جایزه اتحادیه کارگردان‌های سینمای آمریکا برای کارگردان "آرگو"

به روز شده:  18:29 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391

شنبه شب (۲ فوریه ۲۰۱۳) جایزه بهترین کارگردان سال «اتحادیه کارگردان های سینمای آمریکا» طی مراسم ویژه ای به بن افلک کارگردان فیلم «آرگو» اهدا شد

داستان فیلم آرگو درباره نجات چند آمریکایی در جریان گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران است.

این درحالی است که «آرگو» در طول یک هفته گذشته، دو جایزه سینمایی مهم دیگر، جایزه «انجمن تهیه کنندگان فیلم» و جایزه بهترین گروه بازیگران یک فیلم را از طرف «اتحادیه بازیگران فیلم آمریکا» از آن خود ساخته است.

بن افلک برای به دست آوردن جایزه «اتحادیه کارگردان های سینما» با کارگردان های برنده جایزه دیگری چون کاترین بیگلو (نامزد جایزه اسکار برای فیلم «سی دقیقه پس از نیمه شب»)، تام هوپر برای فیلم «بینوایان»، آنگ لی برای فیلم «زندگی پی» و استیون اسپیلبرگ برای فیلم «لینکلن» رقابت داشت.

کارگردان هایی که هریک پیش از این از برندگان جوایز «اتحادیه کارگردان های سینما» بوده و پس از آن هم توانسته اند جایزه اسکار را به دست بیاورند.

افلک علیرغم توجهی که از طرف همکاران سینمایی اش در به دست آوردن جایزه بهترین کارگردان «اتحادیه کارگردان های سینما» داشته است، نتوانست در همین رده بندی به نامزدی جایزه «اسکار» برسد.

بن افلک هنگام دریافت جایزه خود از دست میشل هازاناویسیوس، کارگردان برنده جایزه سال گذشته برای فیلم صامت «آرتیست» خطاب به حاضران گفت:«من فکر نمی کنم با دریافت این جایزه تبدیل به یک کارگردان واقعی شده باشم اما می دانم که از این به بعد در این راه می توانم قدم های جدی تری بردارم.»

«آرگو» سومین تجربه کارگردانی بن افلک ۴۰ ساله به شمار می رود که پیش از این فیلم های «گان بیبی گان» و «شهر» را ارائه داده است.

"بن افلک هنگام دریافت جایزه خود خطاب به حاضران گفت:«من فکر نمی کنم با دریافت این جایزه تبدیل به یک کارگردان واقعی شده باشم اما می دانم که از این به بعد در این راه می توانم قدم های جدی تری بردارم.»"

این درحالی که استیون اسپیلبرگ تاکنون یازده بار برای دریافت جایزه «اتحادیه کارگردان های سینما» نامزد این جوایز بوده و تاکنون سه بار این جایزه را به دست آورده است.

آقای اسپیلبرگ که در مراسم امسال یکی از دریافت کنندگان مدال افتخار «اتحادیه کارگردان های سینما» بود در یک سخنرانی کوتاه به جمعیت حاضر که مدت ها ایستاده برای او کف می زدند گفت: «این یک سال مهم برای حضور فیلم های خوب درسینما بوده است. اما باید اعتراف کنم که در لحظاتی در روزهای گذشته آرزو داشتم که چنین نبود.»

در شصت و پنجمین سال اهدای جوایز «اتحادیه کارگردان های سینمای آمریکا» که در تالار بزرگ « ری دالبی» هالیوود توسط کمدین«کلسی گرامر» اجرا می شد، جایزه اول بهترین کارگردانی یک فیلم مستند به ملیک بندیول کارگردان فیلم «به دنبال مرد شکری» رسید.

الحاندرو گانزالس ایناریتو، کارگردان لاتین تبار فیلم های «بابل» و «۲۱ گرم» جایزه بهترین کارگردانی یک فیلم تبلیغاتی کوتاه را از آن خود ساخت.

در بخش فیلم های تلویزیونی، سریال هفتگی «تغییردربازی» به کارگردانی جی روچ جایزه بهترین مجموعه کوتاه «اتحادیه کارگردان های آمریکا» را از آن خود ساخت و دو جایزه بهترین مجموعه درام و کمدی تلویزیونی نیز به دو سریال «شکستن بد» به کارگردانی رایان جانسن و «دختران» برای نخستین فیلم این سریال به کارگردانی لیندا دانهام تعلق گرفت.

جایزه بهترین کارگردانی برنامه های تلویزیونی ویژه کودکان به پل هوئن برای کارگردانی شوی «بگذار بدرخشد» از محصولات شبکه تلویزیونی «دیزنی» اهدا شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.