پایان جشنواره تئاتر ایرانی در هایدلبرگ

به روز شده:  10:22 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

عکس از مرتضی مجتهدی

هفتمین جشنواره تئاتر ایرانی هایدلبرگ در بیست و سوم ژانویه آغاز شد و در بیست و هفتم ژانویه به پایان رسید. در این جشنواره هشت نمایش از شهرهای آمستردام، پاریس، لندن، بن، فرانکفورت و هایدلبرگ به مدت پنج شب به روی صحنه رفت. از هشت نمایش ارائه شده در جشنواره امسال دو نمایش به زبان آلمانی، شش نمایش به فارسی و از این شش نمایش، یک نمایش برای کودکان بود.

در نخستین شب جشنواره ابتدا پیام شهردار هایدلبرگ و مدیر جشنواره قرائت شد. سپس رئیس اداره فرهنگ هایدلبرگ به سخنرانی کوتاهی پرداخت و در انتها دو هنرمند ایرانی قطعه‌هایی از موسیقی ایرانی اجرا کردند. پس از آن نمایشنامه‌ «دوباره از اول»، به نویسندگی و کارگردانی غلام آل‌بویه به صحنه رفت.

در شب دوم نمایش «رستم و سهراب و ارواح نفت» به نویسندگی شبنم منادی‌زاده و کارگردانی هارالد ریشتر اجرا شد. در شب سوم نمایش «آواز قو از توی قوطی» به نویسندگی و کارگردانی فرهاد مجدآبادی و در شب‌های بعدی تماشاگران به ترتیب به دیدن نمایش‌های «در آوار عشق» به نویسندگی قاضی ربیحاوی و کارگردانی و بازیگری سودابه فرخ‌نیا، «شما کی هستید آقای فردین؟» به نویسندگی و کارگردانی منوچهر نامورآزاد، نمایش کودکان «این شهر فرنگه» به نویسندگی و کارگردانی نرگس وفادار، «آرش» اثر بهرام بیضایی و به کارگردانی حمید عبدالملکی و «گزارشی از یک سنگسار» به نویسندگی و کارگردانی مجید فلاح‌زاده نشستند.

نمایش‌ها

در نمایش «دوباره از اول» با بازیگری یورگ مایر، کاترینا گرتسگورگ و مرتضی مجتهدی زن و مردی را می‌بینیم که در ایستگاه قطار با هم آشنا می‌شوند، از گذشته و آینده می‌گویند، عاشق هم می‌شوند و به تجربه دوباره از سرگذشته‌ها می‌پردازند.

تئاتر موزیکال «رستم، سهراب و ارواح نفت» با بازیگری و خوانندگی شبنم منادی‌زاده، گویندگی سون کوپنیک و سایه‌گردانی آنیا کتمان همراه با پیانوی کورش زنجانی به روایت داستان رستم و سهراب پرداخت. «آواز قو از توی قوطی!» با بازیگری علی کامرانی، حمید سیاح‌زاده و ستاره سهیلی، داستان یک مرد ایرانی در آلمان است که در پی شرکت در برنامه انتخاب سوپراستار است.

«در آوار عشق» روایت تلاش یک زن برای رهایی همسرش است که به خاطر وقوع زلزله زیر آوار مانده است. نمایشنامه «شما کی هستید آقای فردین؟» با بازیگری مرضیه علی‌وردی، حمید سیاح‌زاده و منوچهر نامورآزاد حکایت مردی است در پاریس که با پناه بردن به رویاهای خویش از واقعیت‌های زندگی در غربت می‌گریزد.

«این شهر فرنگه» با بازیگری و عروسک‌گردانی مرضیه علی‌وردی، یگانه طاهری و صادق پویازند داستان ِ تلاش اقدس است برای درست کردن نمایشی شاد برای کودکان و نوجوانان. در نمایش «آرش» با بازیگری حمید عبدالملکی شاهد روایتی دیگر از اسطوره‌ پهلوان ایرانی آرش هستیم.

و سرانجام با بازی سودابه فرخ‌نیا، شاپور سلیمی و بهرخ بابائی در «گزارشی از یک سنگسار» روایتی ایرانی می‌بینیم از نمایشنامه‌ای اثر آتول فوگارد نویسنده و نمایشنامه‌نویس آفریقای جنوبی که در آن یک زن سفیدپوست با مردی سیاه‌پوست رابطه عاشقانه ایجاد می‌کند. مجید فلاح‌زاده مکان این نمایش‌نامه را به ایران امروز می‌برد و زن و مرد هر دو به سنگسار محکوم می‌شوند.

بازتاب

"در پایان جشنواره امسال نمایشنامه‌ «گزارشی از یک سنگسار» از سوی تماشاگران به عنوان بهترین نمایش انتخاب شد و تندیسی به این مناسبت به کارگردان و بازیگران آن اهدا شد"

برخی از نمایش های ارایه شده با حضور تعداد کم تماشاگر مواجه بود. یکی از تماشاگران که اغلب نمایش‌های ارایه شده در جشنواره امسال و سال‌های گذشته را دیده، معتقد است، عدم استقبال از نمایش‌های امسال علت‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند یکنواختی و عدم تحول در ساختار جشنواره، تکرار نام‌ها در هر سال و اجرای دوباره تعدادی از آثار به نمایش درآمده در دو جشنواره کلن و فرانکفورت، سطح غیر جشنواره‌ای تعدادی از آثار، ناکافی بودن اطلاع رسانی و شیوه‌های تبلیغی جشنواره باشد.

به اعتقاد این تماشاگر مهم‌ترین کار مدیریت جشنواره انتخاب نمایش‌هایی است که دارای کیفیتی جشنواره‌ای باشند. او اضافه کرد، هر چند کار برگزاری جشنواره در خارج از کشور با دشوارهای زیاد و خاص خود همراه است اما اگر قرار است جشنواره‌هایی از این دست در خارج کشور به حیات خود ادامه دهند، ناگزیرند متناسب با زمان متحول شوند. اختصاص دادن هر جشنواره به یک چهره نامدار تئاتر ایران و جهان در هر سال با ارائه حداقل یک اثر از او و برگزاری جلسه ای چند ساعته درباره آن شخصیت تئاتری می‌تواند ضمن بالا بردن سطح کیفی جشنواره، جذابیت‌های جشنواره را نیز بالا ببرد.

آقای آل‌بویه، مدیر جشنواره یکی از علت‌های اصلی تعداد کم تماشاگر را سرمای ناگهانی هوا در روزهای برگزاری جشنواره می‌داند. وی می‌گوید، در اولین نشست کانون تلاش خواهیم کرد به بررسی علت یا علت‌های آن بنشینیم و در جهت رفع آن بکوشیم تا سال دیگر نمایش‌هایی با کیفیت بالاتر و بهتر به تماشاگران مشتاق تئاتر عرضه کنیم.

او در ادامه افزود: تلاش ما این بوده که تا سرحد ممکن نمایش‌هایی را برای اجرا دعوت کنیم که پیش از این به صحنه نرفته باشند و حتما از میان گروه‌های تئاتری خارج از کشور باشند.

از ویژگی‌های جشنواره تئاتر هایدلبرگ این است که در پایان هر نمایش نشستی برای نقد و بررسی آن برگزار می‌شود و تماشاگران بهترین نمایش ارایه شده در طول جشنواره را انتخاب می‌کنند. در پایان جشنواره امسال نمایشنامه‌ «گزارشی از یک سنگسار» از سوی تماشاگران به عنوان بهترین نمایش انتخاب شد و تندیسی به این مناسبت به کارگردان و بازیگران آن اهدا شد و جشنواره با موسیقی ایرانی به پایان رسید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.