پایان کار 'جشنواره ساندنس' و معرفی برندگان

به روز شده:  10:41 گرينويچ - سه شنبه 29 ژانويه 2013 - 10 بهمن 1391

جوزف گوردون لویت در مراسم پایانی جشنواره گفت: در اینجا صحبت از هنر سینماست و برد و باخت کوچکترین معنایی ندارد

بیست و نهمین دوره برگزاری جشنواره سینمایی «ساندنس» روز یکشنبه ۲۷ ژانویه با نمایش نخستین اثر کارگردانی جوزف گوردون لویت، بازیگر سینمای هالیوود و اعلام اسامی برندگان این فستیوال به پایان رسید.

جوزف گوردون لویت در مراسم پایانی جشنواره و پیش از اکران فیلم خود، «اعتیاد دون خوان» خطاب به تماشاگران گفت:«اینجا زمین مسابقه بسکتبال نیست بلکه در اینجا صحبت از هنر سینماست و برد و باخت کوچکترین معنایی ندارد.»

در این جشنواره فیلم «فروتویل» به نوشته و کارگردانی رایان کوگلر، دو جایزه بزرگ هیئت داوران و جایزه اول تماشاگران را در رشته «بهترین فیلم داستانی آمریکایی» از آن خود ساخت.

این فیلم براساس ماجرای واقعی اسکار گرانت ساخته شده است. جوان ۲۲ ساله ای که در شب سال نوی ۲۰۰۸ با شلیک گلوله پلیس درشهر «اوکلند» کشته و مرگ او موجب اعتراضات گسترده مردم علیه رفتار خشونت بار پلیس شد

رایان کوگلر هنگام دریافت جایزه خود گفت:«از همان آغاز کار این فیلم درباره بشریت و چگونگی رفتار ما با آدم هایی که می شناسیم و دوست داریم و آن هایی که اصلا نمی شناسیم بود. اگر شما این پیام را از فیلم من گرفته اید پس من می دانم که فیلمم اثرگذار بوده است. این فیلم حرفی است که من به خاطر شهر محل زندگیم «بی اریا»، جایی که اسکار گرانت زندگی کوتاه خود را در آن گذرانده زده ام.»

از سال ۲۰۰۹ و برنده شدن فیلم «پرشس» تاکنون هنوز فیلمی نتوانسته بود هر دو جایزه اصلی جشنواره ساندنس را هم زمان به دست آورد.

فیلم «برادرتنی» درباره زندگی راکی برات، فعال سیاسی – اجتماعی آمریکایی و اقدامات او برای کمک به یک جامعه «ایدز» زده در«هند» است

فیلم «برادرتنی» ساخته هلمر استیو هوور، درباره زندگی راکی برات، فعال سیاسی – اجتماعی آمریکایی و اقدامات او برای کمک به یک جامعه «ایدز» زده در«هند» هم توانست جایزه بهترین مستند آمریکایی سال را به دست آورد.

جایزه تماشاگران برای بهترین مستند بین المللی به فیلم «میدان» ساخته جهان نجیم ، فیلمساز مصری تبار آمریکایی درباره انقلاب مصر تعلق گرفت.

فیلم داستانی «مترو مانیلا» ساخته شان الیس، درامی درباره خانواده فیلیپینی که از برنج‌زارها به شهر بزرگ و شلوغی نقل مکان می کند هم برنده جایزه بهترین فیلم داستانی بین المللی شد.

جایزه ویژه هیئت داوران سینمای جهان به فیلم درام و چند لایه ای «حلقه ها» ساخته هلمر سردان گلوبوویچ، فیلمساز صربستانی و «پوسی رایوت: یک دعای پانک» در مورد زندگی و وقایع دستگیر شدن گروه موسیقی دخترانه ای در روسیه به دلیل اجرای موسیقی پانک در کلیسا ساخته مایک لرنر و مکسیم پوزدورویکن تعلق گرفت.

جایزه بهترین فیلمساز تازه نفس «انستیتوی ساندنس» به فیلمساز جوان هلمر کنتارو هاگیوارا برای نخستین تجربه فیلمسازی او «ببر تماشائی» اهدا شد.

جشنواره ساندنس به همت رابرت ردفورد، بازیگر، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی در سال ۱۹۷۸ کار خود را به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی به منظور حمایت از فیلم های هنری و مستقل آغاز کرد.

امروزه این فستیوال به یکی از بزرگ ترین مراکز اجتماع فیلمسازان فیلم های کم هزینه خارج از حلقه فیلمسازی هالیوود تبدیل شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.