سرگذشت سلمان‌ خان؛ 'پسر بد' سینمای هند

به روز شده:  14:06 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391

سلمان خان هواداران زیادی در جهان دارد

سلمان خان از معدود هنرپیشه‌های بالیوود است که در میان طیف وسیعی از جامعه هند، هوادار دارد. زمانی که تازه ترین فیلمش، دبنگ۲ (محصول سال ۲۰۱۲) در کریسمس امسال بر روی پرده رفت، بیش از ۳۵۰۰ سالن نمایش دهنده این فیلم، برای چند روز مملو از تماشاگر بود.

۳۵۰ روپیه (معادل شش و نیم دلار) نه برای تماشاچیانی که از طبقه متوسط جنوب پایتخت برای تماشای این فیلم به سینما رفتند پول کمی است، نه برای کسانی که از زاغه نشین‌های اطراف آمده بودند.

شهرت سلمان خان، با این تصویر دیرینه و مبالغه آمیز همراه است که او ستاره ای قوی با هیکلی مردانه است که زندگی توام با خطری دارد.

اکنون، دادگاهی در هند، این سوپراستار بالیوود را به اتهام قتل عمد در سال ۲۰۰۲ مجرم شناخته است. فرجام خواهی سلمان خان، که زیر بار این اتهام نمی رود، چند سال به درازا کشیده است.

اما این حادثه ظاهراً بر روی علاقه هواداران سلمان خان به او تاثیری نگذاشته و موفقیت هایش همچنان ادامه دارد.

اگرچه فیلم دبنگ۲، از سوی منتقدان سینما امتیاز بالایی نگرفت، اما طرفداران سلمان خان برای شخصیت قهرمان او در این فیلم کف زدند، برای رقص هایش سوت های ممتد کشیدند و زمانی که او شخصیت های بد داستان را کتک می زد، تشویقش کردند.

این هنرپیشه ۴۷ ساله، در بیش از ۸۰ فیلم بازی کرده و پولسازترین ستاره بالیوود شمرده می شود. پنج تا از آخرین فیلم هایش، دبنگ، آماده، بادیگارد، ایک تا تایگر و دبنگ۲، فروش فوق العاده ای داشته اند.

آشواریا رای، هنرمند معروف بالیوود

سلمان خان فرزند ارشد سلیم خان، سناریست نامدار سینمای هند است. او در شبکه های اجتماعی هم طرفداران زیادی دارد. صفحه هوادارانش در فیسبوک، هفت و نیم میلیون عضو دارد و در توییتر هم، بیش از سه میلیون و سیصد هزار نفر او را دنبال می کنند.

روی دیگر سکه

اما گفتنی ها درباره سلمان خان، به اینجا ختم نمی شود و این سکه، روی دیگری هم دارد.

داستان دعواهای سلمان خان در پارتی ها، نقل محافل مطبوعات زرد و ستون شایعات بالیوود در رسانه ها است و روابطش با برخی زنان سرشناس سینمای هند هم، بارها جنجال آفرین شده است.

یک مورد از این ماجراها، زمانی بود که سلمان خان، بر اساس گزارش ها، یک شیشه نوشابه را بر سر دوست دختر سابقش در یک رستوران خالی کرد.

رابطه سلمان خان با آیشواریا رای، هنرپیشه نامدار بالیوود و دارنده عنوان پیشین ملکه زیبایی جهان هم با تلخی پایان یافت و حتی ادعا شد که خان او را کتک زده، اما سلمان خان این اتهام را رد کرد.

قتل سال ۲۰۰۲ در مومبای (بمبئی) که سلمان خان در آن متهم شده، نخستین رویارویی او با قانون نیست. خان پیش از آن در سال ۱۹۹۸، به اتهام شکار غیرقانونی و کشتن یک آهوی حفاظت شده در ایالت راجستان دستگیر شد.

او در سال ۲۰۰۶ مجرم شناخته شد و به تحمل شش سال زندان محکوم شد، اما کمتر از یک هفته در زندان بود و با وثیقه آزاد شد؛ فرجام خواهی او در برابر این حکم، در دادگاه به تعلیق افتاده است.

تلاش برای ترمیم

چند سال پیش، سلمان خان یک موسسه خیریه به نام "انسان بودن"، به منظور کمک به تحصیل و بهداشت تهیدستان جامعه تاسیس کرد. این هنرپیشه سرشناس و جنجالی سینمای هند، در ۵ سال گذشته تلاش های زیادی کرده تا تصویر مخدوش شده خودش را بهبود ببخشد، که در مواردی هم موفق بوده است.

سلمان خان چندی پیش از کاترینا کیف، هنرپیشه بالیوود جدا شد

روابط نزدیک سلمان خان با خانواده، به ویژه یکی از دو برادرش، مشهور است. او همچنین به کمک به دوستانش و حتی غریبه ها شهرت دارد.

موسسه خیریه او، تی شرت و برخی محصولات دیگر، به صورت آنلاین و در بازار می فروشد و پول آن را صرف نیازمندان می کند.

به نظر می‌رسد روابط سلمان خان با زنان هم بهبود یافته. اگرچه او چندی پیش از "کاترینا کیف"، هنرپیشه بالیوود جدا شد، اما روابط دوستانه آنها همچنان ادامه دارد و این دو، سال گذشته در فیلم "ایک تا تایگر" بازی کردند.

اما تصمیم دادگاه مومبای در مجرم شناختن سلمان خان به قتل عمد، نشان می‌دهد که گذشته جنجالی این هنرپیشه، سایه سنگینی بر موفقیت های کنونی او انداخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.