پایان جشنواره گوتنبرگ: جایزه برای فیلمساز کرد عراقی

به روز شده:  11:49 گرينويچ - دوشنبه 04 فوريه 2013 - 16 بهمن 1391
من نگهدار جمالی‌ام، من وسترن می سازم"

نام من نگهدار جمالی‌ام، من وسترن می سازم

سی و ششمین دوره جشنواره فیلم گوتنبرگ در سوئد که بزرگ ترین و مهمترین جشنواره سینمایی در کشورهای اسکاندیناوی است، شامگاه شنبه ۱۴ بهمن(دوم فوریه)جوایز خود موسوم به "اژدها" را به برگزیدگان اهدا کرد و امروز دوشنبه ۱۶ بهمن( چهارم فوریه) به کار خود پایان می دهد.

جایزه بهترین فیلم کشورهای اسکاندیناوی به هشام زمان، فیلمساز کرد عراقی برای فیلم "پیش از بارش برف" از نروژ تعلق گرفت.

در این دوره از جشنواره سمیرا مخملباف، فیلمساز ایرانی، ریاست هیات داوران را برای اهدای این جایزه به مبلغ قابل توجه یک میلیون کرون(حدود صد هزار یورو؛ یکی از بزرگ ترین جوایز نقدی در جشنواره های جهانی فیلم) برعهده داشت.

فیلم داستان تلخ پسر کردی را روایت می کند که قصد دارد به خاطر گریختن خواهرش از یک ازدواج اجباری در کردستان عراق و داشتن رابطه عاشقانه او را به قتل برساند و تا اروپا او را تعقیب می کند.

فیلم قصه جذابش را به خوبی پیش می برد و با ساختاری قابل توجه موفق می شود تفاوت های فرهنگی و مشکلات ناشی از آن را بکاود و شخصیت هایش را برای تماشاگر باورپذیر کند. در واقع شخصیت اصلی فیلم قربانی جهل گروهی است و در طول فیلم با نوعی تغییر یافتن و خودشناسی او روبرو هستیم، اما فیلم از یک پایان کلیشه ای حذر می کند و سعی ندارد داستانش را با یک پایان عاشقانه سطحی تمام کند.

پیش از بارش برف

جایزه بهترین فیلم کشورهای اسکاندیناوی به هشام زمان، فیلمساز کرد عراقی برای فیلم "پیش از بارش برف" تعلق گرفت

جایزه معروف اینگمار برگمان که هم امسال فولکر شلوندورف، فیلمساز شناخته شده آلمانی، یکی از داوران آن بود، به فیلم "غذای سگ" ساخته فرناندو گوزونوی از شیلی تعلق گرفت.

این فیلم داستان زندگی مرد پنجاه و پنج ساله ای را روایت می کند که از زندگی و روزمرگی آن به تنگ آمده است. دوربین روی دست فیلم سعی دارد تنهایی و التهاب این مرد را موکد کند.

جایزه بهترین فیلم مستند کشورهای اسکاندیناوی به فیلم "خون فنلاندی، قلب سوئدی" ساخته میکا رونکاینن تعلق گرفت. این فیلم مستند، داستان یکی از مهاجران فنلاندی را در دهه شصت و هفتاد میلادی به همراه پدرش دنبال می کند که حالا از یکی از شهرهای فنلاند به گوتنبرگ سوئد بازگشته تا خاطرات کودکی اش را در این شهر بخاطر بیاورد.

فیلم تازه نیما سروستانی با نام "بی برقه در بند" که در زندان زنان در افغانستان می گذرد، یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین مستند سال در این جشنواره بود.

جایزه افتخاری یک عمر فعالیت سینمایی به مارگارت فون تروتا، فیلمساز برجسته آلمانی اهدا شد. فون تروتا و اولیویه آسایا، فیلمساز شناخته شده فرانسوی، هر کدام به صورت جداگانه یک جلسه کارگاهی با حضور علاقه مندان برگزار کردند.

جایزه نیم میلیون کرونی لورنز به فیلم "در جست و جوی شوگرمن"(مالک بن جلول) که نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم مستند سال هم هست، تعلق گرفت.

جایزه فیلم برگزیده تماشاگران هم به فیلم "وجدا"(حیفا ال منصور) از عربستان تعلق گرفت که اولین فیلم تاریخ سینمای این کشور است.

بخش ویژه ایران

"از این میان نام من نگهدار جمالیه، به رغم آن که با دوربینی غیرحرفه ای کار شده، به خاطر موضوع جذابش( داستان مردی در شیراز که خانه و زندگی اش را می فروشد تا فیلم وسترن بسازد و ده ها فیلم کوتاه و بلند وسترن با بازیگران محلی ساخته است) و تلفیق موفق شوخی با واقعیت زندگی یک مرد، تماشاگران را به راحتی با خود همراه می کند."

همزمانی جشنواره های روتردام در هلند و گوتنبرگ در سوئد(که از جهات بسیاری شبیه به هم هستند) مایه شگفتی است، اما این بار دو جشنواره رقیب سعی کرده اند که با هم همکاری داشته باشند و یکی از این همکاری ها نمایش تعدادی از فیلم های بخش "درون ایران" از جشنواره روتردام در جشنواره گوتنبرگ بود.

ابوالفضل جلیلی که اولین نمایش فیلمش، داروگ، را در روتردام تجربه کرد، به همراه فیلم اش در جشنواره گوتنبرگ هم حضور یافت. همین طور فیلم انقلاب دزدیده شده من ساخته ناهید پرشون سروستانی که برای اولین بار در روتردام به نمایش درآمد، نمایش دوم خود را در محل سکونت این فیلمساز تجربه کرد.

"پرویز"(مجید برزگر)، "زیبا"(بنی خشنودی)،"نام من نگهدار جمالیه، من وسترن می سازم"(کامران حیدری) به همراه چند فیلم کوتاه و ویدئو آرت دیگر فیلم های این بخش بودند.

از این میان نام من نگهدار جمالیه، به رغم آن که با دوربینی غیرحرفه ای کار شده، به خاطر موضوع جذابش( داستان مردی در شیراز که خانه و زندگی اش را می فروشد تا فیلم وسترن بسازد و ده ها فیلم کوتاه و بلند وسترن با بازیگران محلی ساخته است) و تلفیق موفق شوخی با واقعیت زندگی یک مرد، تماشاگران را به راحتی با خود همراه می کند.

اما "زیبا" که ظاهراً قرار است داستان تنهایی یک زن را روایت کند، به قدری کشدار و غیر حرفه ای و به دور از هر نوع زبان سینمایی است که به نظر می رسد فیلمساز حرفی برای گفتن ندارد و نیاز مبرم فیلمساز به تماشای فیلم را یادآوری می کند.

فصل کرگدن تازه ترین ساخته بهمن قبادی هم دیگر فیلم مربوط به ایران بود که در خارج از بخش "درون ایران"، به نمایش درآمد.

تجربه تازه قبادی تصویرپردازی قابل توجه و فضاسازی چشمگیری دارد، اما در پرداخت داستان کم می آورد و نمی تواند ما را با شخصیت هایش همراه کند.

دو تجربه شگفت انگیز

"فاینال کات هم روایت شگفت انگیزی است از تاریخ سینما. فیلم در واقع تکه های بسیار کوتاهی است از انبوهی فیلم های به یادماندنی تاریخ سینما که در کنار هم قرار گرفته اند و قصه مردی را روایت می کنند که از خواب بیدار می شود، از خانه بیرون می آید، با زنی برخورد می کند، عاشق می شود، ازدواج می کند و رفته رفته رابطه آنها سرد می شود."

اما دیدنی ترین فیلم های جشنواره خارج از مسابقه بودند: "در جست و جوی شوگرمن"( مالک بن جلول) و "فاینال کات: خانم ها و آقایان"(گئورگی پالفی).

در جست و جوی شوگرمن، روایت شگفت انگیز خواننده ای است که در دهه هفتاد تنها شش نسخه از صفحه های او در آمریکا به فروش رفت، اما بیش از نیم میلیون از آلبوم های او در آفریقای جنوبی فروش داشت و در آنجا بیش از الویس پرسلی محبویت داشت بی آن که خودش خبر داشته باشد.

فیلم یک اثر جامع تحقیقی است که شیوه روایت شگفت انگیزی دارد و لحظه لحظه به درستی به تماشاگر اطلاعات بیشتری می دهد تا به نقطه ای می رسد که ما خود این خواننده(رودریگوئز) را می بینیم، در حالی که در آفریقای جنوبی همه گمان می کردند که او خودش را به هنگام یک اجرا کشته است.

فاینال کات هم روایت شگفت انگیزی است از تاریخ سینما. فیلم در واقع تکه های بسیار کوتاهی است از انبوهی فیلم های به یادماندنی تاریخ سینما که در کنار هم قرار گرفته اند و قصه مردی را روایت می کنند که از خواب بیدار می شود، از خانه بیرون می آید، با زنی برخورد می کند، عاشق می شود، ازدواج می کند و رفته رفته رابطه آنها سرد می شود.

در اواخر فیلم، به نقطه ای در میانه آن باز می گردیم و به مانند فیلم "بدو لولا بدو"، حالا ادامه قصه را به شکل دیگری می بینیم. یک هدیه ناب برای عشاق سینما و فیلم شناسانی که می توانند حافظه خود را با این فیلم بسنجند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.