرداخته شده بود. فراز و فرودها کامل بود و نکته مهم آن که باید بیشتر درباره اش صحبت شود و جدی تر گرفته شود، صحبت پایانی آقای بی بی یان در خصوص علت مرگ مرحوم هایده بود و این مسئله را باید دیگر هنرمندان به آن توجه کنند، چون یک هنرمند مردمی تنها برای خودش زندگی نمی کند، بلکه مردم هم با او وخاطراتشان زندگی می کنند.

نیورس

خیلی جالب بود و واقعا تاثیر گذار بود. ولی لزومی نداشت در مورد علت مرگ این قدر باز صحبت شود. چه واقعیت داشت و چه نداشت. جز یک خاطره بد هیج چیز اضافه نکرد.

شیما

خیلی عالی بود. زیرکانه به موضوعات جالبی راجع به روند موسیقی پاپ و استحاله سنتی به پاپ اشاره شده بود. کاش زمانش بیشتر بود.

کبری

فیلم خوبی بود. امیدوارم این روند هم چنان ادامه داشته باشد و ما بیشتر شاهد مستندهایی از این دست باشیم که به زوایای دیده نشده یا کمتر دیده شده ی زندگی شخصیتهای مطرح و تأثیر گذار می پردازند.

ثمین

معمولا شما رعایت می کردید ،حتما از یاد برده بودید. ای کاش این فیلم را می گذاشتید برای هفته بعد. امروز روز رحلت پیامبر اسلام بود.

بهناز

برنامه خوبتان با صدای بی نظیر و نفیس هایده ما را به عرش برد. واقعا عالی بود. نظرم این است که تمام مدت پخش آپارات هایده، مخاطب شما را به اوج لذت تماشا و شنیدن ترانه های فاخرش رساند. دست سازنده فیلم درد نکند.

ایرانی

با دیدن این فیلم، من کلی گریه کردم، برای خاطرات و آرزوهایم.

الهام

از برنامه آپارات برای پخش نسخه ۵۰ دقیقه ای این مستند تشکر می کنم ولی این که از این برنامه پخش شد، معرف درستی برای این مستند نیست. ساختار نسخه اصلی فیلم که ۱۰۰ دقیقه است در آپارات کاملا دگرگون شده و همچنین بخش هایی بسیار مهم از فیلم مانند چگونگی آشنایی مستندساز با صدای هایده در سال ۱۹۹۰ به عنوان یک کودک در ایران و همچنین فضای جامعه ایرانیان در لس آنجلس و بایکوت موقت هایده توسط گروهی از کلیمیان در این شهر و مواردی دیگر در این نسخه کوتاه شده نیامده است. من فکر نمی کنم بر اساس این نسخه بتوان درباره فیلم قضاوت دقیقی کرد.

توضیح آپارات: نسخه کوتاه شده این فیلم توسط سازندگان فیلم تدوین شده است.


آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: کلیک aparat@bbc.co.uk

زمان پخش برنامه آپارات

به وقت تهران به وقت کابل به وقت دوشنبه به وقت گرینویچ
پنجشنبه

۲۱:۰۰

۲۱:۰۰

۲۱:۳۰

۱۷:۳۰

تکرار جمعه

۱۱:۰۰

۱۱:۰۰

۱۱:۳۰

۰۷:۳۰

تکرار جمعه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار شنبه

۱۳:۰۰

۱۳:۰۰

۱۳:۳۰

۰۸:۳۰

تکرارچهارشنبه

۲۴:۰۰

۲۴:۰۰

۰۰:۳۰روز بعد

۱۹:۳۰

تکرار پنج شنبه

۱۶:۰۰

۱۶:۰۰

۱۶:۳۰

۱۱:۴۰

*ممکن است هنگام پخش خبر فوری، محتویات این صفحه و این برنامه بدون اعلام قبلی تغییر کند.

[an error occurred while processing this directive]

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.