'ببر طلایی' روتردام در دستان محمد شیروانی

به روز شده:  12:04 گرينويچ - 03 فوريه 2013 - 15 بهمن 1391

محمد شیروانی در کنار دیگر برندگان ببر طلایی

فیلم "لرزاننده چربی" به کارگردانی محمد شیروانی به همراه دو فیلم دیگر برنده جایزه ببر طلایی جشنواره روتردام هلند شد.

"لرزاننده چربی" به همراه دو فیلم "قاتل سگ من" به کارگردانی میرا فورنی(تولید مشترک چک و اسلواک) و "سرباز ژانت" ساخته دانیل هوزل از اتریش، ببر طلایی جشنواره روتردام را از آن خود کرد.

در "لرزاننده چربی" که دومین فیلم محمد شیروانی پس از فیلم "ناف" است؛ لوون هفتوان، حسین روستایی و مریم پالیزبان بازی کرده اند و داستان آن درباره مرد چاقی است که به همراه پسر لال خود به باجگیری مشغول اند، اما یکی از برخوردهای آنها، همه چیز را تغییر می دهد.

داوران به هنگام اهدای جایزه "لرزاننده چربی" گفتند: "این فیلم تماشاگر را به دنیایی کاملا متفاوت می برد. داستانی مسحورکننده دارد و فیلمبرداری آن، پارانویای شخصیت ها را به خوبی نشان می دهد."

محمد شیروانی پیش از این فیلم های مستند و کوتاهی هم چون "رئیس جمهور میرقنبر"، "دایره"، "کاندیدا"، "گیلاس هایی که کمپوت شدند" و "کنسرو ایرانی" را ساخته است.

لوون هفتوان در لرزاننده چربی

در هیئیت داواران امسال فاطمه معتمد آریا در کنار سرگئی لوزنیتزا (فیلمساز اوکراینی)، آی وی وی (هنرمند و فیلمساز چینی)، خوزه لوئیس سین فوگوس (مدیر هنری جشنواره سویا) و کیس هین (فیلمساز) شانزده فیلم این بخش را داوری خواهند کرد.

آقای "آی وی وی " به دلیل آنکه اجازه خروج از چین را نداشت فیلم های بخش مسابقه را از خانه خود داوری می کرد.

جشنواره روتردام امسال پذیرای بخش ویژه ای با عنوان "درون ایران" بود که در آن فیلم های فصل کرگدن (بهمن قبادی)، باغبان (محسن مخملباف)، پرویز (مجید برزگر)، ۱۱۱ دختر (ناهید قبادی و بیژن زمان پیرا)، پذیرایی ساده (مانی حقیقی)، من نگهدار جمالی وسترن می سازم (کامران حیدری)، داروگ (ابوالفضل جلیلی)، انقلاب دزدیده شده من (ناهید پرسون سروستانی) و تابور (وحید وکیلی فر) به نمایش درآمدند.

این جشنواره فعالیت خود را از سال ۱۹۷۲ به صورت غیر مسابقه ای آغاز کرد، اما از سال ۱۹۹۵، به شکل مسابقه ای در آمد و جایزه ای به نام جایزه ببر به برگزیدگان خود اهدا می کند.

چهل و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم روتردام، از ۲۳ ژانویه تا سوم فوریه در این شهر برگزار شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.