فیلم هفته؛ زندگی پی

به روز شده:  17:09 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391

کمی از داستان

مردی هندی به نام "پی" که مقیم کاناداست، داستان عجیبی دارد که یک داستان‌نویس قصد نوشتن و انتشار آن را دارد.

پی که در باغ‌وحشی در هند به دنیا آمده و بزرگ شده است، از کودکی و نوجوانی‌اش می‌گوید و از سفر پرماجرایی روایت می‌کند که از هند به قصد کانادا آغاز شد؛ روایتی که باور آن حتی برای داستان‌نویس هم دشوار است: داستان سفر دریایی ۲۲۷ روزه او در شانزده سالگی با ببر بنگالی در اقیانوس آرام.

چرا باید زندگی پی را دید؟

اگر اهل سینمای سه‌بعدی هستید و به نظرتان خوش آب و رنگ‌ترین این نوع فیلم‌ها همچنان آواتار است٬ "زندگی پی" را ببینید، چون آنگ‌لی رنگ‌ها و تصاویر خوشرنگ‌تری ثبت کرده که متعلق به سیاره خودتان است.

اما

رمان محبوب و پرفروش یان مارتل که در سال ۲۰۰۱ میلادی منتشر شد٬ سال‌هاست که قرار است به فیلم تبدیل شود٬ اما این فانتزی دریایی اگر همان سال‌ها فیلم می‌شد٬ شاید شکست سنگینی می‌خورد٬ چون شاید اگر بعد سوم را از این فیلم بگیرید٬ تبدیل به موزیکالی بدون صدا شود.

زندگی پی در یک نگاه

 • کارگردان: آنگ لی
 • بر اساس رمان یان مارتل
 • بازیگران: عرفان خان، تابو، عادل حسین و ژرار دوپاردیو
 • آغاز اکران: نوامبر ۲۰۱۲ میلادی
 • هزینه ساخت: حدود ۱۲۰ میلیون دلار (منبع: IMDB)

افتخارات

فعلا امسال کمتر مراسم سینمایی بوده است که جایزه بهترین فیلمبرداری را به فیلم دیگری داده باشد. این فیلم قطعا در جلوه‌های ویژه هم بخت اصلی است.

زندگی پی به جز اینکه بخت اصلی اسکار بهترین فیلمبرداری است٬ در ۱۰ بخش دیگر از جمله بهترین فیلم هم نامزد شده است٬ هرچند رقبای گردن‌کلفتی مثل "بینوایان"٬ "لینکلن" و "جانگو آزادشده" دارد. با این حال سهم زیادی از گلدن گلوب نداشت و فقط یک جایزه (بهترین موسیقی اریژینال) به دست آورد.

ستاره

تنها بازیگر سرشناس فیلم ژرار دوپاردیو کلیک (که این روزها معلوم نیست چه ملیتی دارد) آن‌قدر نقشش کم است که اگر دوپاردیو آن را بازی نمی‌کرد٬ شاید اصلا این نقش به یاد کسی نمی‌ماند.

شاید بتوان گفت که ستاره فیلم، ببر غول‌پیکر و خشمگین فیلم است که یکی از دو نقش اصلی را بازی می کند.

البته این حیوان درنده به جز یکی-دو نما، آن هم هنگام شنا در آب٬ کاملا به کمک تصویرسازی کامپیوتری جان گرفته است. برای همین، در طول فیلم به نظر می‌رسد که مانند بازیگرانی که در نقش فرو می‌روند، وزن کم می‌کند و تحت‌تاثیر محیط و شرایط کم‌کم رام و اهلی می‌شود.

کارگردان: آنگ لی

فیلم های مهم

 • نوشیدن خوردن مرد زن
 • عقل و احساس
 • استخدام
 • ببر خیزان، اژدهای پنهان
 • هالک
 • کوه‌های بروکبک
 • زندگی پی

کارگردان

آنگ لی، متولد سال ۱۹۵۴ میلادی، استاد جلوه‌های ویژه و داستان‌های فانتزی و گاهی هم روایت‌های عاشقانه و حماسی است.

اگر قرار باشد در سال‌های اخیر نامی از فیلمی در ژانر هنرهای رزمی ببریم که انقلاب کرد٬ شاید نام بردن از "ببر خیزان و اژدهای پنهان" بجا باشد و یا اگر قرار باشد فیلمی متفاوت در میان فیلم‌های کابویی نام برد، قطعا "کوه‌های بروکبک" از یاد نخواهد رفت.

در میان درام‌های تاریخی یکی دو دهه اخیر هم که "عقل و احساس" جای خود را دارد.

این کارگردان تایوانی‌الاصل آمریکایی با آنکه نامش حالا دیگر به نوعی ضامن فروش یک فیلم است٬ اما همچنان در حال آزمودن توانایی‌هایش در ژانرهای مختلف است.

او نخستین کارگردان آسیایی‌تبار است که برنده اسکار بهترین کارگردانی (کوه‌های بروکبک) شده و امسال برای سومین‌بار در این بخش نامزد است.

از نگاه دیگران

آیا این داستان واقعیست؟ این سؤال را نمی‌پرسم. "زندگی پی" سراسرش واقعیست٬ ثانیه به ثانیه‌اش و دقیقه به دقیقه‌اش و نهایتا تصمیم را به بیننده‌اش واگذار می‌کند و من تصمیم گرفته‌ام که بگویم این یکی از بهترین فیلم‌های امسال است. (راجر ایبرت٬ شیکاگو سان تایمز)

شاید نمی‌دانستید که

فقط کمی مانده بود که ام نایت شیامالان (کارگردان حس ششم) این فیلم را کارگردانی کند٬ اما پروژه‌ای دیگر پیش آمد و این کارگردان هندی‌تبار راه دیگری رفت. در آن صورت، شاید در پایان فیلم بیشتر غافلگیر می‌شدید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.