اولین ماشین بتمن ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار فروخته شد

به روز شده:  16:01 گرينويچ - دوشنبه 21 ژانويه 2013 - 02 بهمن 1391

این مدل ۱۹۵۵ سفارشی لینکلن وِنچورا بیشتر با نام بَت‌موبایل مشهور است

ماشینی به نام "بت‌موبیل" که توسط آدام وست در اولین مجموعه سریال تلویزیونی بتمن استفاده می‌شد، در جریان حراجی در آمریکا به قیمت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به فروش رفت.

این ماشین توسط ریک شمپین، اهل شهر فینیکس در ایالت آریزونا و صاحب یک کمپانی ارائه خدمات لجستیک خریداری شد.

وی ۵۶ ساله است در هنگام شروع پخش این سریال در سال ۱۹۶۶، تنها ۱۰ سال سن داشت. به گفته او تصاحب این ماشین به مانند رویایی است که تبدیل به واقعیت شد.

بت‌موبیل بر اساس طرح یک مدل آزمایشی لینکلن که سال ۱۹۵۵ توسط کمپانی فورد در ایتالیا ساخته شد، طراحی شده است.

این اولین بار بود که این اتوموبیل، پس از آن که در سال ۱۹۶۵ توسط جرج بریس خریداری شد، در یک حراج به فروش می‌رفت.

این ماشین یک موتور ۸ سیلندر داشت و یکی از اولین خودروهایی بود که مجهز به تلفن بود. علاوه بر این، یک چتر ترمز هم داشت که برای رد کردن پیچهای تند به بتمن کمک می‎‌کرد.

آقای بریس هنگام حراج به خبرنگاران گفت: "این ماشین باید در نوع خود، یکی از ستاره های آن مجموعه تلویزیونی می‌شد و عملا هم شد."

پس از کنسل شدن ساخت مجموعه تلویزیونی بتمن در سال ۱۹۶۸، او به گردش و سیاحت با بت‌موبیل پرداخت و در نهایت آن را در یک نمایشگاه خصوصی در کالیفرنیا قرار داد.

بت‌موبیل های جدیدتر ماشینهای به مراتب خشن‌تری بوده‌اند

آدام وست که اکنون ۸۴ ساله است، به مدت ۴ سال ایفاگر نقش بتمن در ۱۲۰ اپیزود از این مجموعه بود. به همراه او، بِرت وارد در نقش "رابین" و سزار رومرو نیز در نقش "ژوکر"، دشمن بتمن بازی می‌کردند.

آن مجموعه تلویزیونی متعلق به دهه ۶۰ میلادی، عمدتا ماهیتی طنزآمیز داشت. در مقام مقایسه با آن، سه گانه سینمایی شوالیه سیاه (Dark Knight) ساخته کریستوفر نولان که در سالهای اخیر ساخته شده، به مراتب فضای جدی و تیره‌تری دارد.

این تفاوت در فضای تصویری، بر اتوموبیل داستان نیز تاثیرگذار بوده است. مثلا تامبلر (Tumbler)، ماشین مخصوص بتمن (با بازیگری کریستین بیل) در فیلم Batman Begins، در مقایسه با بت‌موبیل اولیه، ظاهری رعب‌آور دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.