نمایشگاه خالکوبی در لس آنجلس؛ آیا خالکوبی مردمی‌تر شده است؟

به روز شده:  13:19 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

خالکوبی یا هنر نقاشی روی پوست بدن که تا چند سال پیش مختص مردانی بود که در حاشیه های جامعه زندگی می کردند، این روزها گویا کم کم به عنوان یک هنر مردمی پذیرفته می شود.

در «بادی آرت اکسپو»، از بزرگ ترین نمایشگاه های هنرهای خالکوبی که به مدت سه روز در نیمه ماه ژانویه در تالار «فیرپلکس» شهرک پومونا در حومه لس آنجلس برگزار شد، جمعیت زیادی حاضر بودند از جمله خانواده هایی که کودکان و نوجوانان خود را برای تماشا همراه آورده بودند.

برگزارکنندگان این نمایشگاه - که هر ماه در چند شهر بزرگ و کوچک آمریکا و با حضور صدها تن از هنرمندان خالکوبی از سراسر آمریکا و جهان برپا می کنند- می خواهند این تصور در افکار عمومی را که خالکوبی مختص قشر بخصوصی از مردم، بخصوص افراد ناباب و ناهنجار است عوض کنند.

آنها معتقدند که با برگزاری این گونه نمایشگاه ها نه تنها به ارتقای صنعت خالکوبی کمک می کنند بلکه به مردم معمولی نشان می دهند که تفاوت یا تبعیضی میان افرادی که خالکوبی دارند با دیگران وجود ندارد.

نردیا لوپز ۳۷ ساله که به همراه شوهر و دو فرزند ۱۰ و ۱۲ ساله اش برای خالکوبی یک گل حنائی رنگ روی بازویش به نمایشگاه آمده، می گوید: «به نظر من خالکوبی یک هنر است. برای همین هم من بچه هایم را از خالکوبی روی بدنشان منع نمی کنم. فقط از آنها می خواهم که خالکوبی شان حتما معنی و مفهومی هم داشته باشد.»

هنرمند خالکوبی، وینست آئورتا، ضمن نقاشی این گل روی بازوی مشتری خود می گوید: «این روزها بیشتر شرکت کنندگان در این نمایشگاه ها را خانواده ها تشکیل می دهند. بچه های آنها هم به محض اینکه به سن قانونی ۱۸ سالگی می رسند، به مغازه خالکوبی می روند و قانونی بودن سنشان را با اولین خالکوبی روی پوست بدنشان تثبیت می کنند!»

خالکوبی از زمان عصر آهن رواج داشته و ریشه های آن به قدمت ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، به سرزمین هندو چین در قاره آسیا باز می گردد.

خالکوبی به عنوان هنری ظریف و دشوار در ایران هم به ادوار قدیم تاریخی باز می‌گردد. تندیسه‌هایی در پازیریک و لرستان از دوره هخامنشیان یافت شده‌ است که نشان خالکوبی بر بدنشان داشته است.

نمایشگاه «بادی آرت اکسپو» لس آنجلس از بخش های گوناگون تشکیل شده بود. از جمله نمایش الگوهای هنرهای خالکوبی، ملاقات با بزرگترین هنرمندان خالکوب، مسابقه بهترین خالکوبی رنگی، سیاه و سفید و خاکستری وانتخاب سریع ترین تیم های خالکوبی.

در هر سه روز برپایی نمایشگاه هم مسابقه بهترین خالکوبی در بین شرکت کنندگان، انتخاب «ملکه خالکوبی» و خوش هیکل ترین مرد و زن شرکت کننده با رای تماشاگران برگزار شد.

در فضای بزرگ تالار محل برگزاری، غرفه هایی برای فروش طرح های خالکوبی و انجام دادن آن در نظر گرفته شده بود. در بعضی از این غرفه ها، افرادی به عنوان «مشاور خالکوبی» شرکت کنندگان را برای انتخاب طرح خالکوبی مورد نظرشان راهنمایی می کردند.

کریس مولین به همراه مادر و مادربزرگ خالکوبی شده اش یکی از این غرفه های مشورتی را اداره می کند: «اولین مسئله ای که من با خالکوب های جوان مطرح می کنم این است که هیچوقت اسم دوست دختر و یا دوست پسرشان را روی بدنشان خالکوبی نکنند. چرا که ممکن است با تغییر احساسات این مسئله تبدیل به مشکل بزرگی بشود!»

در بخش سرگرمی، شرکت کنندگان علاوه بر تماشای اجرای موسیقی زنده توسط گروه های هوی متال، شاهد عملیات حیرت آوری چون قورت دادن شمشیر و جویدن تیغ توسط هنرمندانی با خالکوبی های عجیب و غریب روی سرو صورت و بدنشان بودند.

بسیاری از هنرمندان تازه کاری که هنر خالکوبی را از یک نقاشی ساده به یک هنر پیچیده و تفکر برانگیز تبدیل کرده اند به این نمایشگاه سه روزه به عنوان مکانی برای نمایش تازه ترین طرح های هنری خود نگاه می کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.