رقابت پنج فیلم خارجی در اسکار

به روز شده:  12:02 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391
یک رابطه عاشقانه سلطنتی

یک رابطه عاشقانه سلطنتی

آکادمی اسکار، در آخرین مرحله انتخاب خود، از میان ۷۱ فیلم ارائه شده از سراسر جهان، پنج فیلم "عشق" به کارگردانی میشل هانه که از اتریش، "نه" ساخته پابلو لارین از شیلی، "کون-تیکی" ساخته مشترک اسپن ساندبرگ و یواخیم رونینگ از نروژ، "یک رابطه عاشقانه سلطنتی" به کارگردانی نیکلای آرسل از دانمارک و "جادوگر جنگ" ساخته کیم نگوین از کانادا را نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی اعلام کرد.

انتخاب شدن فیلم "عشق" ساخته میشل هانه که برای این بخش، با توجه به موفقیت های جهانی این فیلم و جوایز بسیار مهمی که به دست آورد (از جمله نخل طلای کن و جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم) کاملا قابل پیش بینی بود. اما از سوی دیگر بی توجهی اعضای آکادمی به برخی از فیلم های مهم غیر انگلیسی زبان سال گذشته مثل "آن سوی تپه ها" ساخته کریستین مونجیو، "سزار باید بمیرد" ساخته پائولو و ویتوریو تاویانی، "پی یتا" ساخته کیم کی دوک (برنده شیر طلایی ونیز ۲۰۱۲) و "تسخیرناپذیر" ساخته اریک تولدانو و اولیویه ناکاش از فرانسه، بسیار غیر منتظره بود.

عشق

فیلم هانه‌که، تنها درباره عشق نیست بلکه درباره دوران طاقت فرسا و عذاب آور پیری و حرکت تدریجی انسان به سوی مرگ است

در سال گذشته، فیلم "جدایی نادر از سیمین" به کارگردانی اصغر فرهادی از ایران، جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به دست آورد اما دولت ایران، اواخر سپتامبر اعلام کرد در اعتراض به تولید فیلم ویدیویی ضداسلامی "بی گناهی مسلمانان" در آمریکا، این مراسم را تحریم کرده و فیلم "یه حبه قند"‌ ساخته رضا میرکریمی را که از طرف کمیته بررسی فیلم برای اسکار انتخاب شده بود، به اسکار نمی فرستد.

"عشق" (نماینده اتریش)

"عشق" (Amour) به کارگردانی میشل هانه که که تا کنون علاوه بر برگزیده شدن در فستیوال کن و گلدن گلوب، فیلم برگزیده بسیاری از منتقدان فیلم و نشریات معتبر سینمایی بوده، نه تنها نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی است و یکی از بخت‌های اصلی دریافت جایزه این بخش به شمار می رود بلکه در بخش اصلی نیز با فیلم هایی چون "لینکلن"، "بینوایان"، "سی دقیقه پس از نیمه شب" و "آرگو" رقابت دارد.

"میشل هانه که" را عموما با فیلم هایش درباره خشونت و ذات شریر انسان می شناسیم اما این بار او در "عشق"، فیلمساز دیگری است. فیلم "هانه که" تنها درباره عشق نیست بلکه درباره دوران طاقت فرسا و عذاب آور پیری و حرکت تدریجی انسان به سوی مرگ است. در واقع هانه که در "عشق"، به جای ارائه تصویری رمانتیک و سانتیمانتال از عشق، آن را به شکل تجربه ای تروماتیک و عذاب آور ترسیم کرده است.

او در "عشق"، زوج پیری را به ما نشان می دهد که با ذات میرنده و فناپذیرشان در چالش اند و در برابر فرتوت شدن جسم و زوال تدریجی آن، مقاومت می کنند و می خواهند غرور روزگار شاداب گذشته را به هر قیمتی که شده حفظ کنند.

نه

دوربین هانه که همانند دستگاه اشعه ایکس، همواره بخش هایی از وجود ما را که از آن آگاه نیستیم، عریان کرده و به ما نشان می دهد. این بخش ها گاه همانند "بازی های بامزه" و "پنهان"، هولناک و هراس انگیزند و یا مثل "عشق"، نفرت انگیز و غیرقابل تحمل اند.

"نه" (نماینده شیلی)

فیلم "نه" ساخته پابلو لارین با بازی گائل گارسیا برنال از شیلی، در شیلی دهه هشتاد و ۱۵ سال بعد از کودتای پینوشه می گذرد و بعد از فیلم "عشق"، شانس زیادی برای برنده شدن در این بخش دارد.

این فیلم که بر اساس نمایشنامه ای از آنتونیو اسکارمتا، نمایشنامه نویس شیلیایی و با الهام از ماجراهای واقعی ساخته شده، ماجرای جوانی به نام رنه، مدیر بخش آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی است که در همه پرسی مردم شیلی در مورد ماندن یا رفتن ژنرال پینوشه در سال ۱۹۸۸، کمپینی را علیه رژیم او به راه می اندازد.

کار رنه این است که از طریق آگهی های تبلیغاتی، مردم شیلی را تشویق کند که به دیکتاتوری پینوشه، "نه" بگویند چرا که در غیر این صورت ۸ سال دیگر نیز باید رژیم او را تحمل کنند و این در حالی است که رئیس شرکت او، مدافع پینوشه است و از مردم می خواهد به ادامه حکومت او "بله" بگویند. فیلم "نه" در جشنواره فیلم کن سال گذشته در بخش دو هفته کارگردان ها، برنده جایزه سینمای هنری شده است.

"جادوگر جنگ" (نماینده کانادا)

"جادوگر جنگ که ساختاری مستند گونه و درعین حال شاعرانه دارد، از دید کومونا، دختربچه ۱۲ ساله آفریقایی روایت می شود که به وسیله شورشیان ربوده شده و مجبور می شود مسلسل به دست گرفته، در کنار آنها بجنگد."

اما "جادوگر جنگ" (War Witch) با عنوان فرانسوی "شورشی"، فیلمی تکان دهنده درباره خشونت های نژادی و قومی در آفریقای امروز و کودک سربازان این قاره است. این فیلم، چهارمین فیلم کیم نگوین، کارگردان جوان کانادایی است و رقیب بسیار قدرتمندی برای فیلم "عشق" محسوب می شود. این فیلم که ساختاری مستند گونه و درعین حال شاعرانه دارد، از دید کومونا، دختربچه ۱۲ ساله آفریقایی روایت می شود که به وسیله شورشیان ربوده شده و مجبور می شود مسلسل به دست گرفته، در کنار آنها بجنگد.

آنها مسلسل به دست کومونا می دهند و از او می خواهند به پدر و مادر خود شلیک کند و این شروع مرحله جدیدی از زندگی او به عنوان یک سرباز در دل آتش و خون و گلوله است.

فرمانده شورشیان به او تجاوز کرده و سربازی را که عاشق او می شود گردن می زند. اما او در دل این همه خشونت و جنگ، عشق را می یابد و کودکی را که یادگار این عشق است و همچون چهارپایان با زجر در دل جنگل زاییده است، بزرگ می کند.

"جادوگر جنگ"، با صحنه هجوم سربازان که بیشتر آنان را افراد نوجوان تشکیل می دهند به دهکده ای ساحلی آغاز می شود. آنها همه مردان و زنان را قتل عام کرده و کودکان از جمله کومونا را به اسارت می برند تا به آنها آموزش نظامی داده و برای جنگیدن در کنار خودشان آماده سازند. آموزشی که تماشای فیلم های اکشن و پر از خشونت (مثل فیلم های ژان کلود وندم) بخشی از آن است.

اما فیلم تنها در سطح واقعیت حرکت نمی کند بلکه همزمان با لایه ای خیالی و متافیزیکی مواجه ایم که محصول خیالپردازی های کودکانه کومونا و رابطه او با ارواح است، ارواحی که هیچ گاه دست از سر او برنمی دارند.

از این زاویه، فیلم شباهت هایی با فیلم "حیوانات جنوب وحشی" ساخته بن زیتلین که در بخش مسابقه اصلی اسکار قرار دارد، پیدا می کند.
بازی ریچل موانزا، بازیگر نوجوان نقش کومونا در این فیلم، حیرت انگیز است و قطعا شایستگی نامزد شدن در اسکار را داشت اگرچه او حق خود را پیش تر در جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۲ با دریافت خرس نقره‌ای این جشنواره گرفته است.

کون- تیکی (نماینده نروژ)

کون _ تیکی

فیلم داستان کاشف و جهانگرد مشهور نروژی، تور هیردال است که در سال ۱۹۴۷ با کلک چوبی و لرزانش، دست به سفری افسانه ای بر روی اقیانوس آرام می زند

فیلم "کون- تیکی" (Kon-Tiki ) ساخته ژواکیم رونینگ و اسپن سندبرگ از نروژ، با ساختار متعارف و ساده خود نمی تواند رقیب قدرتمندی برای فیلم های "عشق"، "نه" و "جادوگر جنگ" باشد. این فیلم که روایت سرراستی دارد و به شیوه فیلم های هالیوودی ساخته شده، داستان کاشف افسانه ای و انسان‌شناس و جهانگرد مشهور نروژی، تور هیردال است که در سال ۱۹۴۷ با کلک چوبی و لرزانش، دست به سفری افسانه ای بر روی اقیانوس آرام می زند و ۴۳۰۰ مایل را طی می کند تا ثابت کند که بومیان سرزمین پولی نتزیا، بیشتر از آن که آسیایی باشند می توانند از آمریکای جنوبی (پرو) به آنجا رفته باشند.

"کون- تیکی" نامزد بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب نیز بود. یواخیم رونینگ کارگردان نروژی، معمولا با اسپن سندبرگ کار می کند و نام رونبرگ را که ترکیبی از نام هردوست برای خود برگزیده اند. آنها هر دو سابقه درازی در تولید فیلم های تبلیغاتی برای تلویزیون و سینما دارند. فیلم قبلی آنان، وسترن کمدی "راهزنان" بود که لوک بسون آن را نوشته و تهیه کرده بود و سلما هایک و پنه لوپه کروز برای نخستین بار در آن در کنار هم ظاهر شده بودند.

این پنجمین بار است که سینمای نروژ، نماینده ای در بخش فیلم های خارجی اسکار دارد. پیش از این فیلم های الینگ، سوی دیگر یکشنبه، راهیاب و نه زندگی (۱۹۵۷) از این کشور نامزد دریافت این جایزه بوده اند.

نخستین نماینده نروژ در اسکار، فیلم "نُه زندگی" ساخته آرنه اسکوئن بود که در سال ۱۹۵۷ نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی شد و ماجرای یان بالسرود عضو نهضت مقاومت نروژ در جنگ جهانی دوم علیه فاشیسم بود.

"یک رابطه عاشقانه سلطنتی"

"مداس میکلسن بازیگر برجسته سینمای دانمارک که سال قبل به خاطر بازی درخشانش در فیلم "شکار" برنده نخل طلای بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم کن شد، در نقش پزشک دربار که به خاطر عشق اش به ملکه، مجازات می شود، بازی خیره کننده ای در این فیلم ارائه کرده است."

"یک رابطه عاشقانه سلطنتی" (A Royal Affair ) ساخته نیکلای آرسل، نماینده کشور دانمارک در اسکار، به رغم فیلمنامه دراماتیک و محکم آن و توانایی کارگردان در اقتباس سینمایی از یک اثر ادبی متکی بر رویدادهای تاریخی و بازسازی دقیق آن دوران تاریخی، در مقایسه با فیلم های دیگر این بخش، شایستگی کمتری برای دریافت اسکار دارد.

این درام تاریخی و اروتیک سینمای دانمارک، داستانی کهنه درباره عشق، خیانت و تاوان آن در دربار سلطنت است که به سبک درام های تاریخی (کاستوم دراما) بریتانیایی ساخته شده و اگرچه پایانی تراژیک دارد اما به همان اندازه پر زرق و برق و باشکوه است. موضوع فیلم، رابطه بین کریستین هفتم، پادشاه دانمارک و کارولاین ماتیلده، شاهزاده انگلیسی از یک سو و رابطه عاشقانه پنهانی کارولاین با یوهان فردریش استروئنسه، پزشک دربار از سوی دیگر است.

فیلمنامه این فیلم ابتدا بر اساس رمان "ملاقات با پزشک سلطنتی" نوشته پر اولوف انکوئیست نوشته شده بود که مبنای تاریخی دارد اما از آنجا که حقوق این رمان قبلا به یک کمپانی دیگر فروخته شده بود، سناریو تغییر کرد و بر مبنای رمان اروتیک بودیل استینسن لث به نام "شاهزاده خانم خون" ساخته شد که داستان را از دید ملکه جوان دانمارک روایت می کند. این ماجرای دراماتیک، پیش تر نیز در سال ۱۹۳۵ دستمایه ویکتور سویل، فیلمساز انگلیسی شد که فیلم "دیکتاتور" را بر اساس آن ساخت.

مداس میکلسن بازیگر برجسته سینمای دانمارک که سال قبل به خاطر بازی درخشانش در فیلم "شکار" برنده نخل طلای بهترین بازیگر مرد در جشنواره فیلم کن شد، در نقش پزشک دربار که به خاطر عشق اش به ملکه، مجازات می شود، بازی خیره کننده ای در این فیلم ارائه کرده است.

جادوگر جنگ

جادوگر جنگ

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.