شکل نوشتن؛ در باره زندگی و آثار جواد مجابی

به روز شده:  19:50 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

مدیا پلیر

گفت و گوی جمشید برزگر با جواد مجابی، نویسنده، شاعر، منتقد و پژوهشگر معاصر.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

جواد مجابی، نویسنده، شاعر، منتقد و پژوهشگر معاصر، در ۲۲ مهرماه سال ۱۳۱۸ در قزوین به دنیا آمد. از کودکی و نوجوانی به همراه برادرش حسین، نقاشی می کشید و هر چند هنوز هم در خلوت، با رنگ و قلم مشغول است، اما خود را نقاش نمی داند هرچند که یکی از چهره های شاخص و پیشگام در حوزه نقد نقاشی و هنرهای تجسمی ایران است.

نوشتن را از دوران نوجوانی و به طور روزانه و پیوسته آغاز کرد و هنوز این عادت از سرش نیفتاده است. اولین کتابش، مجموعه شعر "فصلی برای تو" را در ۲۵ سالگی و در سال ۱۳۴۴ منتشر کرد و به گفته خودش، همین کتاب مجوز رسمی ورودش به دنیای شاعران و نویسندگان عصرش شد.

دومین کتابش، مجموعه شعر "زوبینی بر قلب پاییز" را در سال ۱۳۴۹ منتشر کرد و سومین دفتر شعرش، "پرواز در مه" را در سال ۱۳۵۶ و بعد دیگر تا سال ۱۳۷۱ که کتاب" بر بام بم" منتشر شد، کتاب شعری از او راهی کتابفروشی ها نشد. از آن هنگام تا کنون حدود ده کتاب شعر دیگر چاپ کرده و همین تعداد دفتر شعر منتشر نشده دارد.

در این سکوت شعری، مجابی اما در حوزه های دیگر هم فعال بود و کتاب های بسیار منتشر کرد. از کتاب طنز "یادداشت های آدم پرمدعا" در سال ۱۳۴۹ گرفته تا مجموعه داستان های کوتاه در نیمه اول دهه پنجاه. بعد از انقلاب بود که رمان نویسی را هم به کارنامه اش افزود.

از اواسط دهه چهل تا سال ۱۳۵۸ که به اصطلاح معروف آن زمان پاکسازی شد، در روزنامه اطلاعات، به روزنامه نگاری پرداخت. با آنکه لیسانس حقوق و دکترای اقتصاد گرفته بود، اما نه کار حقوقی کرد و نه کار اقتصادی.

از دهه سی خورشیدی تا امروز نقد نقاشی و معرفی نقاشان معاصر یکی از مشغله هایش بوده و دو کتاب در شناخت و معرفی احمد شاملو و غلامحسین ساعدی نوشته و به اعتبار همین کارها، نقشی مهم در معرفی چهره های شاخص هنری معاصر به نسل های بعدی داشته است.

جواد مجابی، تابستان امسال به لندن آمده بود و همین سفر فرصتی شد تا ضمن تجدید دیدار، در ادامه فیلم هایم در باره زندگی و آثار شاعران و نویسندگان معاصر، این بار با او به گفت و گو بنشینم. حاصل این دیدار، همچون کارهای قبلی، یک فیلم نیم ساعته تلویزیونی و یک گفت وگوی مشروح و مفصل است.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.