جشنواره ساندنس؛ از داستان زندگی استیو جابز تا ادامه 'پیش از غروب'

به روز شده:  17:45 گرينويچ - شنبه 19 ژانويه 2013 - 30 دی 1391

رابرت ردفورد: فکرمی کنم زمانش رسیده که درباره خشونت در سینما گفت و گویی برقرار شود.

« ساندنس»، یکی از مهم ترین جشنواره های سینمای مستقل جهان کار خود را در شهرک سرد و یخ زده پارک سیتی در ایالت یوتای آمریکا آغاز کرده است.

این جشنواره که محلی برای نمایش تازه ترین آثار خلاقه سینماگران جهان و ملاقات کارگردان ها و فیلمنامه نویسان نوپا با پخش کنندگان نسخه های سینمایی و ویدیویی آثار آنها به شمار می رود، امسال روی مسئله «خشونت در سینما» تمرکز دارد.

این در حالی است که تنها چند روز پیش، گروهی تحت عنوان «جمعیت مبارزه با سلاح های خشونت بار» به رهبری جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره درباره خشونت در سینما از واشنگتن به هالیوود رفته اند.

رابرت ردفورد، بازیگر، کارگردان و ازپایه گذاران «انستیتوی ساندنس» عصر پنجشنبه ۱۷ ژانویه در کنفرانس خبری پیش از مراسم گشایش فستیوال به خبرنگاران گفت که برای او تاکید صنعت سینمای هالیوود بر خشونت از مدت ها پیش مورد سئوال بوده است: «فکرمی کنم زمانش رسیده که درباره خشونت در سینما گفت و گویی برقرار شود.»

ردفورد گفت: «چند روز پیش درخیابان های لس آنجلس متوجه دو بیلبورد سینمایی بزرگ شدم که چند جوان هفت تیر به دست خوشحال را نشان می داد و به خودم گفتم آیا صنعت مورد علاقه من برای فروش گیشه واقعا به اسلحه نیازدارد؟»

نگاهی به فیلم های جشنواره امسال

در جشنواره امسال که به مدت ۱۰ روز تا تاریخ ۲۷ ژانویه ادامه خواهد یافت، تعداد ۱۱۹ فیلم داستانی، کوتاه و مستند از بیش از ۳۲ کشور مختلف به نمایش گذاشته می شود. ۲۷ فیلم از این مجموعه در بخش رقابت های جشنواره شرکت خواهند داشت.

از راست: تونی دانزا، جولیان مور و جوزف گوردون لویت در مراسم نخستین اکران فیلم 'اعتیاد دون ژوان' در جشنواره ساندنس

فیلم های امسال از میان بیش از ۴۰۰۰ فیلم ارسال شده به جشنواره گزیده شده که از این میان تعداد ۵۱ فیلم از آثار کارگردان هایی است که با فیلم اولشان شرکت کرده اند.

رابرت ردفورد، درمورد نوع گزینش فیلم ها می گوید: «هر فیلم برجسته ای با یک ایده تازه اولیه آغاز می شود. هرسال جشنواره ساندنس به ما نشان می دهد که چگونه سینماگران هنرمند و جوان با نوپردازی و داستان های بکر، دیدگاه های تازه خود را با تماشاگران تقسیم می کنند.»

یکی از فیلم های برجسته جشنواره امسال که از هم اکنون نقل محافل سینمایی است فیلم بیوگرافیک «جابز» با شرکت اشتون کوچر است که برای نمایش در مراسم پایانی جشنواره در نظر گرفته شده است.

فیلم «جابز» داستان زندگی استیو جابز، پایه گذار و مبتکر شرکت «اپل» است که برای نخستین بار در ماه اپریل ۲۰۱۳ در سینماهای آمریکا به نمایش درخواهد آمد.

از فیلم های قابل توجه در بخش فیلم های کوتاه امسال باید به فیلمی از کشور پرو به نام «همراه» اشاره کرد که ماجرای مرد جوان تن فروشی است که می کوشد از پدر هنرمند اما ورشکسته اش نگهداری کند. «داستانی برای مادلینز» نیز که نامزد جایزه «گویا» از اسپانیاست در این بخش به نمایش درخواهد آمد.

هشت فیلم مورد توجه منتقدان در جشنواره امسال

جشنواره ساندنس از کجا شروع شد

جشنواره سینمایی ساندنس از سال ۱۹۷۸ کار خود را به منظور حمایت از فیلم های هنری و مستقل با ریاست «رابرت ردفورد» و حمایت فرماندار ایالت «یوتا» درناحیه «ساندنس» در شهر «سالت لیک سیتی» آغاز کرد و از همان زمان به عنوان یکی از سازمان های غیرانتفاعی بین المللی حامی فیلم و سینمای جهان شناخته شد.

این بنیاد که برای پیشبرد اهداف فیلمسازانی با ایده های نوین و غیرمتعارف پایه گذاری شده است، در سال ۱۹۸۱ به پیشنهاد سیدنی پولاک کارگردان هالیوود به «پارک سیتی» - محلی برای ورزش اسکی - منتقل شد تا تماشاگران بیشتری را به خود جلب کند.

ساندنس امروزه بنیادی برای کشف سنیماگران مستقل و مستعدی است که می کوشند داستان های روایتگرانه خود را بیرون از فشارهای سیاسی یا تبلیغاتی موجود بسازند.

انستیتوی ساندنس در طول سال با حمایت مالی از این نیروهای خلاق به فیلمسازان نوآور امکاناتی داده است تا ایده های خود را با آزادی کامل روایت کنند و آن را به مرحله تولید و نمایش برسانند.

جشنواره ساندنس پیش از این مکانی برای نخستین اکران فیلم های موفقی چون «سکس – دروغ و نوار ویدیویی» - «ماریای باشکوه»، مستند«حقیقت آزار دهنده » ساخته ال گور، نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا و فیلم های دیگری چون «ناپلئون دینامیک» - «لیتل میس سانشاین»، «استخوان زمستان»، «قلمرو حیوان» و فیلم نامزد جایزه اسکار امسال «جانوران سرزمین جنوبی» بوده است.

بسیاری از فیلمسازان مستقل نظیر کوئنتین تارانتینو، رابرت رودریگز، استیون سادربرگ، دارون آرونوفسکی و جیم جارموش هم برای نخستین بار در این جشنواره مطرح شده اند.

اغلب فیلم های ساندنس را آثار کم خرج هنری تشکیل می دهند و به همین جهت هم بسیاری از این فیلم ها امکان اکران درخارج از جشنواره را پیدا نمی کنند. فهرست کوتاهی از این فیلم ها غالبا پیش از نمایش عمومی از طریق منتقدان سینمایی بر روی «رادار» فستیوال قرار می گیرند.

امسال علاوه برنخستین تجربه کارگردانی جوزف گوردون – لویتس و بازی دانیل رادکلیف در فیلم « آلن گینزبرگ» و نمایش فیلم «جانوران سرزمین جنوبی»- که نامزد جایزه اسکار شده-، فیلم «پیش از نیمه شب» به کارگردانی ریچارد لینک لیتر برای نخستین بار در ساندنس به نمایش گذاشته خواهد شد.

این فیلم با بازی ایتان هاکز و جولی دلپی درنقش زوجی که در قطاری به مقصد «وین» با هم آشنا می شوند در ادامه فیلم موفق «پیش از غروب» ساخته شده است. دو قهرمان فیلم این بار در میانسالی در«یونان» با هم رویارو می شوند.

فیلم «شطرنج کامپیوتری»، تنهایی علاقمندان به بازی شطرنج را در زمینه مسابقات قهرمانی دهه ۸۰ میلادی که با استفاده از تکنولوژی درآن زمان نوپای کامپیوتری انجام شد به نمایش می گذارد.

فیلم «شرق» ساخته زال باتمانقلیچ (نجمیه خلیلی، پسر سرآشپزایرانی)، فیلمساز ایرانی که دوسال پیش با فیلم دلهره آور «صدای آوای من» درباره سفر در زمان در «ساندنس» مورد توجه قرار گرفت، درباره زن آنارشیست جوانی است که در دوران اشغال «وال استریت» به جنگ مدیران شرکت های سودجو می رود.

این فیلم را ریدلی اسکات و برادر درگذشته او تونی تهیه کرده اند و الن پیج و پاتریشیا کلارکسون در آن نقش های اصلی را بازی می کنند.

«در وحشت» فیلم داستانی ترسناکی است که در بخش «نیمه شب» فستیوال به نمایش گذاشته خواهد شد. این فیلم با شرکت آلیس انگلرت (دختر جین کمپیون، کارگردان نیوزیلندی ) درباره زوجی است که در راه پیدا کردن هتل در جنگل عجیب و غریب و تاریکی سرگردان می شوند.

نیامی واتس در مراسم نخستین اکران فیلم 'دو مادر' در جشنواره ساندنس

فیلم گنگستری «تماشا» ساخته بن ویتلی، کارگردان بریتانیایی، که در بخش «نورافکن» جشنواره امسال به نمایش درخواهد آمد، داستان زوجی است که ماه عسلشان به یک واقعه جنایی تبدیل می شود.

نخستین فیلم انگلیسی زبان کارگردان کره ای پارک – چن وو، به نام «استوکر» با شرکت نیکول کیدمن، داستان ورود غریبه ای به زندگی یک مادر و دختر داغدیده است.

فیلم «اس- وی اچ اس» که نسخه اول آن سال گذشته به نمایش درآمد، مجموعه ای از ۶ فیلم دلهره آور کوتاه در چهارچوب یک فیلم سینمایی بلند است که سال گذشته چند تماشاگر آن از شدت ترس بیهوش شدند.

در گلچین امسال، ۶ جوان ولگرد برای سرقت وارد خانه ای می شوند و در آنجا ۶ نوار ویدیویی پیدا می کنند که هریک با زندگی و شرایط یکی از آنها ارتباط مستقیم پیدا می کند.

دو فیلمساز جوان، سایمون بارت و آدام وینگارد برای بار دوم و چهار فیلمساز دیگر، ادوارد سانچز، گرگ هیل، تیمو جاهجانتو، گارت ثیو اوانز برای نخستین بار فیلم های خود را در این بخش از جشنواره به نمایش می گذارند.

شین کاروت کارگردان جوانی که در سال ۲۰۰۴ با فیلم تخیلی «ابتدایی» جایزه نخست هیئت ژوری «ساندنس» را از آن خود ساخت، امسال هم با فیلم علمی تخیلی«سرچشمه رنگ» درباره شستشوی مغزی زن جوانی با استفاده از رنگ گل های اورگانیک به فستیوال باز می گردد.

فیلم «ما همین هستیم» بازسازی از یک فیلم مکزیکی با همین عنوان به کارگردانی جیم میکله است که در بخش «نیمه شب» جشنواره به نمایش درخواهد آمد. این فیلم داستان خانواده ای با سنت آدمخواری است که می کوشند این سنت را با محیط امروزی خود وفق دهند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.